Fot. 123RF/Picsel
Mieszkańcy Azji od setek lat wykorzystują tzw. "ośmiokątny koper" nie tylko w kuchni, ale również w celach leczniczych. Za sprawą kupców, przyprawa ta w XVII wieku dotarła do Europy i bardzo szybko podbiła serca mieszkańców Starego Kontynentu. W Polsce została spopularyzowany przez benedyktynów, którzy wykorzystywali go do sporządzania leczniczych mikstur.
Czym jest anyż gwiaździsty?
Anyż to wysuszone owoce drzewa o nazwie badian, które występuje głównie w Azji. W łupinkach przypominających gwiazdki kryją się szaro-zielone ziarenka, o charakterystycznym smaku zbliżonym do lukrecji oraz kopru włoskiego. Znajdziemy w nich prawdziwe bogactwo prozdrowotnych substancji, takich jak chociażby cenne olejki eteryczne, kumaryny, flawonoidy, a także sterole roślinne. Warto jednak pamiętać, że ziarenka anyżu łatwo wietrzeją i tracą swoje właściwości, dlatego powinniśmy kruszenie je bezpośrednio przed podaniem.
Zaskakujące właściwości anyżu
W medycynie naturalnej anyż bardzo często wykorzystuje się do leczenia chorób dróg oddechowych. Jest niezastąpiony w przejściowej utracie głosu, przy chrypkach, zapaleniu oskrzeli i suchym kaszlu. Co więcej, ma silne działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze, dlatego skutecznie i szybko leczy różnego rodzaju infekcje.
Warto wiedzieć, ze anyż jest przyprawą, która pozwoli nam w prosty sposób poradzić sobie z przykrymi skutkami przejedzenia. Przyprawa ta pobudza produkcję soków żołądkowych, dzięki czemu ułatwia trawienie, niweluje wzdęcia, niestrawność oraz skurcze żołądka. Stosuje się go także w leczeniu kolek oraz bóli reumatycznych.
Na tym jednak nie kończą się zastosowania tej przyprawy, gdyż nadaje się ona również do stosowania zewnętrznego. Kąpiel z dodatkiem olejku anyżowego ma działanie odstresowujące, rozluźniające oraz przeciwbólowe. Na bazie anyżu oraz niezbyt silnego roztworu spirytusu możemy również przygotować płyn, który skutecznie zwalcza komary, pchły oraz kleszcze.
Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.
Co miesiąc nowa szansa na nagrody!
Zastosowanie w kuchni
Anyż gwiaździsty zbiera się na przełomie lipca i sierpnia. Dojrzałe i wysuszone owoce trafiają wtedy do naszych kuchni. Potem, w formie całych, rozdrobnionych albo zmielonych owoców, dodaje smaku wielu daniom. Przechowywany w szczelnych pojemnikach, zachowuje swój aromat na wiele miesięcy. Szczególnie popularny w kuchni chińskiej, wzbogaca azjatyckie dania z kurczaka i wołowiny. Stanowi również bardzo ciekawy dodatek do zup i sosów.
Jednak zastosowanie tej przyprawy nie ogranicza się wyłącznie do dań azjatyckich. Z biegiem lat Europejczycy nauczyli się wykorzystywać ją do przygotowywania własnych dań. Dlatego też nie powinna nikogo dziwić obecność anyżu w marynatach do mięs, kompotach owocowych, czy też likierach.
Anyż gwiaździsty jest chętnie wykorzystywany do produkcji pieczywa: bułek, ciast, ciasteczek. Doskonale aromatyzuje cukierki, budynie i sosy do ryb. Świetnie się komponuje zarówno z czerwoną kapustą, szpinakiem, jak i marchewką i burakami.
Sprawdź, jak wykorzystać anyż w przygotowaniu dań. Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.