Maliny - zdrowia cud

Małe, czerwone, pachnące, słodkie i jędrne. Takie właśnie są maliny. Właśnie trwa na nie sezon - czemu warto je jeść i jak je podać?

Maliny nie tylko kuszą zapachem, kształtem i smakiem, ale są też bardzo zdrowe.

Na czym polega sekret malin - czy faktycznie ich sok leczy przeziębienie? Tak! Maliny to naturalna aspiryna, zawierają bowiem salicylany, które działają tak, jak aspiryna czy polopiryna. Herbata z sokiem malinowym lub sam sok malinowy, pomoże nam się rozgrzać, wypocić i zwalczyć przeziębienie. Najlepiej oczywiście sięgnąć po sok malinowy domowej roboty, który wcale nie jest trudny w przygotowaniu, a wiadomo, że to co naturalne - jest najlepsze!

 

By zrobić domowy sok z malin wystarczy ułozyć owoce w dużym słoju każdą warstwę zasypując cukrem, a następnie odstawić przykryte ściereczką na kilka dni. Na kilogram malin potrzebujemy kilogram cukru, z czego uzyskamy ponad litr soku.

 

Oprócz salicylanów maliny zawierają mnóstwo witaminy C. Warto sięgnąć po nie właśnie teraz, gdy są świeże, prosto z krzaczka i zadbać o swoją odporność na jesień. Garnuszek świeżych owoców pokrywa dzienną dawkę zapotrzebowania na witaminę C.

 

W malinach znajdziemy także witaminy z grupy B - czyli dobrą na serce B1, wspomagająca funkcjonowanie układu nerwowego B1 oraz ważny dla przyszłych mam kwas foliowy, czyli B9. Przy okazji warto zauważyć, że obecna w malinach witamina B6 łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego.

 

Po maliny powinny sięgnąć osoby mające skłonności do anemii. Żelazo, które znajdziemy w malinach, jest łatwo przyswajalne, a to ze względu na omawianą już witaminę C i kwas foliowy. Tak samo sprawa ma się z magnezem - jest on lepiej przyswajalny, gdy spożywamy go z B6, a maliny zawierają i jedno, i drugie. Dodatkowo w malinach znajdziemy potas oraz wapń.

 

Co ciekawe maliny są niskokaloryczne. W 100 gramach owoców znajduje się jedynie 4,7 kcal i jednocześnie aż 6,7 gramów błonnika. Warto więc włączyć je do letnich kuracji odchudzających. Co więcej zadbają nie tylko o naszą linię ale i piękny, młody wygląd, a to dzięki antyoksydantom, które spowalniają starzenie się komórek. Dodatkowo wygładzają skórę.

 

Właściwości zdrowotne mają nie tylko owoce malin, ale także liście, wykorzystywane szeroko w ziołolecznictwie. Jednak, jako że sezon w pełni skupmy się na owocach. Co zrobić z malin?

 

30 kuszących przepisów na maliny w darmowej książce kucharskiej. Kliknij!

 

Więcej o owocach leśnych w temacie specjalnym. Kliknij!

 

Proste przepisy na ciasta bez pieczenia. Kliknij!

BR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 126

wszystkie
10
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 59

15 min
4
30 min
35

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2