Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Szukasz ciekawego sposobu na podanie ziemniaków, który zaskoczy domowników lub gości? Zakręcone frytki na patyku to nie tylko pyszna przekąska, ale też świetna zabawa w kuchni. Wyglądają efektownie, chrupią przy każdym kęsie, a do ich przygotowania wystarczą podstawowe składniki, które zwykle masz już w domu. To doskonały pomysł na urozmaicenie codziennego obiadu albo zaserwowanie czegoś wyjątkowego podczas domowej imprezy.
Zakręcone frytki to nic innego jak spiralnie nacięte ziemniaki, które po rozciągnięciu i usmażeniu przypominają ziemniaczaną sprężynkę. Możesz przyprawić je na wiele sposobów. Podane na patyczkach nie tylko świetnie smakują, ale też wyglądają jak z food trucka lub festiwalowego stoiska.
Przygotowanie frytek zakręconych może wydawać się skomplikowane, ale z odrobiną cierpliwości i precyzji efekt na pewno cię zachwyci. Kluczowym elementem tego przepisu jest odpowiednie nacięcie ziemniaka - to właśnie ono decyduje o spiralnym kształcie i ostatecznym wyglądzie frytki. Najlepiej wybierać ziemniaki średniej wielkości i o podłużnym kształcie - łatwiej je wtedy równomiernie naciąć i rozciągnąć na patyczku. Dobrze, aby były to ziemniaki typu B lub C, które po usmażeniu będą chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku.
Przy nacinaniu ziemniaka bardzo ważna jest precyzja. Nożyk powinien być ostry, a ruchy płynne. Warto zacząć powoli, nie spieszyć się - po kilku próbach nabierzesz wprawy. Nacięcie powinno prowadzić lekko po spirali w dół, a jego głębokość musi sięgać aż do patyczka. Dzięki temu ziemniak nie tylko dobrze się rozciągnie, ale także równomiernie usmaży. Jeśli spirala się przerwie - nic straconego. Można ją delikatnie ułożyć na patelni i nadal uzyskać świetny efekt.
Kiedy frytki są już rozciągnięte i przyprawione, pamiętaj o odpowiednim rozgrzaniu oleju - powinien być dobrze nagrzany, ale nie dymiący. Najlepiej sprawdzi się głęboka patelnia lub garnek, w którym frytki będą miały swobodę smażenia. Nie wkładaj ich zbyt wiele naraz - lepiej smażyć je partiami, aby olej nie stracił temperatury i frytki nie nasiąkały tłuszczem. Dwie minuty z każdej strony powinny wystarczyć, aby uzyskać złocistą, chrupiącą skórkę.
Po usmażeniu koniecznie odsącz zakręcone frytki na papierowym ręczniku - dzięki temu będą lżejsze i mniej tłuste. Na koniec możesz jeszcze doprawić je solą lub ulubionymi dodatkami.
Przestawiliśmy ci, jak zrobić zakręcone frytki. Przepis podany przez nas przedstawia przygotowanie ich na patelni. Jednak jeśli chcesz przygotować nieco lżejszą wersję, to mamy dla ciebie rozwiązanie. Zakręcone frytki z piekarnika to równie smaczna alternatywa.
Samo przygotowanie ziemniaków niczym się nie różni, zmienia się jedynie sposób obróbki termicznej. Ułóż warzywa na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub matą silikonową. Przed pieczeniem skrop je oliwą z oliwek lub olejem roślinnym i dokładnie obtocz w przyprawach - świetnie sprawdzi się mieszanka przyprawy do ziemniaków, słodkiej lub wędzonej papryki, czosnku w proszku czy ziół prowansalskich. Nie żałuj przypraw - to one nadają frytkom charakteru.
Nagrzej piekarnik do 200-210°C (z termoobiegiem, jeśli masz taką możliwość). Piecz przez ok. 25-30 minut, w zależności od grubości spirali i rodzaju ziemniaków. W połowie czasu pieczenia możesz delikatnie obrócić frytki zakręcone, aby równomiernie się zarumieniły. Gotowe powinny być złociste, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku.
Zakręcone ziemniaki na patyku to nie tylko efektowna, ale też bardzo uniwersalna przekąska. Ich chrupiąca struktura i delikatny smak sprawiają, że świetnie komponują się z różnymi dodatkami. Oto propozycje, z czym najlepiej je połączyć:
Podsumowując, zakręcone ziemniaki na patyku można zaserwować na wiele sposobów - wszystko zależy od okazji i twojej kulinarnej fantazji. W każdej wersji będą wyglądać efektownie i doskonale smakować.
Krokiety kowalowej to danie w wersji wytrawnej, dla miłośników konkretnych i...
Odsłon: 3646
Schab w sosie koperkowym to danie, które smakuje o każdej porze roku, ale naj...
Odsłon: 34202
Zupa z wiśni zerwanych prosto z drzewa, świeżych i dorodnych to smak naszego...
Odsłon: 1498
Paszteciki krucho-drożdżowe w tym przepisie inspirowane są smakami i tradycyj...
Odsłon: 113641
Krokiety kowalowej to danie w wersji wytrawnej, dla miłośników konkretnych i...
Odsłon: 3646
Schab w sosie koperkowym to danie, które smakuje o każdej porze roku, ale naj...
Odsłon: 34202
Zupa z wiśni zerwanych prosto z drzewa, świeżych i dorodnych to smak naszego...
Odsłon: 1498
Paszteciki krucho-drożdżowe w tym przepisie inspirowane są smakami i tradycyj...
Odsłon: 113641
Składniki
Ziemniaki dokładnie obierz i oczyść z zabrudzeń. Umyj pod bieżącą wodą i dobrze osusz. Następnie każde warzywo przebij patyczkiem do szaszłyków - tak, aby ziemniak znalazł się dokładnie pośrodku.
Małym nożykiem ostrożnie natnij górę ziemniaka w poziomie, docierając nim do środka warzywa i patyczka. Nacinaj wokół ziemniaka, a dochodząc do początku nacięcia, zjedź nożem nieco niżej. Rozpoczniesz w ten sposób tworzenie z nacięcia spirali, idącej cały czas nieco w dół (podobnie jak niektórzy robią przy obieraniu skórki jabłka).
Gdy ziemniak będzie już odpowiednio nacięty, bardzo powoli rozciągnij go na całej długości patyczka, aby stworzył sprężynkę. Uważaj, bo połączenia pomiędzy jego kolejnymi „poziomami” mogą się rozerwać, jeśli zrobisz to nieostrożnie.
Następnie dopraw z każdej strony do smaku przyprawą do ziemniaków. Do zakręconych frytek sprawdzi się też dobrze ostra, słodka lub wędzona papryka.
Powtórz powyższe czynności dla każdego z ziemniaków. Następnie na głębokiej i szerokiej patelni dobrze rozgrzej sporą ilość oleju. Połóż ostrożnie spiralne ziemniaki (olej powinien zaskwierczeć) i smaż przez 2 minuty z każdej strony. Sprężynka powinna ładnie się zarumienić.
Usmażone odsącz na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu. Posyp solą do smaku. Zakręcone ziemniaki podawaj od razu - do obiadu albo np. z dodatkiem ketchupu czy majonezu.