Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Oryginalny chleb litewski to pieczywo, które różni się nieco od dostępnego w polskich sklepach. Ma ciemny kolor, słodowy smak i bardzo długo zachowuje świeżość. Jego przygotowanie wymaga nieco czasu, ale nie jest skomplikowane.
Polecam. Doskonale pasują na andrzejki, katarzynki, mikołajki, pod choinkę.
Odsłon: 38
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 92
Polecam. Doskonale pasują na andrzejki, katarzynki, mikołajki, pod choinkę.
Odsłon: 38
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 92
Składniki
Przygotuj zaczyn na chleb litewski – w misce wymieszaj mąkę z wodą i zakwasem. Szczelnie owiń miskę folią i odstaw w ciepłe miejsce na 12 godzin.
Wymieszaj w misce wszystkie produkty sypkie – obie mąki, cukier, słód, sól i roztarty w moździerzu kminek. Miód połącz z ciepłą (ale nie gorącą – podgrzaną do nie więcej niż 40°C) wodą, a następnie z zakwasem. Połącz składniki suche z mokrymi (możesz użyć miksera). Uzyskasz dość gęste, ciemne ciasto. Włóż je do miski (możesz też przelać do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki o wymiarach około 20x10 cm), owiń ją folią i odstaw w ciepłe miejsce na 3-4 godziny.
Wyłóż papierem do pieczenia blachę, na której będzie się piec chleb (chyba, że ciasto wyrasta w keksówce), ułóż na niej ciasto i uformuj z niego podłużny bochenek. Odstaw na pół godziny do ostatniego wyrastania. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 250°C. Wstaw do niego chleb i piecz przez kilkanaście minut, po czym zmniejsz temperaturę do 200°C i piecz jeszcze przez około pół godziny.
Upieczony chleb litewski owiń bawełnianą ściereczką, a następnie folią. Odłóż bochenek na co najmniej 12 godzin. Chleb jest najsmaczniejszy 2-3 dni po upieczeniu.