Fot. 123RF/Picsel
Mrożenie chleba i bułek wciąż nie cieszy się popularnością, ponieważ pieczywo możemy teraz kupić prawie zawsze i wszędzie. Jednak powszechnie dostępny chleb i bułki nie zawsze nam smakują, i aby kupić dobre pieczywo, nieraz musimy zwiedzić wiele sklepów i piekarni. Gdy więc odwiedzimy ulubioną piekarnię, warto kupić nieco więcej chleba, i potem go zamrozić - zaoszczędzi nam to wiele czasu. Chleb i bułki mrozimy szczelnie opakowane, najlepiej w woreczki foliowe. Aby nie kruszył się, rozmrażamy go również w opakowaniu, a następnie podgrzewamy kilka minut w piekarniku - dzięki temu zachowuje oryginalny smak. Jeśli sami pieczemy chleb i bułeczki, warto zamrażać je, gdy jeszcze nie wystygły do końca - wtedy po rozmrożeniu, będą smakować jak świeżo upieczone.
Mrożone wypieki
Na wizytę niespodziewanych gości przyda się również mrożone ciasto. Amatorzy wypieków z ciasta francuskiego już dawno przekonali się, że kupowanie gotowego ciasta mrożonego oszczędza im wiele czasu, a pozwala na eksperymentowanie ze słodkimi i wytrawnymi nadzieniami, pieczenie pysznych ciasteczek czy pierożków. Od niedawno możemy też kupić mrożone ciasto filo, niezwykle popularne w kuchni greckiej, które nadaje się do przygotowania zarówno słodkich jak i słonych przysmaków. Ciasto francuskie i ciasto filo to pracochłonne wypieki, dlatego kupienie gotowych produktów znacznie ułatwia ich miłośnikom przygotowanie ulubionych potraw.
Możemy też mrozić surowe kruche ciasto - po rozmrożeniu jest świetną bazą babeczek czy tart. Czasem zdarza się przygotować zbyt wiele ciasta, którego nie jesteśmy w stanie zużyć - wystarczy wtedy zapakować go w woreczek foliowy i zamrozić, a nic w naszej kuchni się nie zmarnuje.
Świetnym pomysłem jest mrożenie gotowych wypieków - ciast drożdżowych, ucieranych, kruchych i biszkoptowych, a nawet serników czy tortów. Szczelnie zapakowane, przechowywane w temperaturze poniżej -18 stopni C, są idealnym szybkim poczęstunkiem dla amatorów słodyczy.
Ziołowe masełka
Niezbyt popularne, a z pewnością warte uwag jest mrożone masło z dodatkiem ziół i przypraw, którego możemy używać jako aromatycznego dodatku do mięs, czy makaronów, a nawet do smarowania pieczywa. Zwykłe masło śmietankowe mieszamy z posiekanymi świeżymi ziołami: szczypiorkiem, koperkiem, natką pietruszki, bazylią, szałwią czy pieprzem grubo mielonym. Ugniatamy widelcem, formujemy kosteczki, które układamy na blaszce i umieszczamy w zamrażarce. Po kilku godzinach, gdy już stwardnieją, przesypujemy je do woreczków foliowych i przechowujemy do kilku miesięcy.
Wykorzystano:
Heinz K. Gans, Przetwory mięsne, warzywne, owocowe, Klub Dla Ciebie, Warszawa 2005