Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dziś zamieszczam przepis na ciasto z czarną porzeczką. Pokazywałam już na blogu ulubione ciasto mojej siostry – cudowne, z agrestem. Wspominałam również o murzynku, ulubionym cieście męża, aż wreszcie postanowiłam pomyśleć o sobie. Bo dziś opisuję MOJE NAJULUBIEŃSZE CIASTO Z OWOCAMI! Receptura pochodzi z Francji. Dostałam ją od pani, która po wielu przeżytych we Francji latach wróciła do Polski po śmierci męża. Na początku lat 90-tych to ciasto nie było takie łatwe do zrobienia – zdobycie mielonych migdałów graniczyło z cudem. Starsza pani ratowała się prywatnym importem z Francji, a ja czasem podpinałam się pod jej zamówienia. Potem już było łatwiej o migdały w naszym pięknym kraju. Najpierw sama mieliłam je w maszynce (migdały były ze skórką). Niebawem mielone migdały pokazały się w delikatesach, a wkrótce nawet w dyskontach spożywczych.
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 510
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1788
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 21990
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 510
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1788
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 21990
Składniki
Moja znajoma przygotowywała to ciasto tradycyjnie, w tortownicy. Jak rodzaj tarty. Było pyszne, ale trochę trudno podzielne, bo wysokie. Sama zaczęłam je więc piec w prostokątnej blaszce (a czasem nawet w pojedynczych foremkach na babeczki). To naprawdę dobra opcja, polecam serdecznie. I jeszcze jedna ciekawostka – całe ciasto z czarną porzeczką można przygotować bez miksera, używając tylko widelca i dłoni. Jak ja dziś zrobiłam.
Wymieszaj w misce sypkie składniki – mąkę, cukier, sól i proszek do pieczenia.
Dodaj żółtka, miękkie masło i bardzo zimną wodę.
Krótko wyrabiaj ciasto najpierw widelcem, a później palcami. Utocz miękką kulę, którą obsypiesz mąką i wraz z miską wstawisz na godzinę do lodówki.
Tymczasem nagrzej piekarnik do 180 stopni. Opłucz i obierz czarne porzeczki (jeśli używasz mrożonych owoców – pomiń ten etap).
Schłodzonym ciastem wylep dno formy, tworząc podwyższony rant (ja używam prostokątnej blaszki wyłożonej papierem do pieczenia). I tu mała podpowiedź praktyczna – o wiele łatwiej się to robi mokrą dłonią. Dlatego na zdjęciu w tle widać miseczkę, bo w niej właśnie jest woda do maczania dłoni.
Przeznaczone na krem migdałowy masło utrzyj z cukrem, dodaj jajka i ucieraj dalej (można mikserem, ale jeśli go nie masz – to wystarczy widelec). Z oszczędności zmywania użyłam tej samej miski, w której chłodziło się ciasto, bo to bardzo ekonomiczny sposób. Dodaj mąkę i mielone migdały, wymieszaj dokładnie.
Do formy wylepionej ciastem wsyp czarne porzeczki, mrożonych nie musisz wcześniej rozmrażać. Na owoce wyłóż krem migdałowy, a następnie wyrównaj powierzchnię.
Ciasto z czarną porzeczką piecz przez godzinę w 180 stopniach. Po wyjęciu z piekarnika oprósz placek cukrem pudrem.
I już, ciasto gotowe! Można się delektować. Proste, prawda? Placek nie jest bardzo słodki, ponieważ smak jest równoważony przez cudowną kwaśność i aromat czarnych porzeczek. To pyszne ciasto piekę w sezonie przynajmniej raz, choć tak w ogóle przyrządzam niewiele ciast i deserów. Jednak temu plackowi z francuskim rodowodem nie potrafię się oprzeć… A więc – spróbuj, może i Tobie przypadnie do gustu? Smacznego!