Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Pkhali lub pchali to jedno z najbardziej charakterystycznych dań kuchni gruzińskiej. Prezentujemy przepis na danie wegetariańskie - aromatyczną, pastę na bazie warzyw i orzechów, podawana zwykle w formie małych kulek lub pasty na półmisku przystawek. Choć istnieje wiele wariantów pkhali - z buraków, szpinaku, marchwi czy fasoli - wersja z bakłażanem i orzechami włoskimi należy do najbardziej wyrazistych i lubianych. To połączenie intensywnych przypraw, kremowej konsystencji i głębokiego smaku, który zaskakuje prostotą, a jednocześnie bogactwem aromatów.
Dobrze przygotowane pkhali powinno być kremowe, dobrze doprawione, ale nie zbyt luźne. Masa powinna trzymać formę, by dało się ją swobodnie formować w kulki lub podawać jako pastę. Przygotowania rozpocznij od wyboru bakłażana. Najlepiej wybrać młode, jędrne bakłażany o cienkiej skórce.
Przed smażeniem możesz je delikatnie posolić i odstawić na kilkanaście minut, aby puściły goryczkę - następnie wystarczy je osuszyć papierowym ręcznikiem. Smażenie na niewielkiej ilości oleju sprawia, że warzywo nabiera lekko karmelowego smaku i złotego koloru, co przekłada się na głębię w gotowej paście. Zbyt dużo tłuszczu sprawi, że pchali będzie tłuste, dlatego warto smażyć krótko i na dobrze rozgrzanej patelni.
Do tego dania gruzińskiej kuchni najlepiej używać orzechów włoskich świeżych lub lekko podprażonych, co wzmacnia ich smak i aromat. Miksując je, dodawaj wodę stopniowo, aż uzyskasz gładką, kremową pastę - nie za rzadką, by nie rozrzedzić całej masy. Ocet winny dodaje lekkiej kwasowości, która świetnie równoważy słodycz cebuli i bakłażana. Jeśli nie masz białego octu winnego, możesz użyć soku z cytryny, ale warto trzymać się proporcji, by nie zdominował smaku.
To właśnie przyprawy nadają gruzińskiemu pchali właściwy profil smakowy. Mielona kolendra, kozieradka, papryka ostra i słodka tworzą zgraną kompozycję - warto je wcześniej lekko podprażyć na suchej patelni, by wydobyć ich aromat. Świeża kolendra (liście) powinna być drobno posiekana i dodana tuż przed wymieszaniem masy. Jeśli nie przepadasz za jej intensywnym zapachem, możesz zamienić część na natkę pietruszki - danie będzie delikatniejsze, ale nadal aromatyczne.
Po połączeniu wszystkich elementów - bakłażana, cebuli, czosnku, pasty orzechowej, ziół i przypraw - masa powinna być gęsta, kremowa i łatwa do formowania. Jeśli jest zbyt luźna, dodaj więcej zmielonych orzechów. Dla uzyskania najlepszej konsystencji odstaw ją na minimum 15 minut do lodówki – schłodzenie pomaga składnikom się związać. Formowanie kulek gruzińskiego pkhali będzie prostsze, jeśli zwilżysz dłonie wodą - masa nie będzie się kleić.
Gruzińskie pkhali najlepiej smakuje na zimno, podane z pestkami granatu, które dodają nie tylko dekoracyjnego efektu, ale też przyjemnej słodyczy i chrupkości. Można je podawać z gruzińskim pieczywem (np. lawaszem), grzankami lub jako dodatek do dań mięsnych czy sałatek. Gotową masę możesz przechowywać w lodówce do 2-3 dni - smaki będą się jeszcze lepiej rozwijać, co sprawia, że danie świetnie nadaje się także do przygotowania z wyprzedzeniem.
Choć klasyczne pkhali z bakłażana i orzechów włoskich to najpopularniejsza wersja tego dania, kuchnia jedzenie oferuje wiele innych, równie ciekawych wariantów. Wszystkie opierają się na tej samej zasadzie: gotowane lub smażone warzywa są łączone z aromatyczną pastą orzechową, świeżymi ziołami i przyprawami, tworząc gęstą, intensywną w smaku masę.
Jedną z najczęściej przygotowywanych alternatyw jest pkhali ze szpinaku - delikatniejsze i lżejsze niż wersja bakłażanowa, ale równie aromatyczne. Ugotowany lub podduszony szpinak miksuje się z pastą z orzechów włoskich, czosnkiem, octem i przyprawami (kolendra, kozieradka, papryka), a całość serwuje się podobnie - w formie kulek, ozdobionych pestkami granatu.
Inna ciekawa wersja to pkhali z buraków, które po ugotowaniu miksuje się z orzechami, czosnkiem i ziołami. Ta wersja zachwyca nie tylko smakiem, ale też intensywnie czerwonym kolorem, który pięknie prezentuje się na stole.
Można również przygotować pkhali z fasoli - szczególnie czerwonej lub białej. Gotowaną fasolę łączy się z czosnkiem, cebulą, orzechami i przyprawami, uzyskując gęstą, treściwą pastę. Ten wariant gruzińskiego pchali jest bardziej pożywny i może z powodzeniem być daniem głównym zamiast przystawką.
Taki słodki drobiazg do kawy. Polecam. Zrobienie takich ciasteczek, to dosłow...
Odsłon: 2928
Takie ogórki konserwowe bardzo dobrze smakują. Polecam.
Odsłon: 881
Pyszny, delikatny deser. Pianka rozpływa się w ustach. Mus dyniowy dodaje wyr...
Odsłon: 2421
Półka w spiżarni zawsze ugina się pod ciężarem takich słoiczków. Jest kilka p...
Odsłon: 6740
Taki słodki drobiazg do kawy. Polecam. Zrobienie takich ciasteczek, to dosłow...
Odsłon: 2928
Takie ogórki konserwowe bardzo dobrze smakują. Polecam.
Odsłon: 881
Pyszny, delikatny deser. Pianka rozpływa się w ustach. Mus dyniowy dodaje wyr...
Odsłon: 2421
Półka w spiżarni zawsze ugina się pod ciężarem takich słoiczków. Jest kilka p...
Odsłon: 6740
Składniki
Z tak przygotowanej masy uformuj kulki i układaj je na półmisku. Formowanie pkhali będzie prostsze, jeśli zwilżysz dłonie. Udekoruj całość pestkami granatu i listkami kolendry lub pietruszki.
Cebulę posiekaj bardzo drobno i zeszklij na niedużej ilości oleju. Odstaw do przestygnięcia.
Bakłażana pokrój w kostkę i obsmaż przez kilka minut, aby zmiękł i zezłocił się ze wszystkich stron. Dodaj do cebuli.
Orzechy podpraż na suchej patelni, a następnie zmiksuj je przy pomocy blendera na gładką, gęstą masę dodając w czasie miksowania ocet winny oraz tyle wody, aby pasta orzechowa była gładka, ale nie nazbyt wodnista.
Bakłażana z cebulą przełóż na deskę i posiekaj drobno, aby powstała jednolita masa.
W dużej misce wymieszaj bakłażana, przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, pastę orzechową oraz posiekane liście kolendry. Dodaj także wszystkie przyprawy. Całość dokładnie wymieszaj i odstaw na 15 minut do lodówki. Masa powinna być gęsta i łatwa do uformowania. Gdyby tak nie było, dodaj nieco więcej zmielonych orzechów.