Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Pierożki roztoczańskie to przysmak popularny na Lubelszczyźnie. Można je spotkać w niemal każdej regionalnej piekarni. Są wykonywane z puszystego ciasta drożdżowego. W środku skrywają obłędne nadzienie. Można je spotkać w dwóch wersjach: z soczewicą lub paloną kaszą gryczaną połączoną z twarogiem. Obie wersje są równie smaczne.
Brukiew jest idealna dla osób dbających o kondycję skóry, włosów i paznokci....
Odsłon: 118
Włoski smakołyki, a smaki w sumie polskie.
Odsłon: 67
Przepis na puszyste naleśniki ze słodkim farszem z orzechów i rodzynek polane...
Odsłon: 263
Faworki, nazywane także chrustem, to słodki przysmak, którego nie może zabrak...
Odsłon: 4557
Brukiew jest idealna dla osób dbających o kondycję skóry, włosów i paznokci....
Odsłon: 118
Włoski smakołyki, a smaki w sumie polskie.
Odsłon: 67
Przepis na puszyste naleśniki ze słodkim farszem z orzechów i rodzynek polane...
Odsłon: 263
Faworki, nazywane także chrustem, to słodki przysmak, którego nie może zabrak...
Odsłon: 4557
Składniki
Zacznij od przygotowania ciasta drożdżowego. Podgrzej mleko do letniej temperatury. Masło roztop i odstaw do wystudzenia.
Do miski wkrusz świeże drożdże. Dodaj cukier i 2-3 łyżki mąki pszennej. Składniki zalej ciepłym mlekiem. Zaczyn wymieszaj i odstaw na około 10 minut do wyrośnięcia.
Pozostałą część mąki przesiej do miski. Wbij jedno całe jajko. Dodaj sporą szczyptę soli. Wlej wyrośnięty zaczyn. Zacznij zagniatać ciasto na pierożki roztoczańskie. W trakcie zagniatania dodaj roztopione masło. Składniki wyrabiaj do momentu, kiedy ciasto zacznie całkowicie odchodzić od miski i dłoni. Wyrobione ciasto drożdżowe pozostaw w misce, przykryj czystą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (ciasto powinno podwoić swoją objętość).
Nadzienie z soczewicy: Soczewicę przesyp do rondelka, zalej wodą tak aby soczewica była całkowicie przykryta taflą wody, dodaj pół łyżeczki soli. Gotuj do miękkości (przez około 20 minut na wolnym ogniu). Cebulę pokój w kostkę i podsmaż na patelni z rozgrzanym olejem na złoty kolor. Usmażoną cebulę dodaj do ugotowanych ziaren soczewicy. Składniki rozgnieć widelcem. Farsz dopraw solą i pieprzem.
Nadzienie z kaszy: Do garnka wlej 4 szklanki wody. Dodaj łyżeczkę soli. Wodę doprowadź do wrzenia. Następnie do wrzątku wsyp dwie szklanki kaszy gryczanej palonej. Gotuj do momentu całkowitego wchłonięcia wody przez kaszę. Ugotowaną kaszę gryczaną odstaw do przestygnięcia. Twaróg przełóż do miski, rozgnieć widelcem i dodaj do kaszy. Farsz dopraw do smaku solą i pieprzem. Składniki wymieszaj.
Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę oprószoną mąką. Rozwałkuj je na placek o grubości około 4-5 mm. Za pomocą szklanki lub małej miseczki wykrawaj okrągłe placuszki. Na każdy z nich ułóż po sporej łyżce nadzienia. Brzegi pierożków zlep ze sobą.
Blachę piekarnika wyściel papierem do pieczenia. Pierożki układaj jeden obok drugiego zachowując odstępy co około 10 cm.
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni. Pierożki roztoczańskie odstaw na około 20 minut do ponownego wyrośnięcia.
Do miski wbij jajko i rozkłóć je widelcem. Roztrzepanym jajkiem posmaruj pierożki roztoczańskie. Każdy z nich oprósz ziarnami sezamu.
Pierożki roztoczańskie piecz przez około 25 - 30 minut (do zrumienienia).