Nowy numer magazynu PYSZNE już w kioskach!

W najnowszym numerze magazynu kulinarnego PYSZNE karnawał trwa w najlepsze! Smażymy pączki i faworki, pieczemy torty i gotujemy po cesarsku - tak jak wiedeńczycy.

fot. PYSZNE/Facebook

W warsztatach kulinarnych nauczymy się, jak przyrządzić domowy makaron i nauczymy się smażyć steki doskonałe. Od tej pory zawsze będą takie, jak trzeba: rare, medium albo well done. Dowiemy się też, która sól jest najzdrowsza i jakie tajemnice kryje fasola czarne oczko, mung i pinto. A na deser tekst o afrodyzjakach do poczytania we dwoje.
Magazyn PYSZNE - Gotowanie proste i przyjemne!

 

Warsztaty kulinarne: Pyszny Tłusty Czwartek

Huczny koniec karnawału

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Wkrótce po nim nadchodzi Wielki Post, więc nic dziwnego, że tradycja nakazuje najeść się do syta. Niektórzy biorą sobie tę zasadę mocno do serca i nie odmawiają sobie słodkich przyjemności, a więc tradycyjnych tłustoczwartkowych pączków i faworków. Może więc warto pozostać wiernym tradycji i w ten jeden dzień w roku nie przejmować się kaloriami? Tym bardziej, że inny przesąd mówi, że temu, kto nie skosztuje w zapusty ani jednego pączka, może przestać dopisywać szczęście.

Niekoniecznie na słodko
W dawnej Polsce również chętnie raczono się pączkami, z tą tylko różnicą, że były one nadziewane słoniną, boczkiem i mięsem, stanowiąc idealny dodatek do wódki, której w ostatni czwartek karnawału nie brakowało. Dzisiejsze pączki przybrały znacznie słodsze oblicze. W środku najczęściej znajdujemy marmoladę lub budyń, ale coraz większą popularnością cieszy się czekolada, a nawet twaróg. Idealnym uzupełnieniem jest lśniąca warstwa lukru lub czekolady albo biała kołderka z cukru pudru.

Ciasto idealne

Jednym z sekretów udanych domowych pączków jest konsystencja ciasta. Aby była taka, jak trzeba, warto przyrządzić masę z dodatkiem mąki krupczatki. Do całości dodajmy jeszcze odrobinę spirytusu - zabezpieczy to nasze słodkości przed nadmiernym wchłanianiem tłuszczu. To samo zresztą tyczy się faworków - ciasto na chrust także dobrze jest wzbogacić łyżką alkoholu.

ABC smażenia

Pączki i faworki smażymy na głębokim tłuszczu. Swego czasu był to smalec, klarowane masło albo olej rzepakowy, jednak dziś polecany jest głównie ten ostatni. Po usmażeniu warto rozłożyć słodkości na ręczniku papierowym, żeby osączyć je z nadmiaru tłuszczu.

Więcej informacji i porad krok po kroku dotyczących pączków znajdziesz na stronie 28 Magazynu PYSZNE.

 

Dowiedz się jak przygotować makaron idealny. Kliknij!

Pasta fresca to po włosku świeży makaron. Kto raz spróbuje ręcznie robionego, świeżego makaronu, pokocha go bezwarunkowo i na zawsze.

Włoskie tradycje

Na co dzień rzadko samodzielnie przygotowujemy makaron. Jest to bowiem produkt, który z łatwością można zastąpić gotowymi odpowiednikami. Z drugiej jednak strony żaden „gotowiec" nie dorówna smakowi domowego makaronu np. w niedzielnym rosole. Nawet we Włoszech, ojczyźnie makaronu, tradycja ręcznego przygotowywania pasty niestety odchodzi z domowej kuchni wraz z pokoleniem obecnych babć i zdecydowanie staje się wykwintną sztuką restauracyjną. Choć dostęp do świeżych makaronów istnieje za pośrednictwem supermarketów czy sklepów specjalizujących się w pasta fresca, zwanych pastificio, są to obecnie produkty w większości wytwarzane maszynowo, a ich wybór jest coraz bardziej ograniczony.

Najważniejsze jest ciasto

To podstawa udanej pasta fresca. Przygotowanie ciasta nie jest wielką sztuką - wystarczą dobrej jakości składniki i staranność przy wyrabianiu. Należy też pilnować, by ciasto nie wyschło lub nie zawilgotniało. Z czasem nabiera się takiej wprawy, że przygotowanie świeżego makaronu zajmuje tylko kilka chwil dłużej niż wykorzystanie gotowego produktu.

Do wyboru, do koloru

Możemy rozróżnić ponad 300 rodzajów makaronów, ravioli, tortellini i gnocchi. Wybór jest więc ogromny. Właściwie każdego dnia roku moglibyśmy przygotować inny rodzaj pasta fresca. Prawdopodobnie jednak nie znajdziemy na to czasu, dlatego proponujemy kilka, naszym zdaniem najlepszych i najbardziej efektowynych makaronów, które sami możemy zrobić w domu. A warto, ponieważ czas poświęcony na przygotowanie zrekompensuje nam ich smak, który, uwierzcie, nie ma sobie równych!

Jak przygotować idelane ciasto na makaron, fakty i mity oraz garść przepisów na znakomite pasty znajdziesz na stronach 56-65 magazynu PYSZNE.

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Krakowiak

Niektóre okoliczności wymagają szczególnej oprawy kulinarnej. Nasze ciasto kr...

Odsłon: 1739

60 min
9
Śniadania Piankowy omlet japoński

Ten przepis na omlet powinien znać każdy, kto uwielbia śniadania na słodko. J...

Odsłon: 216

15 min
3
15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

1