Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
W poprzednim wpisie (o soku z bzu) opisałam sposób przygotowania "wywaru" z owoców. Ten właśnie wywar posłuży dziś do przygotowania kolejnego rarytasu - pięknej i smakowitej galaretki z owoców czarnego bzu. Galaretka z czarnego bzu jest fajnym dodatkiem do rogalików i tostów śniadaniowych. Możesz dodać łyżkę do owsianki jako dodatek słodzący i ozdobę. Możesz używać galaretkę do placuszków i ciast albo zmiksować ją z innymi składnikami na pyszny koktajl. Wprawdzie zawiera cukier, przez co nie jest odpowiednia dla cukrzyków, ale tego rodzaju przetworów po prostu nie da się przygotować bez cukru. Jeśli będziesz używać z umiarem, jak każde lekarstwo – na pewno nie zaszkodzi, bo ma jednak sporo walorów zdrowotnych. A cukier jest doskonałym “środkiem transportu” – dzięki niemu substancje zdrowotne z łatwością wnikają do wnętrza komórki.
Najpopularniejsze pierogi z mięsem w kuchni polskiej, czyli mięso z rosołu, t...
Odsłon: 38
Delikatne mięso, aromatyczne kurki, smaczne sery, to super połączenie aby pow...
Odsłon: 872
Najpopularniejsze pierogi z mięsem w kuchni polskiej, czyli mięso z rosołu, t...
Odsłon: 38
Delikatne mięso, aromatyczne kurki, smaczne sery, to super połączenie aby pow...
Odsłon: 872
Składniki
Najpierw przygotuj “wywar” z owoców czarnego bzu. Jak to zrobić? Sposób podałam w poprzednim wpisie, szczegóły znajdziesz również na blogu.
W miseczce wymieszaj pektynę z cukrem.
Do dwóch litrów gotowego zimnego “wywaru” dodaj pektynę z cukrem i wymieszaj, intensywnie mieszając (użyłam trzepaczki sprężynowej). Jeśli nie masz pektyny – użyj dowolnego “fixu” 3:1 (3 opakowania, każde na kilogram owoców).
“Wywar” z dodatkiem pektyny doprowadź do wrzenia, często mieszając. Następnie dosyp cukier, wymieszaj i ponownie zagotuj. Utrzymuj w stanie wrzenia przez 2 minuty. Warto zdjąć z powierzchni nadmiar wytworzonej piany, ale to nie jest konieczne, jeśli jej obecność Ci nie przeszkadza.
Wrzącą galaretkę rozlej do niewielkich, wyparzonych (lub wyprażonych w piekarniku) słoików. Zakręcaj wyparzonymi lub umytymi i spryskanymi spirytusem nakrętkami. Postaw słoiki na nakrętkach, czyli dnem do góry, a po 10 minutach odwróć do normalnej pozycji. Opisz i wynieś do spiżarni.