Do góry

Konkursy

Rozstrzygnięcie konkursu: Najlepsze tradycje kulinarne Twojego regionu

My już wiemy jakie tradycje kulinarne panują w Małopolsce, województwie łódzkim, na Śląsku, w Wielkopolsce, czy w Łowiczu. Zobaczcie, o jakich potrawach wspomnieli laureaci.

Bardzo dziękujemy za to, że podzieliliście się z nami kulinarnymi tradycjami z Waszych regionów. Nie spodziewaliśmy się, tak wielu przepisów i anegdotek.  Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń musieliśmy wybrać, te do autorów których powędrują książki.

Miło nam przedstawić laureatów konkursu.

Pani Karina W.

"Przedbórz to małe miasto w województwie łódzkim położone na malowniczej Wyżynie Przedborskiej nad rzeką Pilicą. Do II wojny światowej, podobnie jak w wielu innych miastach w centrum i na wschodzie kraju, zdecydowaną większość jego mieszkańców stanowili Żydzi. Przez wiele lat dwa narody - Polacy i Żydzi, których dzieliła religia i ciągła rywalizacja ekonomiczna, wspólnie żyli obok siebie a ich kultura i zwyczaje przenikały się.

Zauważalne jest to szczególnie w przygotowywaniu najpopularniejszej i tradycyjnej potrawy na tym terenie - kugla, przygotowywanego z okazji różnych świąt, uroczystości a w niektórych domach celebrując cotygodniowo niedzielę spędzoną w rodzinnym gronie. W kuchni żydowskiej nazywana jest kuglem, na Kurpiach zwana jest rejbakiem, natomiast mieszkańcy pozostałej części Polski znają jej odmiany pod nazwą babka ziemniaczana. W Przedborzu nazywa się ją kugel lub kugiel przedborski.

Robi się go najczęściej w sobotę z tartych kartofli, kawałków tłustego mięsa wieprzowego (Żydzi zastępują je kawałkami gęsiny), jaj, utartej bułki, przypieczonej cebuli, pieprzu i soli. To wszystko wymieszane wlewa się do garnka, nakrywa, umieszcza w piecu chlebowym bądź piecyku kuchennym i zapieka w około 200 stopniach. Wierzch potrawy jest mocno spieczony i chrupiący, dlatego kugiel można kroić i podawać w plastrach. W niedzielę rano zostaje lekko podgrzewany i znakomicie nadaje sie na śniadanie, na obiad i na kolację."

Zobacz zwycięski przepis Pana Pawła D. Kliknij!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń