Fot. 123RF/Picsel.
Podczas pracy w kuchni popełniamy wiele gaf, ale to przecież na błędach się uczymy. Warto również pamiętać o kilku prostych zasadach, których przestrzeganie zdecydowanie ułatwi nam pracę oraz pozwoli uniknąć kulinarnej wpadki.
1. Dobrze zorganizuj miejsce pracy
Jeśli coś robisz, planujesz do przodu kolejne kroki bądź czynności. Myślisz wieczorem, jaka będzie pogoda na następny dzień i planujesz swój ubiór. Robiąc zakupy zazwyczaj masz przygotowaną wcześniej listę. Życie jest planowaniem, tak samo jak gotowanie. Musisz mieć wcześniej ustalony plan działania i dobrze zorganizowaną przestrzeń. Dlatego najpierw przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy, byś później nie musiał się denerwować, że zabrakło ci jakiegoś składnika lub narzędzia. Z pewnością szybko zauważysz, że w ten sposób gotowanie przebiega znacznie sprawniej i szybciej.
2. Przeczytaj przepis kilka razy
Może się zdarzyć, że w przepisie będą niezrozumiałe dla ciebie słowa. Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie pomijaj tego kroku, ale sprawdź, co tak naprawdę oznacza. Być może w ten sposób unikniesz naprawdę poważnego błędu. To samo tyczy się wymienionych w przepisie składników - każdy z nich znalazł się tam w jakimś celu. Stosuj zamienniki, ale rób to z głową. Jeśli przyłożysz się do tworzenia swoich dań i wyjaśnisz wszystkie wątpliwości, z pewnością przygotujesz pyszne danie, które zachwyci twoich bliskich.
3. Nie marnuj czasu na obieranie warzyw
Fot. 123RF/Picsel
Obieranie, siekanie i szatkowanie potrafi zmarnować naprawdę sporo czasu i nerwów. Niektórych z tych czynności nie da się skrócić, ale istnieją przypadki, kiedy możesz uciec się do wyjątkowo sprytnych sztuczek. Cenny czas zaoszczędzisz np. podczas obierania czosnku - nie ma sensu zajmować się każdym ząbkiem z osobna. Wystarczy, że wszystkie wrzucisz do dużego słoika, którym następnie będziesz energicznie potrząsać przez kilka chwil. Żadnych kłopotów nie sprawi ci również obranie buraków, o ile pozostawisz je na całą noc w wodzie, w której się gotowały - wówczas skórka będzie się z nich sama zsuwać. Natomiast przy obieraniu awokado bardziej niż nóż przyda ci się łyżka - jej kształt sprawi, że bez większych problemów wydrążysz przekrojone na pół owoce.
4. Nie przejmuj się przesoloną zupą
Fot. 123RF/Picsel
Każdemu zdarza się czasami przesolić zupę lub sos. Na szczęście to nie koniec świata, bo takie danie da się jeszcze uratować. Chociaż niektórym osobom logika nakazywałaby dodanie do przesolonej potrawy cukru, nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż w ten sposób tylko podkreślimy słony smak. Zdecydowanie lepiej dodać do niej czegoś kwaśnego, np. soku z cytryny. Sprawdzi się również włożenie do zupy jabłek pokrojonych w ćwiartki, skórki suchego chleba lub surowego ziemniaka, które po około 15 minutach powinny wchłonąć nadmiar soli. Po tym czasie możemy je wyłowić.
5. Korzystaj z przeliczników kuchennych
Ile gramów mieści się w łyżce? Jaką pojemność ma szklanka, a jaką filiżanka. Z pewnością te i wiele innych pytań nie raz nasunęło wam się w czasie przygotowywania posiłków. Od dziś nie musisz się tym martwić. Wystarczy, że skorzystasz z naszych ściąg.