Do góry

Newsy

Krótki kurs robienia przetworów

Robienie przetworów w warunkach domowych wraca do łask. Cenimy je znacznie wyżej niż te ze sklepu. Aby jednak móc delektować się własnoręcznie przygotowanymi pysznościami, musimy znać podstawowe zasady ich przygotowywania.

Fot. 123RF/Picsel

Do niedawna robienie przetworów kojarzyło się z czasami, kiedy sklepowe półki świeciły pustkami. Wówczas, chcąc mieć dostęp do witamin zawartych w owocach i warzywach także w zimie, lato spędzaliśmy na pracowitym zamykaniu ich w słoikach.

Obecnie świeże owoce i warzywa są dostępne na rynku praktycznie przez cały rok, a w gotowych przetworach możemy w sklepie przebierać. Nic nie jest jednak w stanie zastąpić szczególnego smaku tych przygotowanych własnoręcznie.

Odpowiednie produkty

Przy robieniu przetworów musimy zwracać szczególną uwagę na jakość wybieranych owoców i warzyw. Idealne są te uprawiane w sposób naturalny, bez użycia nawozów chemicznych.

Trzeba zwracać uwagę na ich wygląd - muszą być świeże i nieuszkodzone. Użycie uszkodzonych owoców może nam zepsuć całą partię konfitur, a choćby lekko nadpsuta pieczarka może sprawić, że będziemy musieli wyrzucić cały słoik.

Produkty dokładnie czyścimy, a jeśli do słoików wkładać będziemy cząstki owoców lub warzyw, starannie wybieramy i odrzucamy pestki.

Najlepsze słoiki

Jeszcze do niedawna najbardziej popularne do przetworów były słoiki zamykane systemem Wecka: na słoik nakładano gumową uszczelkę, następnie szklaną pokrywkę i zamykano specjalnie dopasowaną sprężyną. Od nazwiska wynalazcy tego systemu, Johanna Wecka, pochodzi termin wekowanie.

Obecnie do konserwowania owoców i warzyw używamy najczęściej słoików typu twist, zamykanych specjalnymi metalowymi zakrętkami. Są one pokryte od wewnątrz cienką warstwą tworzywa, które nie reaguje z zawartymi w żywności kwasami i solami.

Wielkość słoików zależy od naszych preferencji - jeśli prowadzimy jedno lub dwuosobowe gospodarstwo domowe, lepiej jest wybierać mniejsze słoiki, a jeśli mamy dużą rodzinę, możemy używać nawet tych o pojemności 1 litra.

Pamiętajmy: przetwory, po otwarciu słoika, nadają się do spożycia przez okres od kilku do kilkunastu dni.


Niezbędna pasteryzacja

Wybrane słoiki należy odpowiednio przygotować. Muszą być absolutnie czyste, najlepiej wygotowane i pozostawione do obeschnięcia - lepiej nie wycierać ich ściereczką.

Przetwory przygotowujemy zgodnie z przepisem, a następnie przekładamy do słoików, które dokładnie zamykamy. Musimy poddać je pasteryzacji przez podgrzewanie, co spowoduje również hermetyczne zamknięcie słoików.

W tym celu dno dużego rondla wykładamy ściereczką, wlewamy odrobinę wody i umieszczamy w niej słoiki - powinny być zakryte wodą do około 3/4 wysokości. Następnie ustawiamy rondel na ogniu.

Długość pasteryzacji zależy od rodzaju produktu i podawana jest w przepisach. Dzięki pasteryzacji nie zmienia się smak produktów, a rozwój zawartych w nich drobnoustrojów zostaje zahamowany. Dzięki temu w chłodnym, ciemnym miejscu będziemy mogli je przechowywać nawet przez rok.

Nie czekaj pobierz darmową książkę "55 pomysłów na przetwory" już teraz!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń