Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Już od dawna miałam ochotę przygotować gołąbki z kapusty pekińskiej, ale wciąż coś stawało na przeszkodzie. W rezultacie kolejne pekinki lądowały a to w zupie, a to w kiszonce, a to w sałatce czy surówce. Aż wreszcie nadeszła odpowiednia chwila, a podczas przyrządzania gołąbków wykorzystałam kilka wykonanych niedawno „gotowców”, które rzeczywiście ułatwiają codzienne gotowanie. Moje gołąbki są bezmięsne, ale zapewniam, że pełne rozmaitych smaków i aromatów, więc każdy powinien ich spróbować. Jestem pewna, że wszystkim będą smakować!
Zapiekanka brokułowa z kurczakiem, serem i pomidorami to bardzo pyszna i zdro...
Odsłon: 21940
Zapiekanka brokułowa z kurczakiem, serem i pomidorami to bardzo pyszna i zdro...
Odsłon: 21940
Składniki
Z umytej kapusty odetnij około 2-3 cm od strony głąba, a następnie oddziel od główki pojedyncze liście.
Sam środek, w którym listki są zbyt małe do faszerowania, warto przeznaczyć na surówkę.
Liście partiami obgotuj przez 3-5 minut w wodzie z cukrem i solą.
Trzeba kontrolować podczas gotowania, bo liście nie mogą stać się zbyt miękkie. Mają tylko stracić surową chrupkość, aby w zamian uzyskać elastyczność.
Obgotowane liście wyławiaj, odsączaj i ułóż na półmisku do ostudzenia. Wywaru z kapusty nie wylewaj, bo jeszcze użyjesz go do gotowania.
Szklankę kaszy gryczanej zalej dwiema szklankami gorącego wywaru z kapusty. Gotuj pod pokrywką przez 15 minut, bez mieszania, a następnie wyłącz palnik. Pozostaw do wystudzenia.
Pokrojone pieczarki usmaż na maśle klarowanym lub oleju, przypraw solą i pieprzem. Jak usmażyć pieczarki – każdy wie, a ja też pisałam o tym na blogu.
W misce przygotuj farsz do gołąbków.
Wystarczy wymieszać ugotowaną kaszę z pozostałymi dodatkami, czyli usmażonymi pieczarkami, farszem grzybowym i podsmażoną bazą marchewkową,
a następnie przyprawić do smaku mielonym pieprzem i solą.
Na dnie garnka, w którym gotowała się kapusta, ułóż 2-4 liście. One są potrzebne, aby zabezpieczyć gołąbki przed przypaleniem.
Ugotowane liście układaj kolejno na desce. Na każdym liściu połóż łyżkę farszu, a następnie zwijaj małe gołąbki, zaginając boki liścia do środka. Jak zwijać gołąbki – pokazałam już kiedyś na blogu. To były wprawdzie gołąbki z białej kapusty, ale sposób zawijania jest taki sam w przypadku wszystkich gołąbków.
W osobnym naczyniu przygotuj zalewę, czyli sos. W tym celu wymieszaj koncentrat pomidorowy z adżyką
oraz wodą od gotowania kapusty, a następnie przypraw sos do smaku solą.
Zwinięte gołąbki z kapusty pekińskiej układaj w garnku wymoszczonym liśćmi,
a następnie zalej sosem i gotuj pod pokrywką na małym ogniu około pół godziny.
Liczyłam na to, że kapusta pekińska będzie w obróbce łatwiejsza, niż zwykła główka kapusty. I nie pomyliłam się, bo pekinkę bardzo łatwo dzieli się na pojedyncze liście. A później wystarczy krótko je obgotować, wystudzić i już można zwijać gołąbki. Jest tylko jedna kwestia – przygotowane gołąbki są zwykle malutkie, bo liście kapusty pekińskiej są dość wąskie. No ale nie od dziś wiadomo, że małe jest piękne! I nie inaczej jest z tymi gołąbkami.
Są delikatne, ponieważ pekinka jest najdelikatniejszą z kapust, a cały smak kryje się w farszu i sosie, którym zalewa się gołąbki z kapusty pekińskiej.
Gołąbki podawaj gorące zaraz po ugotowaniu/uduszeniu. Możesz podać je z ugotowanymi osobno ziemniakami, bo jest to najczęściej spotykany sposób podawania gołąbków w Wielkopolsce, gdzie mieszkam. Możesz też podać je z chlebem.
Ale najlepiej smakują tak po prostu, bez dodatków. Tylko gołąbki z kapusty pekińskiej w pikantnym, aromatycznym sosie. Bo to danie jest kompletne!
Gdyby został Ci niewykorzystany farsz, to usmaż z niego kotleciki albo użyj do jakiejś zapiekanki. A gdyby po zjedzeniu gołąbków został pyszny sos, to przecież go nie wylewaj, tylko na przykład ugotuj zupę. Albo dodaj do zupy. A gołąbki są przepyszne, więc koniecznie ich spróbuj. Smacznego!