Książka "Tradycje kulinarne Wielopolszczyzny" jest poświęcona przepisom z terenów wsi Wielopole Skrzyńskie. W tej niewielkiej książeczce zebrano ciekawe, domowe przepisy na popularne na Podkarpaciu potrawy. Zaletą tej książki jest to, że podane w niej receptury są autentyczne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Pojawiły się w książce dzięki zaangażowaniu mieszkańców, związanych z lokalną społecznością.
Kuchnia Wielopolszczyzny to kuchnia galicyjska, przede wszystkim chłopska. Ale, jak pisze autorka projektu Dorota Łuszcz, to tradycja kulinarna z elementami kuchni dworskiej. Charakterystyczną jej cechą jest obfitość potraw mącznych, co można zauważyć także w wielu innych regionach naszego kraju.
Znajdziemy w książce wiele potraw znanych w całej Polsce, takich jak żur, jabłecznik czy piernik (oczywiście w swoich, wielopolskich odmianach!). Ale nie zabrakło w niej także przepisów na dania typowo regionalne, takie jak lepak (rodzaj kluseczków z płatków owsianych podawane ze skwarkami), proziaki (rodzaj placków z mąki pszennej, jajek i kwaśnego mleka) czy tort kapuściany (nazwa mówi sama za siebie). Przepisy bazują na mące, jajkach, ale nie brakuje w nich warzyw - świetnie smakują placuszki dyniowe czy sałatka warzywna.
Ciekawym dodatkiem do przepisów są także praktyczne porady, które zebrano od gospodyń tego regionu. Znajdziemy tam sposób na to, by ryba nie rozpadała się nam na patelni, a także na to, by przedłużyć świeżość drożdży. Ciekawym sekretem słodko-kwaśnego smaku sosu pomidorowego jest ...zwykła starta marchewka. Te dobre rady na pewno pomogą w wielu kuchennych kryzysach!
Anna Wiśniewska/Smaker.pl
Tytuł: Tradycje kulinarne Wielopolszczyzny
Opracowanie: Piotr Zdziebło
Oprawa twarda