Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
W ubiegłym roku postanowiłam wypróbować świąteczny przepis podany przez znajomą, a jest to wigilijna kapusta z miodem i białym winem. I oczywiście z grzybami, bo bez nich wigilijny i bożonarodzeniowy stół nie może się obejść. Autorka wykorzystała suszone prawdziwki, dzięki czemu jej wigilijna kapusta jest bardzo jasna i delikatna w smaku. Ja prawdziwków nie miałam aż tak wiele, bo w naszych lasach borowik szlachetny jest prawdziwym rarytasem, na który trafia się rzadko. Dodałam więc również suszone kapelusze aromatycznych podgrzybków. Dzięki temu kapusta jest chyba nieco bardziej „charakterna”, ale ja uważam to za wielką zaletę. Receptura podobno pochodzi z Lubelszczyzny, a że opisana dziś wigilijna kapusta okazała się być smacznym daniem, odmiennym od moich domowych przepisów, to się dzielę. Niech dobry przepis leci w świat! Do przyrządzenia dania trzeba przystąpić na kilka dni przed wigilią, ponieważ potrzebuje czasu, by smaki mogły dojrzeć. Dlatego pokazuję ją już dziś, ze sporym wyprzedzeniem. Dzięki temu na pewno zdążysz przed świętami.
Polecam proste, szybkie i pożywne danie - jajka w sosie koperkowym. Smaczny s...
Odsłon: 98
Smacznie i dietetycznie.
Odsłon: 138
Szybkie i proste babeczki bez użycia miksera.
Odsłon: 265
Polecam proste, szybkie i pożywne danie - jajka w sosie koperkowym. Smaczny s...
Odsłon: 98
Smacznie i dietetycznie.
Odsłon: 138
Szybkie i proste babeczki bez użycia miksera.
Odsłon: 265
Składniki
Suszone grzyby wypłucz krótko na sicie, włóż do miski i zalej letnią wodą. Niech się moczą przez kilka godzin. Następnie przełóż je do garnka wraz z wodą, w której się moczyły, dodaj nieco soli i gotuj do miękkości.
Kiszoną kapustę (z marchewką) odsącz z nadmiaru soku, pokrój na desce. Gdyby Twoja kapusta była zbyt kwaśna – wypłucz ją porządnie przed gotowaniem, a nawet odlej wodę po pierwszym zagotowaniu. Bo wigilijna kapusta z miodem i białym winem nie może być bardzo kwaśna, ma mieć delikatny, winno-miodowy smak.
Włóż kapustę do dużego garnka, wlej białe wino, dodaj wszystkie przyprawy (oprócz pieprzu, bo długo gotowany staje się gorzki), cebulę i olej.
Ugotowane grzyby odcedź na sicie i pokrój na mniejsze kawałki. Dodaj do garnka z kapustą. Wywaru nie wylewaj, tylko dodaj do kapusty, przelewając przez sito wyłożone dodatkowo gazą, a jeszcze lepiej – filtrem do cedzenia mleka – ten zabieg pozwoli zatrzymać ziarenka piasku, które mogły wydostać się z grzybów podczas ich gotowania.
Ogrzewaj wszystko na maleńkim ogniu długo, tak długo, aż kapusta porządnie zmięknie. Pod koniec gotowania dodaj miód i świeżo zmielony pieprz, ogrzewaj jeszcze przez kilka minut. Spróbuj, przypraw w razie potrzeby solą, pieprzem i odrobiną miodu.
Ugotowaną kapustę przenieś w chłodne miejsce. U mnie to jest zimna spiżarnia, ale w zimie może być balkon, taras, ganek, a gdy nie dysponujesz taką przestrzenią – niech to będzie lodówka. W zimnym miejscu wigilijna kapusta musi postać przynajmniej 3 dni, w tym czasie jej smak dojrzeje.
Przed podaniem na stół podgrzej odpowiednią porcję kapusty, nie musisz ogrzewać wszystkiego. Smacznego! Na zdjęciu porcja wigilijnej kapusty podana z grzybowymi racuszkami.
PS. Jeśli chcesz tę kapustę przechować dłużej, to należy włożyć ją do słoików i tyndalizować, żeby przetwory były bezpieczne. Lub ewentualnie zamrozić.