Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Pyszny domowy chleb pszenny, który za bochenek kosztuje tylko 1,6zł
Dwa hity, Murzynek i Izaura, przy jednym ucieraniu ciasta. Kochaliśmy je za...
Odsłon: 7027
Polecam.
Odsłon: 148
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 5380
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 2608
Dwa hity, Murzynek i Izaura, przy jednym ucieraniu ciasta. Kochaliśmy je za...
Odsłon: 7027
Polecam.
Odsłon: 148
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 5380
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 2608
Składniki
Do miski wrzucamy wlewamy wodę, kruszymy drożdże i dodajemy sól. Możemy to wszystko wymieszać (nie jest to konieczne) następnie dodajemy mąkę i wszystko mieszamy: 1. W przypadku robota planetarnego hakiem 2. W przypadku miksera ręcznego końcówkami z hakami 3. W przypadku innych robotów końcówkami z ostrzami Mieszamy tak długo, aż ciasto stanie się jednolite i sprężyste. Powinno to trwać nie krócej niż 4 minuty. Po wyrobieniu ciasto zostawiamy do wyrośnięcia na minimum 1h. Miskę przykrywamy czystą ściereczką kuchenną.
Kiedy ciasto na nasz chleb wyrośnie, przekładamy je na blat lub stolnicę, które wcześniej oprószyliśmy mąką. Chleb należy składać od zewnątrz do środa, pierwszy ruch wykonujemy od dołu do środa ciasta a następnie taki sam ruch od góry (Jak to zrobić pokazuję na filmie). Następnie obracamy bochenek o 90 stopni i ponownie składamy. Minimalna liczba składań to 4. Maksymalna nie istnieje ;)
Po składaniu formujemy bochenek. Można uformować okrągły, lub bardziej tradycyjny podłużny (jak to zrobić pokazuję na filmie). Bochenek przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Powinno to trwać około 30 minut w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Trzeba uważać, aby chleb nie przerósł.
Do piekarnika wkładamy duży garnek (taki aby przykryć nim nasz bochenek). Rozgrzewamy go razem z piekarnikiem do 240 stopni.
Przed włożeniem chleba do piekarnika możemy go naciąć delikatnie bardzo ostrym nożem, skalpelem lub żyletką. Chleb można oprószyć delikatnie mąką. Używając dobrych rękawic chleb przykrywamy gorącym garnkiem z piekarnika. I wkładamy go razem z garnkiem do pieca na 20 minut na 200 stopni. Po tym czasie za pomocą rękawic (garnek jest bardzo gorący) ściągamy garnek i pieczemy jeszcze 20 minut w tej samej temperaturze. Warto używać termoobiegu.
Chleb jest upieczony jeśli: 1. Skórka pięknie się zarumieniła 2. Po puknięciu go od spodu wydaje głuchy dźwięk (ciężko to opisać, ale z pewnością zrozumieją Państwo kiedy ten dźwięk się usłyszy :) ) Upieczony chleb warto odłożyć na kratkę z piekarnika aby odparował. Krojenie zbyt gorącego chleba może skutkować sklejaniem się ciasta. Życzę wszystkim udanych wypieków i zachęcam do zobaczenia filmu, w którym pokazuję krok po kroku jak wykonać taki chleb.