Fot. 123RF / Picsel
Chude mięso to takie, którego każdy kawałek o wadze 100g zawiera mniej niż 10g tłuszczu, a bardzo chude to takie, którego każdy 100-gramowy kawałek ma zawartość tłuszczu poniżej 5g. Trudno to zważyć, ale wystarczy sprawdzić ‘na oko'. Od razu widać, jaka jest zawartość tłuszczu i czy zgadzamy się na taki zakup, czy szukamy innego.
Dlaczego warto jeść chude mięso?
Chude mięso pełne jest istotnych składników odżywczych, m.in. witamin z grupy B wspomagających metabolizm i pełniących ważną rolę dla układu nerwowego oraz żelaza pomagającego w budowie czerwonych ciałek krwi i transporcie tlenu w organizmie. Takie mięso ma też wysoką zawartość magnezu i cynku, które wpływają pozytywnie na układ immunologiczny i kostny.
Jak jeść chude mięso?
Jeśli już zdecydujecie się na jedzenie chudego mięsa róbcie to konsekwentnie - unikajcie tłustych sosów i dodatków. Takie mięso wystarczy przyprawić świeżymi ziołami, oliwami smakowymi lub aromatycznymi przyprawami. Aby smaki przeniknęły w głąb mięsa warto ponakłuwać je widelcem lub lekko ponacinać. Podawajcie ze świeżymi, gotowanymi lub pieczonymi warzywami, musami owocowymi i sosami na bazie chudego jogurtu.
Jakie mięso kupować?
Na zakupach pamiętaj o następujących kawałkach mięs:
- kurczak i indyk - pierś, udko bez skóry
- wołowina - polędwica, rostbef, antrykot
- wieprzowina - schab, polędwica
- cielęcina - sznycel, łopatka
- królik cały
- perliczka cała
Zobacz też: 10 sprawdzonych sposobów na soczyste mięso
5 sposobów na chude mięso w domu
1. Mięsa białe przede wszystkim
Mięso królika oraz perliczki to jedne najchudszych mięs. Mają dwukrotnie mniej tłuszczu niż kurczak i czterokrotnie mniej niż wieprzowina. Mięsa czerwone i dziczyzna też bywają bardzo chude. Wybieraj je kiedy jesteś na diecie lub dużo ćwiczysz - dostarczą mnóstwo białka, pomogą urozmaicić dietę i poznać nowe smaki. Sprawdź przepis na perliczkę z morelami
2. Precz ze skórką
Przed przygotowywaniem mięsa usuń tłuszcz i skórki. Oczywiście, są najprzyjemniejsze, kiedy chrupią, ale to najszkodliwsza część dla organizmu będącego na diecie. Zastąp ją posypką z ulubionych orzechów, prażonych płatków czy pestek.
3. Zawijaniec
Jeśli nie ma wyjścia i trzeba usmażyć kawałek mięsa, zebrany tłuszcz należy wylać i nie pod żadnym pozorem nie dodawać go do sosów ani zup. Usmażony kawałek należy kilkakrotnie owinąć ręcznikiem papierowym, który wchłonie pozostały nadmiar tłuszczu.
4. Patelnia? Co to?
Jeśli nie musisz, nie smaż w ogóle mięsa. Stosuj inne metody obróbki takie jak grillowanie, gotowanie, pieczenie czy duszenie. Możesz też gotować mięso na parze, np. pastrami. Pamiętaj, aby w takim wypadku odpowiednio przygotować mięso - zamarynować je kilka godzin wcześniej, w mieszance ziół, przypraw, soli morskiej. W trakcie pieczenia oliwę zamień na sok albo wodę, które nawilżą mięso.
5. Dodatki tylko zdrowe
Do chudego mięsa serwuj lekkie sałatki warzywne lub owocowo-warzywne, gotowane warzywa czy owocowe musy. Jeśli potrzebujesz dodatek węglowodanowy przygotuj kasze albo ryż z dodatkiem orzechów lub grzybów. Będzie smacznie i zdrowo!
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
O autorce: Gotuję z pasją, dla zabawy i zdrowego jedzenia, a mięso to podstawa mojej kuchni, do której zapraszam wszystkich fanów wszelkich dań z jego wykorzystaniem. Ale moja kuchnia to nie tylko gotowanie. To także zdobywanie wiedzy i dzielenie się nią. Zapraszam po więcej na blog Meat my day!
Zobacz też: Jak kupić dobre mięso? Kliknij!