Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
To jest najprostsza do zrobienia rzecz na zimę – pyszne truskawki w syropie. A zwłaszcza, jeśli ktoś nie ma dużej zamrażarki. To nie kompot, bo kompot zawiera o wiele mniej cukru. I nie jest to również dżem, chutney ani konfitura, ani frużelina. A jednak truskawki w syropie bardzo się przydają zimą. Bo po wyjęciu ze słoika słodkie truskawki można użyć do ciasta, deseru, galaretki, a z pozostałego syropu o pięknej barwie przygotować napój. Wystarczy dodać wody gazowanej i masz oranżadę truskawkową. Można też użyć syropu do polania budyniu albo kaszki manny i powrócić na chwilę do pięknych czasów dzieciństwa. Zrób sobie truskawki w syropie, bo mamy przecież pełnię sezonu na te owoce, a nie każdy ma mnóstwo miejsca w zamrażarce.
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1451
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1451
Składniki
A teraz odrobinę bardziej szczegółowo – na jeden litr wody (z kranu, bo i tak będzie gotowana) weź jeden kilogram cukru. Do wypełnienia syropem 9 słoików – takiej zbieraniny, każdy o pojemności około 600-750 ml – zużyłam 1,5 litra wody i 1,5 kg cukru.
Umyte i obrane truskawki wkładaj do czystych słoików. Szkieł nie trzeba wyparzać, bo truskawki i tak będziemy pasteryzować. No ale wiadomo, że słoiki trzeba dokładnie umyć w gorącej wodzie z detergentem i jeszcze dokładniej wypłukać, nakrętki też trzeba tak potraktować. Można umyć wszystko w zmywarce, ale najlepiej nie w tej najniższej, oszczędnej temperaturze i na najkrótszym programie. Muszą być porządnie umyte.
W dużym garnku przygotuj syrop cukrowy. Ja to robię tak, że wodę prosto z kranu wlewam do czajnika (elektrycznego) i zagotowuję. Wrzątek wlewam do garnka i wsypuję cukier, a następnie mieszam aż do rozpuszczenia cukru. W międzyczasie można włączyć palnik i ogrzewać garnek dodatkowo, ale nie jest to konieczne. W gorącej wodzie cukier dość szybko się rozpuszcza, a syropu nie trzeba zagotować na tym etapie.
Gorący syrop rozlej do słoików z truskawkami, ale pamiętaj, że trzeba zostawić w słoiku nieco wolnej przestrzeni.
Ja wypełniam słoiki tak, żeby zostały 1-2 centymetry wolej przestrzeni od góry. Zakręć szkła.
Truskawki w syropie pasteryzuj w kąpieli wodnej przez 20 minut od momentu zagotowania wody w kotle. Większe słoiki (np. 900 ml) trzeba pasteryzować nieco dłużej, a mniejsze (poniżej 600 ml) wiadomo – krócej. Po pasteryzacji wyglądają tak, jak na zdjęciu. Po wystudzeniu wynieś słoiki do spiżarni i ciesz się truskawkami w zimie.