fot. Kamil Zieliński
Grzegorz Łapanowski zdradził nam, że inspirują go różnego rodzaju buliony, a z zup najbardziej lubi zupy rybne (zobacz, jak odpowiedział na nasze 11 kulinarnych pytań). Zdradził nam swoje dwa ulubione przepisy: na bulion wołowy z trawą cytrynową oraz na zupę rybną z pomidorami.
Zupa rybna z pomidorami i imbirem
fot. Kamil Zieliński dla Tabasco
Składniki:
- ok.1 kg korpusów i głów z kilku gatunków ryb np. łososia, pstrąga, szczupaka, karpia, sandacza,
- 2-3 filety ulubionej ryby np. pstrąga lub sandacza,
- 2 średnie marchewki,
- 1 por,
- 1 pietruszka,
- kawałek selera,
- 1 średnia cebula,
- 5-6 średnich pomidorów,
- kilka ząbków czosnku,
- kawałek imbiru,
- sos sojowy Kikkoman,
- kilka kropel sosu TABASCO,
- liście laurowe, ziele angielskie,
- szczypior,
- kolendra,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
Pomidory opalić nad palnikiem i obrać. Warzywa (marchew, seler, pietruszkę, cebulę) obrać, umyć i pokroić w mniejsze kawałki. Wrzucić do garnka razem z korpusami rybnymi. Dodać 2-3 pokrojone w ćwiartki opalone i obrane pomidory, kilka liści laurowych i ziaren ziela angielskiego. Wszystko zalać wodą 2-3 cm ponad warzywa i korpusy rybne. Delikatnie posolić. Gotować około godziny na niewielkim ogniu, w międzyczasie odszumować. Odcedzić. Do gorącego bulionu dodać pokrojone w drobną kostkę pozostałe opalone i obrane pomidory. Wrzucić także pokrojone na mniejsze kawałki filety rybne, pogotować jeszcze kilka minut. Do bulionu dodać starty czosnek i imbir. Wszystko doprawić do smaku sosem sojowym, tabasco i pieprzem. Przed podaniem dodać sporą ilość drobno posiekanego szczypiorku i świeżej kolendry.
Bulion wołowy z trawą cytrynową i ogórkiem
Składniki:
- 4 litry wody,
- 700 g szpondra wołowego,
- 1 duża cebula,
- 5 cm świeżego obranego imbiru,
- 1 gwiazdka anyżu,
- 2 marchewki,
- 2 pietruszki,
- 1 seler,
- 8 pieczarek,
- świeża kolendra,
- świeży soliród,
- trawa cytrynowa,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 ogórek zielony,
- 1 papryczka chili,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
Mięso gotować przez 5 minut, odcedzić. Zalać świeżą wodą (4 l). Dodać opaloną cebulę, imbir, anyż, rozgniecioną trawę cytrynową i czosnek . Gotować na wolnym ogniu przez 2 godziny. Po tym czasie do bulionu dodać obraną marchewkę, seler oraz pietruszkę i gotować jeszcze przez godzinę. Odcedzić. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Do miseczki nałożyć pokrojonego w plastry ogórka i pieczarki, posiekaną papryczkę chili oraz kolendrę i zblanszowany soliród. Całość zalać klarownym bulionem.
fot. Kami Zieliński dla Swedeponic
Zobacz też 11 kulinarnych pytań do Grzegorza Łapanowskiego. Kliknij!