Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Ryż smażony z jajkiem jest jednym z naszych ulubionych dań kuchni chińskiej, które zawsze się sprawdza. Niezwykle prostym do przygotowania, smacznym i bezglutenowym, co jest ważne dla niektórych osób. Jeśli ryż ugotujesz wcześniej i schłodzisz go przed smażeniem, to będzie świetnym źródłem opornej skrobi. Stanie się przez to bezpieczniejszy dla diabetyków i osób ograniczających węglowodany w diecie. Jajka, które stanowią tu dobre źródło białka, są łatwe do zdobycia, tanie i uniwersalne w smaku. W przepisie użyłam dwóch sztuk, ale śmiało możesz dodać więcej, jeśli chcesz. Ryż smażony z jajkiem jest więc właściwie daniem samym w sobie, ale warto podać go razem z jakimś dodatkiem warzywnym. Ja tym razem postawiłam na szparagi, bo wciąż jeszcze mamy na nie sezon.
Pierniczki których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Pierniczki łatwe...
Odsłon: 37
Polecm. Ja oczywiście zaraz dodałabym np żurawinę, orzechy, ale takie było ży...
Odsłon: 1021
...pod choinkę. Polecam.
Odsłon: 324
Pierniczki których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Pierniczki łatwe...
Odsłon: 37
Polecm. Ja oczywiście zaraz dodałabym np żurawinę, orzechy, ale takie było ży...
Odsłon: 1021
...pod choinkę. Polecam.
Odsłon: 324
Składniki
Najlepiej jest ugotować ryż poprzedniego dnia i schować do lodówki, ale jeśli nie zależy Ci na opornej skrobi albo bardzo się spieszysz, ugotuj go nawet tuż przed smażeniem. Jednak ugotowanie ryżu poprzedniego dnia ułatwia i znacznie przyspiesza przyrządzanie potrawy. Równocześnie przypominam, że w Azji gotuje się ryż bez soli, dopiero później przyprawia się go na patelni, w woku lub w garnku.
W garnku z grubym dnem zagotuj wodę. Ryż opłucz na sitku, a następnie dodaj go do garnka z wrzątkiem. Raz tylko zamieszaj, a następnie przykryj i gotuj na małym ogniu przez 12-15 minut. Nie mieszaj ryżu podczas gotowania, bo wtedy skrobia uwolniona z ziaren może się przypalić. Ot, taki paradoks… Zostaw pod przykryciem do wystudzenia i najlepiej schowaj na noc do lodówki.
Na patelni rozgrzej łyżeczkę tłuszczu (u mnie to było masło klarowane), a następnie wbij dwa jajka. Usmaż jajka często mieszając, jak przy smażeniu jajecznicy.
Mają być zupełnie ścięte, ale nie suche. Odstaw patelnię na bok.
Pokrój szczypior i odłóż na bok.
Ugotowany ryż, który zwykle jest posklejany, rozdrobnij widelcem albo dłonią. Czosnek posiekaj drobno. Ja użyłam strzałki czosnku prosto z ogrodu, którą pokroiłam w plasterki. Strzałki czosnku to po prostu pędy kwiatowe. Młode strzałki wyłamuje się, aby siła rośliny skierowała się na wzrost główki, a nie na kwiat i wytwarzanie nasion. Ale te młode pędy kwiatowe są pełne smaku i wartości odżywczych, więc z powodzeniem wykorzystuje się je w kuchni.
W woku lub na dużej patelni rozgrzej olej do smażenia, a następnie wrzuć czosnek i podsmażaj przez chwilę. Pilnuj, żeby czosnek się nie przypalił, bo szybko zrobi się gorzki!
Do czosnku na patelni dodaj „rozdziabany” widelcem zimny ryż. Smaż go przez kilka minut na dużym ogniu, żeby się podgrzał i lekko podsmażył. Ale mieszaj często, nie może się przypalić.
Po kilku minutach dodaj szczyptę soli i sos sojowy, koniecznie jasny, bo jest delikatniejszy i tylko nieznacznie zmieni kolor ryżu. Wymieszaj i podgrzej.
Na patelnię z ryżem dodaj usmażone jajka oraz większość pokrojonego szczypioru, tylko trochę zostawiając do posypania potrawy na koniec.
Wymieszaj ponownie i podgrzewaj jeszcze przez chwilę. I już możesz podawać!
Wyłóż go na talerze, posypując pozostałym szczypiorem. Danie dobrze jest podać z jakimś dodatkiem warzywnym, bo wtedy ma szansę stać się całym obiadem. A na osobnym talerzyku może znaleźć się surówka albo kiszonka, mniam!
Mój ryż smażony z jajkiem podałam ze znakomitą chińską sałatką szparagową, na którą przepis znajdziesz zarówno na Smakerze, jak i na blogu. Smacznego!