Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dzisiaj zapraszam na chrupiące ptysie, które wypełnimy kremowym nadzieniem z bitej śmietany i mascarpone. Wytrawne ciasto parzone daje błyszczeć przyjemnie śmietankowemu, słodkiemu nadzieniu, a owoce nadają ptysiom świeżości. To deser, który jest zaskakująco prosty w przygotowaniu, a na pewno zrobi wrażenie na Waszych Najbliższych!
mikser, garnek z grubym dnem
Proste ciasto makowe na kruchym spodzie z kruszonką na wierzchu. Łatwe do upi...
Odsłon: 30
Wypróbuj koniecznie ten przepis na pyszną sałatkę brokułową doskonałą na każd...
Odsłon: 25
Zupa Pomidorowa ale z ... Z kiszonych na pikantnie , zielonych pomidorów , ta...
Odsłon: 86
Smaczna i prosta sałatka do pracy lub inną okazję.
Odsłon: 203
Szybka i smaczna przekąska na Andrzejki lub inne imprezy .
Odsłon: 393
Proste ciasto makowe na kruchym spodzie z kruszonką na wierzchu. Łatwe do upi...
Odsłon: 30
Wypróbuj koniecznie ten przepis na pyszną sałatkę brokułową doskonałą na każd...
Odsłon: 25
Zupa Pomidorowa ale z ... Z kiszonych na pikantnie , zielonych pomidorów , ta...
Odsłon: 86
Smaczna i prosta sałatka do pracy lub inną okazję.
Odsłon: 203
Szybka i smaczna przekąska na Andrzejki lub inne imprezy .
Odsłon: 393
Składniki
Przygotuj ciasto parzone. Do garnka z grubym dnem przełóż 100 g masła. Do tłuszczu dodaję 250 ml wody i niewielką szczyptę soli. Zawartość naczynia podgrzewaj na średnim ogniu, stale mieszając, aż utworzy jednolity płyn. Kiedy masło się rozpuści, przerwij mieszanie i pozwól całości się zagotować.
Wtedy wyłącz grzanie pod garnkiem i dodaj do niego 160 g mąki. Zawartość naczynia mieszaj przy pomocy drewnianej łyżki, aż mąka całkowicie wchłonie wilgoć. Wtedy włącz pod garnkiem niski ogień i mieszaj ciasto bez przerwy przez około 60 sekund, aż stanie się gładkie i zacznie bez problemu odchodzić od ścianek garnka. Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji, zdejmij ciasto z ognia, przełóż do dużej miski i pozostaw na blacie na około 15 minut, do lekkiego przestudzenia.
Po tym czasie rozbij ciasto przy pomocy miksera i zacznij dodawać do niego jajka. Rób to pojedynczo, po jednym naraz, i za każdym dokładnie mieszaj ciasto do całkowitego połączenia przed dodaniem kolejnego jajka. Dobrze przygotowane ciasto na ptysie powinno być lśniące, gęste i bez problemu zachowywać kształt po wyciśnięciu. Zacznij od dodania trzech jajek, oceń konsystencję i, opcjonalnie, dodaj całe lub pół roztrzepanego jajka.
Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji przełóż ciasto do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie otwartej gwiazdy. U mnie jest to końcówka 8B, czyli bardzo duża, ale mniejsza również się sprawdzi. Ciasto wyciśnij na wyłożoną papierem do pieczenia dużą blachę. Uformuj w ten sposób gniazdka o szerokości około 5-6 cm, których rezultatem będą duże, szerokie ptysie. Ważne jest, żeby wyciskać ciasto w sporych odstępach, w innym wypadku ptysie mogą się posklejać w trakcie pieczenia.
Wstaw blachę z uformowanymi korpusami do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza, w funkcji góra dół, na drugą półkę od dołu. Ptysie piecz przez 30 minut, do uzyskania pięknego, złotego koloru. Nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia, bo ptysie mogą opaść.
Po upływie 30 minut wyjmij blachę z ptysiami i odstaw je na około 10 minut, do lekkiego przestudzenia. Po tym czasie przełóż je na kratkę i wystudź całkowicie.
Kiedy ptysie są już wystudzone, przygotuj nadzienie. Do dużej miski przelej pół litra dobrze schłodzonej śmietanki (36%). Następnie dodaj do niej 250 g zimnego serka mascarpone, 100 g cukru pudru i półtora łyżeczki pasty waniliowej. Jeśli nie masz pod ręką pasty, możesz podmienić część cukru na taki z wanilią. Zawartość naczynia ubij przy pomocy miksera na sztywno. Polecam zacząć od niskich obrotów miksera i zwiększać je w miarę powiększania się objętości śmietanki.
Ubitą śmietankę przełóż do rękawa cukierniczego z tą samą końcówką, co poprzednio. Każdy korpus rozkrój nożem z ząbkami na dwie w miarę równe części. Po przekrojeniu korpusu wyciśnij na dolną połówkę solidną porcję śmietanki. Zrób to tak, żeby pokryć całe dno i wypełnić puste przestrzenie. Na śmietankę wyłóż kilka kawałków owoców, przykryj całość górną połówką ptysia i, opcjonalnie, posyp cukrem pudrem. Ptysie wypełniaj niedługo przed podaniem, żeby korpusy nie zamokły.
Smacznego!