Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Płonące naleśniki to jedna z najbardziej spektakularnych form podania tej potrawy. Proces flambirowania – polegający na wlaniu alkoholu do dania i podpaleniu go – dodaje naleśnikom nie tylko wyjątkowego smaku, ale stanowi niesamowity efekt wizualny. Zaserwuj płonące naleśniki na romantyczną kolację, inną uroczystość lub wyjątkowe śniadanie. Jeśli jesteś fanem pomarańczy i uwielbiasz ich intensywny smak, polecamy zwiększyć porcję sosu o połowę.
A oto je nie Risotto, ani nie Kaszotto ale ... poznaniackie PYROTTO czyli po...
Odsłon: 316
A oto je nie Risotto, ani nie Kaszotto ale ... poznaniackie PYROTTO czyli po...
Odsłon: 316
Składniki
Jajka ubij mikserem ze szczyptą soli. Możesz także najpierw ubić białka, a potem dodać do nich żółtka. Następnie na zmianę dosypuj przesianą mąkę i mleko. Na koniec dodaj łyżkę płynnego masła lub olej. Wymieszaj do uzyskania gładkości. Wstaw ciasto do lodówki na 15 minut. Jeśli patelnia ma nieprzywierającą powłokę, nie musisz używać dodatkowego tłuszczu. W przeciwnym wypadku wlej na patelnię łyżkę oleju lub klarowanego masła i mocno rozgrzej. Smaż naleśniki z obydwu stron, aby były złociste i chrupiące. Warto wylewać małą porcję ciasta, by naleśniki wychodziły cienkie.
Zetrzyj skórkę z połowy pomarańczy i wyciśnij sok z 2 pomarańczy. Możesz dodać 1 łyżkę soku z cytryny. Wymieszaj składniki w miseczce. Na dużej patelni (może być ta sama, na której smażyły się naleśniki) wsyp cukier i powoli podgrzewaj, aż cukier się rozpuści i zacznie karmelizować. Gdy uzyska złoto-brązowy kolor (uważaj, aby nie przypalić!), szybko wlej zawartość miseczki (może gwałtownie pryskać). Podgrzewaj całość, aż karmel połączy się z pomarańczowym płynem. Jeśli konsystencja stanie się jednolita, dodaj miękkie masło i znów mieszaj do połączenia.
Teraz następuje czynność, która wymaga od ciebie nieco zręczności. Należy złożyć naleśniki na patelni namaczając je w pomarańczowym sosie. Zacznij od pierwszego naleśnika, ułóż go płasko na patelni, polej sosem i złóż na ćwiartkę. Podobnie postępuj z kolejnymi naleśnikami. W przypadku ostatniego naleśnika zostanie ci mało miejsca, więc manewruj łyżką, by zaczerpnąć porcję sosu do polania naleśnika.
Aby podpalić naleśniki możesz skorzystać z dwóch metod. Wlej na patelnię likier pomarańczowy, chwilę podgrzej, by alkohol zwiększył swoją temperaturę i zapal zapalarką lub długą zapałką. Pod żadnym pozorem nie nachylaj się nad patelnią! Po chwili ogień zgaśnie, a alkohol wyparuje. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości i osiągnąć spektakularny efekt, umieść gorącą patelnię z naleśnikami na stole (na desce lub odpornej na wysoką temperaturę podstawce). Następnie podgrzej alkohol w garnuszku, podpal go i przelej zawartość garnuszka na patelnię. Likier jeszcze przez chwilę będzie się palił, tworząc fascynujący efekt. Pamiętaj, aby odsunąć wszystkie łatwopalne materiały od patelni i zachować ostrożność. Po wyparowaniu alkoholu, goście mogą częstować się naleśnikami.