Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dziś sławetne (tam skąd pochodzi choć w Europie mało znane) ATAPAKUA - Gulasz taki, u mnie dziś w wersji z rybą bo dodałem kilka anchoas (Anchois) Atapakua sos i danie, to tradycyjne danie z Michoacan, które ma korzenie przedhiszpańskie, przygotowywane od setek lat przez rdzenną ludność Purepecha (Taraskowie) . Uważa się, że przed przybyciem hiszpańskich konkwistadorów do atapakua używało się wyłącznie składników pochodzenia roślinnego, takich jak chilacayote, jego kwiaty i inne warzywa, grzyby czy nawet rośliny strączkowe. Po podboju do potrawy dodano produkty pochodzenia zwierzęcego oraz ryby. W skład gulaszu wchodzą cenne zioła - Huasca - Tagetes Minuta, Kolendra meksykańska a także między innymi Agastache mexicana (Roślina ta jest cenną przyprawą ale i cenną rośliną leczniczą , w jej składzie jest cenny kwas Ursolowy ) Dawni Tarascowie i szamani leczyli nią skutecznie nie tylko choroby neurologiczne , reumatyczne ale i "choroby duszy." W języku ludu Purepechan atapakua oznacza „pożywny i pikantny gulasz, który podtrzymuje życie”. Istotną część dania stanowiło kilka rodzajów dyni, w tym słynna dynia 7 lednia czyli Dynia Figolistna . Siedmioletnia dlatego, że może być przechowywana bez straty smaku i wyglądu nawet przez kilka lat Jest bardzo słodka. P'urhépecha stworzyli w okresie prekolumbijskim własne państwo, stanowiące jedną z ważniejszych cywilizacji Mezoameryki. Jego stolicą był Tzintzuntzan. Państwo to nie zostało nigdy podbite przez Azteków pomimo kilku groźnych najazdów z ich strony. Państwo Tarasków było wieloetniczne. Poza ludnością posługującą się językiem purepecha, mieszkali tu przedstawiciele ludów Otomi, Matlatzinków, Mazahua oraz mówiące językiem nahua. Przypuszczalnie było ono bardziej scentralizowane niż inne państwa i imperia Mezoameryki. Taraskowie stanowili potężną siłę militarną, posiadającą własne państwo. Był to jeden z niewielu ludów Meksyku mający przewagę liczebną nad Aztekami. Twórcą potęgi państwa Tarasków był władca Tariacuri, panujący w XIV wieku. Kampania azteckiego władcy (tlatoani) Axayacatla zakończyła się klęską, a wojska azteckie zmuszone do odwrotu przez silniejszego, walczącego na własnym terenie przeciwnika, wróciły w niesławie do Tenochtitlánu. Jeden z władców o imieniu Zuuangua pokonał armię aztecką, dowodzoną przez Montezumę II. Dzięki temu udało mu się zachować niezależność i wzmocnić swoją władzę. Aranżacja dania nawiązuje do postaci bogini wody i życia - Xaratanga , której postać bywa przedstawiana z niebieskim bądź zielonym owocem . Jedna z legend mówi, że tym owocem był owoc chilacayote czyli owoc Dyni Figolistnej , kolor niebieski miał symbolizować wodę która jest w nim zawarta
Pyszne i bardzo proste do zrobienia, polecam.
Odsłon: 46
Pyszne i bardzo proste do zrobienia, polecam.
Odsłon: 46
Składniki
Wybieramy dorodne owoce dyni figolistnej i inne odmiany . Obieramy i krimy w kawałki. Zostawiając nieco nasion aby znalazły się w daniu , szczególnie z młodych owoców.
Na rozgrzanym oleju rumienimy wszystkie wymienione warzywa w przepisie. Następnie zalewamy pulpą pomidorową i wodą . Dusimy pod przykryciem do miękkości. W międzyczasie dodając siekane drobno wymienione zioła i fileciki Anchois ze słoika.
Gdy wszystkie warzywa będą miękkie - podajemy na gorąco z dodatkiem Garniszu z kwiatów i listków pozostałych ziół.