Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dziś przygotowuję własne pomidory krojone w soku pomidorowym, które przydają się do wielu różnych potraw. Przykładowe przepisy znajdziesz na końcu wpisu, ale najpierw skupmy się na rzeczonych pomidorach. Są one łatwe do przyrządzenia, praktyczne w użyciu, zdrowe i smaczne. Dawniej zdarzało mi się kupować je w sklepie, ale zniechęcał mnie fakt, że te pomidory były zamknięte w puszkach. A ja nie lubię puszek. Na przykład piwo zawsze kupuję w butelce, a nie w puszce. Podobnie jest z ciecierzycą, fasolą, groszkiem i kukurydzą – jeśli tylko mam wybór, to kupię słoik, a nie puszkę. A pomidory krojone w soku pomidorowym już od dawna przygotowuję we własnej kuchni. Zawsze w słoikach.
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 214
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 193
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 214
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 193
Składniki
Najpierw przygotuj przecier, czyli sok do zalania pomidorów w słoikach. Przygotowuje się go zupełnie tak samo, jak zwykły przecier pomidorowy, czyli domową passatę, opisaną na blogu.
Po przyniesieniu do domu wszystkie pomidory przeznaczone na sok umyj, usuń ewentualne uszkodzenia, a następnie pokrój na mniejsze kawałki i rozgotuj w dużym garnku.
Gdy są już bardzo miękkie (rozprażanie pomidorów trwa zazwyczaj około godziny), wyłącz palnik i zostaw garnek do całkowitego wystudzenia.
Następnie pomidory należy krótko zmiksować oraz przetrzeć przez przecierak lub sito. Czasem robię przecier z samych czerwonych pomidorów,
czasem z żółtych, a czasem z mieszanych. Wszystkie warianty nadają się do naszego dzisiejszego przetworu.
Przecieru nie należy niczym przyprawiać – ani solą, ani cukrem, ani octem.
Takie neutralne w smaku pomidory krojone w soku pomidorowym są najlepsze, bo pyszne i najbardziej uniwersalne. Często używam ich do różnych potraw.
Do krojenia wybierz dość twarde i mięsiste pomidory, które mają dużo miąższu i mało soku.
Po przyniesieniu z ogrodu lub targu przebierz je, odrzucając uszkodzone i umyj.
Aby uzyskać pomidory krojone w soku pomidorowym trzeba mieć najpierw pomidory bez skórki. W tym celu należy je sparzyć, czyli na krótko zanurzyć we wrzątku. Dlatego zagotuj wodę w największym garnku – takim, który pomieści wszystkie Twoje pomidory przeznaczone do obrania ze skórki. W razie konieczności możesz podzielić pomidory na dwie części i parzyć je kolejno w tym samym wrzątku. Tak jest najbardziej ekonomicznie. Wrzątek ma wypełniać garnek w połowie, aby mogły zmieścić się jeszcze pomidory.
Aby obrać pomidory ze skórki włóż je do garnka z wrzątkiem na czas tak długi, aż zacznie na nich pękać skórka. Czasem zajmie to kilkanaście sekund, innym razem nawet 2-3 minuty. Tutaj wiele zależy od odmiany, dlatego trzeba obserwować.
Gdy na pomidorach będzie pękać skórka, postaraj się je szybko wyłowić łyżką cedzakową i zanurzyć w misce z zimną wodą.
W razie potrzeby ponownie zagotuj wodę w garnku i tym samym sposobem sparz kolejną porcję pomidorów, które następnie schłodzisz w zimnej wodzie.
Po ostudzeniu pomidorów weź do ręki nożyk i zdejmij skórkę.
I tu znów wiele zależy od odmiany – z niektórych pomidorów skórka schodzi sama, a inne trzeba cierpliwie obierać. Jednak nie zniechęcaj się, włącz radio albo serial i zdejmuj skórę, nie ma innego wyjścia.
Obrane ze skórki pomidory kolejno układaj na desce i pokrój na niewielkie cząstki. Najlepiej w kostki o boku 1-1,5 cm., bo takie są najbardziej praktyczne w późniejszym użytkowaniu.
Gotowe pomidorowe kostki układaj w słoikach, a następnie wlej do nich przygotowany wcześniej przecier pomidorowy. Po wypełnieniu składnikami zakręć słoiki, wstaw do kąpieli wodnej i poddaj pasteryzacji przez 10-30 minut (zależnie od wielkości słoików). Moje słoiki 500 ml pasteryzowałam przez jakieś 15 minut.