Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Tegoroczny urodzaj warzyw zmusił mnie do poszukiwania nowych rozwiązań i tak w słojach znalazła się fasolka szparagowa na zimę. Nie kiszona, nie marynowana, bo bez octu, a nawet nie w sosie pomidorowym – choć kilkanaście słoików fasolki w pomidorach trafiło do spiżarni – podobnie jak każdego roku. Tak się bowiem złożyło, że owoców tego lata prawie nie ma w ogrodzie, za to pięknie obrodziły ogórki, cukinia i fasolka szparagowa.
Proste danie z niewielu składników, ale tak smaczne, że trudno nie poprosić o...
Odsłon: 236
Propozycja na wykwintny deser z nutą rumu.
Odsłon: 121
Proste danie z niewielu składników, ale tak smaczne, że trudno nie poprosić o...
Odsłon: 236
Propozycja na wykwintny deser z nutą rumu.
Odsłon: 121
Składniki
Fasolkę umyj i obetnij końce.
W dużym garnku zagotuj lekko osoloną wodę. Do wrzątku wrzuć fasolkę i ugotuj ją na pół-twardo, około 5-7 minut. Odcedź.
W międzyczasie w innym garnku przygotuj zalewę – zagotuj wodę z solą i kwaskiem cytrynowym. Oczywiście ilość zalewy musisz dopasować do użytej ilości fasolki. Tu podaję tylko proporcję soli i kwasku do wody.
Fasolkę układaj w słoikach niezbyt ciasno. Możesz układać “na stojąco”, umieszczając strąki w słoiku pionowo, możesz wrzucić dowolnie i luźno, “jak leci”. Możesz także pokroić strąki na krótsze kawałki – jak wolisz.
Fasolę w słoikach zalej gorącą zalewą, zakręć dokładnie i pasteryzuj przez około 40 minut w kąpieli wodnej (to czas pasteryzacji odpowiedni dla słoików o pojemności około 0,9 litra, jak moje).
Dzięki obecności kwasku cytrynowego w zalewie – nie trzeba powtarzać pasteryzacji następnego dnia. Zimą wystarczy otworzyć słoik i zjadać fasolkę niemal tak smaczną, jak w środku lata. Smacznego!