Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Królowa wśród deserów, trudno się jej oprzeć.. Nic dziwnego, skoro chrupiącej, słodkiej i delikatnej bezie, towarzyszą aksamitny krem i świeże, aromatyczne owoce. To zdecydowanie doskonały wybór na specjalne okazje!
Duża, szklana lub metalowa miska, mikser
Rolada makowa to pozycja obowiązkowa na każdym świątecznym stole. Ta wersja z...
Odsłon: 1280
Przepyszna, niebywale aromatyczna zapiekanka, ( Zapiekanka jest to z tłuczony...
Odsłon: 38
Dzisiaj przepis na czosnek marynowany. Czosnku i jego prozdrowotnych działań...
Odsłon: 63
Rolada makowa to pozycja obowiązkowa na każdym świątecznym stole. Ta wersja z...
Odsłon: 1280
Przepyszna, niebywale aromatyczna zapiekanka, ( Zapiekanka jest to z tłuczony...
Odsłon: 38
Dzisiaj przepis na czosnek marynowany. Czosnku i jego prozdrowotnych działań...
Odsłon: 63
Składniki
W zależności czy chcemy upiec 1 blat uformowany w stożek i wypełnić go kremem czy zdecydujemy się na formę tortu i 2 blaty przełożymy kremem, należy wybrać opcję 1 lub 2. Sposób wykonania jest taki sam.
Białka ubijamy w szklanej lub metalowej misce. Zaczynamy od średnich obrotów. Po około 20-30 sekundach, dodajemy stopniowo cukier. Zwiększamy obroty i ubijamy aż piana będzie błyszczeć , będzie sztywna i biała, a kiedy wyjmiemy mieszadło utworzy się na niej wierzchołek. Zmniejszamy obroty do minimum, dodajemy sól, sok z cytryny i mąkę ziemniaczaną. Mieszamy tylko do momentu połączenia się składników. Całość ubijania to około 7-8 minut. Gotową bezę przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i łopatką nadajemy jej kształt kopca unosząc boki. Przy pieczeniu 2 blatów z 2 opcji, pianę dzielimy na 2 części i rozsmarowywujemy osobno na 2 blaszkach do wysokości ok. 3 cm. Można sobie pomóc i narysować na papierze do pieczenia okręgi i wypełnić je pianą. Tutaj kopca nie formujemy. Pieczenie wersji 1: Rozgrzewamy piekarnik do 120 stopni ( góra-dół). Bezę suszymy 30 min w 120 stopniach, po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 100 stopni i suszymy ją jeszcze 2 godziny. Kiedy beza jest gotowa, wyłączamy piekarnik i zostawiamy bezę w piekarniku do całkowitego ostudzenia. Pieczenie wersji 2: Piekarnik rozgrzewamy (termoobieg) do 120 stopni. Do takiej temperatury wkładamy obie blachy w pewnej odległości góra i dół i zostawiamy bezy na 30 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 100 stopni i suszymy bezę jeszcze przez dwie godziny. Po 2,5 godzinach, wyłączamy piekarnik i zostawiamy w nim bezy do całkowitego ostygnięcia. Wtedy uzyskamy efekt chrupiącej bezy na zewnątrz i piankowej w środku. Najwygodniej piec bezę na noc, po upływie wyznaczonego czasu wyłączyć po prostu piekarnik i pozwolić jej wystygnąć w nim do rana. Krem: Ubijamy schłodzoną śmietankę z serkiem mascarpone, cukrem lub kajmakiem. Krem powinien być gęsty i puszysty. Upieczoną bezę w wersji 1 wypełniamy przygotowanym kremem i dekorujemy owocami. W wersji 2, jeden z blatów smarujemy połową kremu, przykrywamy drugim i dekorujemy pozostałym kremem i owocami, jak tort. Bezę warto dekorować kremem najlepiej przed samym podaniem. Przechowujemy oczywiście w lodówce i najlepiej pod przykryciem bo bardzo chłonie inne zapachy. Smacznego:)