Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Ten chleb piekę od kilku lat. Jeszcze nie zdarzyło się, żeby się nie udał. Zawsze pięknie wyrośnięty. Nie jest kwaśny w smaku, czego nie lubię, świetnie poprawia trawienie, jest syty. Uwielbiam go jeść po prostu z masłem. Wielu z Was przepis może wydawać się skomplikowany, ale wystarczy zorganizować sobie odpowiednio pracę i na pewno się uda Problemem może stać jednak zdobycie lub zrobienie zakwasu. Najlepiej pozyskać zakwas od kogoś kto już piecze chleby. Zrobienie zakwasu nie jest trudne, i tu odsyłam Was do obszernej i fachowej lektury na ten temat dostępnej w intrenecie.
głęboka miska, dwie keksówki
Składniki
I Etap Składniki: -1 szklanka mąki żytniej razowej typ 2000 -1 szklanka letniej wody -zakwas 300-400 g Wymieszać dokładnie wszystkie składniki w dużym garnku lub misce, przykryć lnianą lub bawełnianą ściereczką i pozostawić na 10-12 godz.
Do rozczynionego zakwasu dodać resztę składników. Jeżeli używacie drożdży świeżych to należy je rozkruszyć i rozpuścić w odrobinie letniej wody i poczekać, aż zaczną pracować, dopiero można je wymieszać z resztą składników. Drożdże sypkie od razu mieszamy z resztą składników. Pamiętać należy o stopniowym dodawaniu wody podczas wyrabiania. Ciasto nie powinno być za gęste ani za luźne. Jeżeli użyjecie mąki tej samej firmy co ja to proporcja wody do całości składników będzie jak w sam raz. Dokładnie wyrobione ciasto odstawiamy przykryte ściereczką na 2 godz. najlepiej w ciepłym miejscu, np. obok kuchenki na której gotujecie obiad lub kaloryfera w zimie. Po tym czasie ciasto powinno ładnie wyrosnąć.
Z wyrośniętego ciasta odkładamy 2 łyżki do słoiczka, który zakręcamy nakrętką i odstawiamy do lodówki. Posłuży do wypieku kolejnego chleba. Rozczyn należy dokarmiać minimum co dwa tygodnie jeżeli nie pieczemy długo kolejnego chleba, czyli wyciągnąć z lodówki niech nabierze temp. pokojowej, dodać mąkę razową- 30 g i wodę letnią- 30 g. Wymieszać i pozostawić najlepiej na całą noc, na blacie kuchennym. Następnego dnia ponownie włożyć do lodówki.
Przygotować dwie keksówki o wymiarach 31x12x8 cm Wysmarować dno i boki tłuszczem. Dla pewności, że chleb z łatwością wyjdzie z formy, wykładam dno papierem do pieczenia. Przełożyć do nich ciasto, wyrównać wierzch zmoczoną w zimnej wodzie dłonią i trzy razy postukać formą w twarde podłoże w celu usunięcia ewentualnego powietrza w cieście. Jeden z chlebów można posypać dodatkowo czarnuszką. Pozostawić ciasto jeszcze na 10 min. .W tym czasie rozgrzać piekarnik do 200°C, góra -dół. Włożyć formy z ciastem, po pół godzinie zmniejszyć temp. do 180°C i piec kolejne pół godziny. Po tym czasie wyciągnąć chleby z formy i dopiec na kratce jeszcze 10 min. Wierzch można posmarować lekko masłem, skórka będzie bardziej chrupiąca. Wyciągnąć chleby i pozostawić na kratce do całkowitego wystudzenia. Teraz możemy już zajadać np. z masłem. Pychota!