Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Wszyscy moi domownicy uwielbiają domowe wędliny. Salceson to wyborny przysmak gdyż trafiają do niego najlepsze kawałki: policzki, ozory, nerki, serce i golonki.
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1769
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 272
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 21770
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1769
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 272
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 21770
Składniki
Oczyszczoną głowiznę, golonki (dzielimy na mniejsze części) i podroby dokładnie myjemy, przekładamy do dużego garnka. Zalewamy wodą, woda powinna tylko przykryć mięso. Gotujemy na wolnym ogniu z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego, kwiatu macis i szafranu tak by woda lekko mrugała. Gotujemy wszystko do miękkości, aż mięso będzie łatwo odchodziło od kości (trwa to około4-5 godzin). Mięso oddzielamy od kości i wykładamy na miskę. Język obieramy ze skóry (aby to łatwiej zrobić gorący wkładamy do zimnej wody). Rosół przecedzamy przez gęste sito. Mięso i podroby kroimy w kostkę przekładamy do dużej miski. Dodajemy sól, pieprz i drobno roztarty czosnek. Przyprawiamy dosyć słono i pieprznie ponieważ mięso się "napije" przypraw. Do przyprawionego mięsa dolewamy rosół, tak by pokrył mięso. Masa powinna mieć konsystencję zupy gulaszowej. Mieszamy i próbujemy do smaku, ewentualnie dolewamy rosołu, jeśli chcemy mieć więcej galaretki.
Do napełniania osłonki na salceson przydadzą się drugie ręce. Jedna osoba trzyma osłonkę z założonym lejkiem z szerokim otworem (do napełniania słoików z dżemem), druga nalewa łyżką wazową mięso z rosołem. Po napełnieniu osłonkę mocno zawiązujemy bawełnianą grubą nicią spożywczą. W dużym garnku wypełnionym do połowy gotujemy wodę. Do wrzątku wkładamy salceson i w stałej temperaturze pod przykryciem ok. 80-90 ° C parzymy ok. 3 godzin. Po 3 godzinach salceson wykładamy na płaską tacę do obcieknięcia. Następnie przekładamy na drewnianą deskę i przykładamy drugą drewnianą deską obciążając np. 3-4 kilogramami soli lub odważnikiem. Tak obciążony salceson pozostawiamy w chłodnym miejscu najlepiej na noc. Następnie zdejmujemy ciężary i ułożony na płaskiej tacy i przykryty salceson przechowujemy w lodówce.
Zimny salceson podajemy jako wędlinę.
Polecam użyć osłonki w kształcie żołądka ponieważ ma neutralny zapach łatwo daje się napełniać i zawiązać oraz mamy pewność , że nie pęknie podczas obróbki termicznej. W ten sposób można przyrządzić salceson wieprzowy.