Do góry

Newsy

Mak - co warto o nim wiedzieć?

Na co dzień mak jadamy jedynie w postaci posypki na bułkach lub ciasteczkach. Jednak, gdy przychodzi czas Bożego Narodzenia na świątecznych stołach obowiązkowo pojawia się on w postaci licznych makowców, strucli, kutii, a nawet zupy.

Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi, dlatego wszystkie potrawy jakie serwujemy na wigilijnym stole przygotowujemy z wielką dbałością i zgodnie z tradycjami. Do dań wybieramy najlepszej jakości składniki, z zakamarków szaf wyciągamy najpiękniejsze obrusy, ozdoby i zastawy. Wszystko po to, aby czas spędzony z najbliższymi upłynął w miłej atmosferze i radości. Podczas tej szczególnej wieczerzy w menu pojawia się 12 potraw - bywają one różne w zależności od regionu Polski. Jednak na żadnym wigilijnym stole nie może zabraknąć przepysznych ciast. Każdy bez wątpienia ma swojego faworyta, którego piecze dokładnie tak, jak robiły to mamy czy babcie. Ciastem, które niezmiennie króluje w święta jest niewątpliwie makowiec!

Wartościowy mak

Mak to symbol płodności, dobrobytu, urodzaju i obfitości, w związku z czym kolacja wigilijna, jak każe tradycja, nie może się bez niego obyć. I słusznie, bo oprócz doznań smakowych mak ma wiele wartości odżywczych. Mak niebieski (najczęściej wykorzystywany w kuchni) jest bogatym źródłem wapnia, niezbędnego budulca dla naszych kości i zębów. Jego 2 łyżki to aż 253 mg wapnia, czyli ok. 1/4 dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Mak jest również bogaty w żelazo, odpowiedzialne za magazynowanie i rozprowadzanie tlenu po organizmie, oraz magnez, który zbawiennie wpływa na układ nerwowy. Te małe niebieskie kuleczki są znakomitym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6, które pomagają w obniżeniu złego cholesterolu. Do jedzenia maku powinien przekonać również fakt, iż zawiera on mnóstwo witamin: A, C, D, E i B3, a także błonnik. Wpływa pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci i co ważne podnosi odporność organizmu.

Wszystko z umiarem

Jak wszystko w naszej diecie, także i mak, mimo jego znakomitych wartości odżywczych, powinniśmy jeść z umiarem. Spożywany w nadmiernych ilościach może wywołać alergie. Poza tym jest ciężkostrawny i dość kaloryczny (ma 525 kcal w 100 g). Mak nie powinniśmy podawać dzieciom poniżej drugiego roku życia, nie powinny jeść go w nadmiarze także kobiety w ciąży. Na mak powinny uważać również osoby, które przyjmują leki - może on wchodzić w interakcje z niektórymi z nich.

Najpyszniejsze świąteczne ciasta z makiem

Jak już zostało wspomniane dania i desery podawane na wigilijnym stole są różne w zależności od regionu lub gustu danej rodziny. W zawiązku z tym wypieki z dodatkiem maku mogą przybierać formę zwykłego ciasta z makiem w środku i ciastem kruchym na zewnątrz lub strucli z makiem zawijanej np. w ciasto drożdżowe lub francuskie. Poznajcie kilka przepisów na ciasta z makiem, być może któryś zagości na waszym świątecznym stole.

 

Przepisy na pyszne ciasta z makiem znajdziesz na kolejnych stronach. Czytaj dalej!

Następna strona >>

1 2 3 4 5

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń