Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Witam serdecznie Tym razem chciałabym zaproponować przepis na dwa rodzaje dżemu śliwkowego, tradycyjny tylko ze śliwek z cukrem i drugi z dodatkiem czekolady i kakao, tak zwaną czekośliwkę. J
Fasolka po kaszubsku z duszoną cebulką i śliwkami to alternatywa dla fasolki...
Odsłon: 59
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 562
Słodki ziemniak w cieście? Uwierzcie, to ciasto cieszy podniebienie..... Bata...
Odsłon: 124
Fasolka po kaszubsku z duszoną cebulką i śliwkami to alternatywa dla fasolki...
Odsłon: 59
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 562
Słodki ziemniak w cieście? Uwierzcie, to ciasto cieszy podniebienie..... Bata...
Odsłon: 124
Składniki
Przygotowanie dżemu śliwkowego z cukrem: Wydrylowane śliwki przekładam do garnka i rozdrabniam blenderem. Następnie dodaję cukier (cukier możemy dodawać stopniowo, teraz część, a następnie podczas smażenia dżemu kolejną porcję jeżeli uznamy, że dżem jest za mało słodki), sok z cytryny, mieszam i smażę dżem.
Dżem smażę na małym ogniu, tak aby delikatnie się gotował około 60 minut, od czasu do czasu mieszając. Dżem możemy smażyć dłużej, w zależności jak gęsty dżem chcemy uzyskać. Garnka nie nakrywam pokrywką.
Test zimnego talerzyka: Jeżeli chcemy sprawdzić jaką konsystencję będzie miał dżem po wystudzeniu, to możemy przeprowadzić test, tak zwanego zimnego talerzyka. Na dobrze schłodzony talerzyk (najlepiej w zamrażalniku), nakładamy łyżeczkę dżemu i po chwili sprawdzamy jaką ma konsystencję, jeżeli nam odpowiada, to kończymy smażenie i nakładamy dżem do słoików.
Nakładanie dżemu do słoików: Gorący dżem, nakładam do wcześniej wyparzonych słoików, pozostawiając około 2 cm wolnego miejsca od wieczka. Brzeg słoika dokładnie wycieram i mocno zakręcam wieczko.
Słoiki ustawiam do góry dnem na ściereczce (kocyku, ręczniku), nakrywam drugą ściereczką (kocykiem, ręcznikiem) i pozostawiam do wystudzenia, dżemu nie pasteryzuję. Ale jeżeli jakiś słoik by nie złapał to należy go pasteryzować, wstawić do garnka wyłożonego ściereczką (ręcznikiem papierowym lub specjalną wkładką silikonową), oddzielić między sobą ściereczką i zalać wodą do około 3/4 wysokości słoika i pasteryzować około 15 minut małe słoiczki, większe trochę dłużej do 30 minut. Dżem jest gotowy, można wstawić do spiżarki, życzę udanych przetworów i smacznego.
Przepis na drugi dżem śliwkowy z dodatkiem czekolady, tak zwana czekośliwka.
Wydrylowane śliwki przekładam do garnka i rozdrabniam blenderem. Następnie dodaję cukier (cukier możemy dodawać stopniowo, teraz część, a następnie po dodaniu czekolady i kakao, jeżeli uznamy że dżem jest za mało słodki), mieszam i smażę dżem. Dżem smażę około 40 minut, od czasu do czasu mieszając. Następnie dodaję czekoladę, kakao i jeszcze smażę około 5 minut, dokładnie mieszając aby nie było grudek.
Tak przygotowany dżem nakładam do wcześniej wyparzonych słoików, pozostawiając około 2 cm wolnego miejsca od wieczka. Brzeg słoika dokładnie wycieram i mocno zakręcam wieczko. Słoiki ustawiam do góry dnem na ściereczce (kocyku, ręczniku), nakrywam drugą ściereczką (kocykiem, ręcznikiem) i pozostawiam do wystudzenia, dżemu nie pasteryzuję.
Ale jeżeli jakiś słoik by nie złapał to należy go pasteryzować, wstawić do garnka wyłożonego ściereczką (ręcznikiem papierowym lub specjalną wkładką silikonową), oddzielić między sobą ściereczką i zalać wodą do około 3/4 wysokości słoika i pasteryzować około 15 minut małe słoiczki, większe trochę dłużej do 30 minut.
Dżem śliwkowy z czekoladą jest gotowy, można wstawić do spiżarki, życzę udanych przetworów i smacznego. Pozdrawiam serdecznie