Zabawa w chowanego. Jakie są korzyści z zabudowania kuchennego sprzętu AGD?

Projektowanie kuchni wymaga odpowiedzi na pytanie: „Czy zabudować sprzęt AGD?”. To istotny dylemat wiążący się z decyzją o zastosowaniu konkretnej aranżacji wnętrza, która będzie miała długofalowe skutki.

Fot. 123RF/Picsel
Sprzęty do zabudowy to rozległa kategoria. Znajdują się w niej lodówki, zmywarki, piekarniki, płyty grzewcze, okapy, kuchenki mikrofalowe, a także pralki i ekspresy do kawy. Decyzja o zabudowaniu sprzętów daje nam przede wszystkim elastyczność w urządzaniu kuchni. Sprawdźmy, co to oznacza i jakie są pozostałe korzyści.

Meblowanie to wyzwanie

Kuchnia jest pomieszczeniem zarówno reprezentacyjnym, jak i silnie eksploatowanym roboczo. To niełatwy do pogodzenia tandem. „Chowając" kuchenny sprzęt AGD w zabudowie meblowej zyskujemy wiele korzyści. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem, w którym cele użytkowe są bardzo ważne. Tutaj przyrządzamy i spożywamy posiłki. Wymaga to zaplanowania przestrzeni do przechowywania akcesoriów kuchennych, produktów spożywczych, chemii gospodarczej i sprzętu AGD, jak również wyznaczenia miejsca na blaty oraz strefę do konsumpcji.

Ustaw (się) jak chcesz

Sprzęty wolnostojące zawierają w sobie pewne ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim wariantów ich rozlokowania. Decydując się na kuchenkę z piekarnikiem nie mamy możliwości osobnego ich komponowania w przestrzeni. Sprzęt do zabudowy jest wolny od takich restrykcji. Piekarnik możemy zamontować na dowolnej wysokości. Dzięki umiejscowieniu go na linii wzroku, nie musimy się schylać, żeby włożyć lub wyciągnąć potrawę, doglądać jej na bieżąco, czy też wyczyścić urządzenie w środku. Na wygodnym poziomie mamy też wszystkie pokrętła i wyświetlacze ze wskaźnikami. Jest to też rozwiązanie bezpieczniejsze ze względu na dzieci - chroni przed ryzykiem poparzeń.

Oszczędność miejsca

Niezależnie od metrażu kuchni, przestrzeń użytkowa zawsze wydaje się być w deficycie. Ulokowanie mikrofali lub ekspresu do kawy w ciągu zabudowy generuje nam dodatkowe miejsce na blacie. Zyskujemy je również, decydując się na zabudowanie okapu. Okap do zabudowy ma mniejsze gabaryty od pozostałych typów tego urządzenia. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca bez ubytku w parametrach technicznych i funkcjonalnych okapu. Okapy do zabudowy (tzw. podszafkowe) często montowane są w przestronnych kuchniach typu open space i mają bardzo dużą moc absorpcji oparów. Szafka na okap pozwala również na przechowywanie tam przypraw, ściereczek kuchennych oraz np. książek kucharskich, dzięki czemu mamy je zawsze pod ręką.

Zabieg upiększający

Zabudowa meblowa wnosi do kuchni wrażenie przemyślanego ładu i harmonii. Porządek powoduje, że kuchnia wygląda na szykowną i elegancką. Zabudowa spaja i ujednolica elementy wystroju, przez co nie ma w niej chaosu. Ujednolicona zabudowa powiększa również wnętrze optycznie. Kolejnym plusem jest możliwość ukrycia za korpusem szafek kabli i przewodów stanowiących podłączenia do instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacji czy też wentylacji.

Czyszczenie w ekspresowym tempie

Zabudowa ułatwia utrzymywanie kuchni w porządku i czystości oraz pozwala na przyśpieszenie samej czynności sprzątania. Pochowana zastawa stołowa, garnki, żywność i sprzęty AGD nie są tak narażone na zabrudzenia i osadzanie się kurzu. Jednolite, niezastawione powierzchnie, szybciej się myje. Brak szczelin pomiędzy sprzętami i meblami chroni też przed wpadaniem do nich fragmentów żywności, lepkich płynów i kurzu.

Łatwość kojarzenia

Dziś nie należy się martwić, że sprzęt zabudować można tylko przez skorzystanie z usług stolarza. Istnieją gotowe rozwiązania. Problem mogło stanowić np. precyzyjne dopasowanie rozmiaru otworu w szafce na okap. Na rynku pojawiło się jednak rozwiązanie pozwalające na zakup całego zestawu. Opracowała je wiodąca polska marka okapów kuchennych wraz z jednym z internetowych sklepów meblowych. Szafka na okap dostępna jest w komplecie z kilkoma modelami okapów do wyboru. Front, wielkość szafki i jej dodatki w postaci uchwytów można wybrać z rozbudowanego wachlarza opcji w konfiguratorze. Dobieramy w nim wymiary, materiały, kolorystykę oraz akcesoria otrzymując od razu kompletną wizualizację zestawu. Do wyboru jest w nim 100 kolorów płyt meblowych, kilkanaście płyt akrylowych, płyt z wysokim połyskiem, w głębokim macie oraz płyty Crystal.

Urządzając kuchnię bierzemy pod uwagę formę i funkcję. Cel ten pozwala osiągnąć zabudowa meblowa. Jej plusy mają charakter praktyczny i estetyczny. Za budowę zatem się bierzmy!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4