Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Rydze w solance to świetny dodatek do kanapek czy sałatek. Stanowią idealną przekąskę do alkoholu wysokoprocentowego. Przygotowane w ten sposób grzyby są bardzo słone. Jeśli nie lubisz tego smaku, przed spożyciem przepłucz je w zimnej wodzie przez kilka minut. Delikatne obgotowanie rydzów przed fermentacją jest nieoczywistym posunięciem, ale pozwala zachować ich piękny, pomarańczowy kolor.
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 507
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 843
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 507
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 843
Składniki
Rydze oczyść i krótko umyj. Przełóż je do garnka i zalej wodą. Dodaj odrobinę soli i gotuj grzyby przez 5 minut. Odcedź je i pozwól im ostygnąć i wyschnąć na papierowym ręcznikiem.
W małej miseczce wymieszaj wszystkie zioła – jałowiec, koperek, pieprz i przeciśnięty przez praskę czosnek.
Na dnie kamiennego naczynia do kiszenia wysyp cienką warstwę soli. Połóż na nią około ¼ grzybów. Posyp ¼ przypraw i ponownie przykryj cienką warstwą soli. Kontynuuj układanie do momentu wykończenia składników: na górze powinny znajdować się grzyby.
Na wierzchu połóż ciężarek: np. worek strunowy wypełniony wodą, ciężki talerz lub szklany ciężarek. Dobrze dociśnij i zamknij naczynie pokrywką dostosowaną do fermentacji. Jeśli takiej nie masz, musisz codziennie otwierać naczynie, by wypuścić gromadzące się gazy.
Pozostaw naczynie na kilka dni w chłodnym i ciemnym miejscu. Po pierwszym dniu grzyby powinny być już zanurzone w solance. Jeśli tak nie jest, zagotuj pół litra wody z 2 łyżkami soli peklowej i dodaj ją po całkowitym ostudzeniu do rydzów.
Po 4 dniach fermentacji przenieś grzyby do zakręcanych słoików. Przechowuj w lodówce, zawsze pod warstwą zalewy. Rydze w solance przechowuj nawet do kilku miesięcy.