Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dzisiaj przychodzę do was z kolejnym bardzo prostym przepisem, nie wymagającym użycia miksera. Tym razem przygotujemy sernik nowojorski, czyli niesamowicie kremowe ciasto, które zachwyca nie tylko konsystencją, ale też i przyjemnym cytrusowo – waniliowym smakiem. Niesamowicie kremowa konsystencja sprawia, że masa serowa rozpływa się w ustach. Całość jest przyjemnie słodka, a idealny balans pomiędzy wanilią i cytryną sprawia, że trudno powstrzymać się przed nałożeniem sobie kolejnego kawałka. Dodajcie do tego ciasteczkowy spód i śnieżnobiałą, lekko słodko-kwaśną polewę, a otrzymacie idealne ciasto, które cieszy nie tylko podniebienie, ale też i oczy.
Rózga, duża miska, tortownica o średnicy 26 cm
Sałatka z pieczonym brokułem i innymi warzywami to świetna propozycja dla osó...
Odsłon: 1838
Fasola po grecku, czyli gigantes plaki, to rodzaj zapiekanki warzywnej. Trady...
Odsłon: 757
Placki z surowych tartych ziemniaków oraz cebuli. Kiedyś częsty gość w naszyc...
Odsłon: 30
Babka zawsze pięknie wygląda na stole. Ze zrobieniem babki maślanej każdy so...
Odsłon: 17782
Polecam. Pasuje na Święta Wielkanocne.
Odsłon: 360
Sałatka z pieczonym brokułem i innymi warzywami to świetna propozycja dla osó...
Odsłon: 1838
Fasola po grecku, czyli gigantes plaki, to rodzaj zapiekanki warzywnej. Trady...
Odsłon: 757
Placki z surowych tartych ziemniaków oraz cebuli. Kiedyś częsty gość w naszyc...
Odsłon: 30
Babka zawsze pięknie wygląda na stole. Ze zrobieniem babki maślanej każdy so...
Odsłon: 17782
Polecam. Pasuje na Święta Wielkanocne.
Odsłon: 360
Składniki
Przygotuj ciasteczkowy spód. Przełóż 300 g ciastek do dużego woreczka strunowego i zamknij go prawie całkowicie; zostaw około centymetrową szparę, przez którą będzie mogło uciekać powietrze. Ciastka rozbij przy pomocy drewnianego wałka, do uzyskania drobnego proszku. Następnie dodaj do ciastek 100 g rozpuszczonego i wystudzonego masła. Zawartość woreczka krótko przegnieć, tylko do równego rozprowadzenia tłuszczu w ciastkach i uzyskania konsystencji mokrego piasku.
Kiedy masło odpowiednio wsiąknie w ciastka, przełóż je do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 26 cm. Rozprowadź je równą warstwą po całej powierzchni formy, a następnie ugnieć przy pomocy szklanki o płaskim dnie, do uzyskania zwartego spodu. Jeśli chcesz, możesz podpiec spód przez 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza, w funkcji góra dół, ale ja ten krok pomijam i po prostu odstawiam blaszkę na bok, na czas przygotowania masy serowej.
Do dużej miski przełóż kilogram sera śmietankowego i przemieszaj go krótko przy pomocy sylikonowej szpatułki, tylko po to żeby rozluźnić jego konsystencję. Najlepiej jest użyć pełnotłustego serka typu Philadelphia, ale równie dobrze możesz użyć gęstego twarogu sernikowego z wiaderka.
Po rozluźnieniu sera dodaj do niego 250 g drobnego białego cukru. Cukier dodaj w trzech partiach, po kilka łyżek naraz, i za każdym razem rozcieraj go z serem przy pomocy rózgi, tylko do uzyskania gładkiej masy. W trakcie rozcierania postarajcie się jak najmniej napowietrzyć masę serową. W innym wypadku sernik może urosnąć w trakcie pieczenia, potem opaść i stracić tą przyjemną, kremową konsystencję, na której nam zależy. Co jakiś czas sprawdź przy pomocy sylikonowej szpatułki, czy cukier jest już rozpuszczony i czy wszystko łączy się ze sobą tak jak powinno.
Kiedy cukier całkowicie się rozpuści, dodaj do masy 300 g gęstej, kwaśnej śmietany (18%) i krótko wymieszaj całość rózgą, tylko do równego rozprowadzenia śmietany w masie.
Następnie dodaję do masy 4 duże jajka. Zrób to powoli, po jednym naraz, i za każdym razem krótko mieszaj zawartość naczynia, tylko do całkowitego połączenia się składników. Ponownie, postaraj się to zrobić na tyle ostrożnie, żeby nie napowietrzyć masy. Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania masy serowej powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego warto wyjąć je z lodówki na przynajmniej godzinę przed rozpoczęciem pracy nad ciastem.
Po dodaniu wszystkich jajek przychodzi czas na 30 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny, świeżo startą skórkę z jednej cytryny, półtorej łyżeczki pasty waniliowej i jedno opakowanie budyniu waniliowego bez cukru lub 35 g skrobi ziemniaczanej. Połącz dodatki z masą przy pomocy rózgi.
Masę serową przelej na przygotowany wcześniej spód, rozprowadź ją równą warstwą po całej powierzchni formy i wyrównaj jej wierzch. Postaraj się zrobić to najlepiej jak to tylko możliwe, bo duże nierówności mogą pękać w trakcie pieczenia.
Wstaw blachę ze świeżo zagotowaną wodą na najniższą półkę piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza w funkcji góra dół. Sernik wstaw na środkową półkę, od razu zmniejsz grzanie do 160 stopni Celsjusza i piecz ciasto przez godzinę, do chwili, kiedy góra sernika będzie prawie całkowicie zestalona. Najlepiej jest potrząsnąć delikatnie blaszką. Jeśli całość trzęsie się jak galareta, trzeba dodać kilka minut; jeśli tylko lekko się zakołysze, sernik jest gotowy. Po godzinie wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki i pozostaw w nim ciasto na około godzinę, maksymalnie dwie, do lekkiego przestudzenia. Po tym czasie wyjmij sernik z piekarnika i odstaw do lodówki, na całą noc.
Następnego dnia przygotuj prostą polewę. Do niewielkiej miseczki przełóż 200 g zimnej, gęstej śmietany (18%) i dodaj do niej 20 g cukru pudru oraz łyżeczkę soku z cytryny. Zawartość naczynia krótko wymieszaj, tylko do rozpuszczenia cukru i uzyskania jednolitej, półpłynnej polewy. Tak przygotowaną polewę wyłóż na sernik i rozprowadź ją równą warstwą po całym wierzchu ciasta. Nie polecam pokrywać nią boków, bo może spłynąć. Po wyłożeniu polewy odstaw sernik do lodówki na około godzinkę, tylko do lekkiego zestalenia śmietany.
Smacznego!