Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Przepis bierze udział w konkursie
Moja najnowsza pasta jajeczna została przygotowana według wskazań kuchni pięciu przemian. Ja sama uczyłam się tego sposobu gotowania jeszcze w latach 90-tych i bardzo go lubię. Wprawdzie nie jestem fanatyczką i nie całe gotowanie robię w ten sposób, ale zawsze już będę dodawać do potrawy najpierw pieprz i potem sól, a nie odwrotnie. Takie małe skrzywienie! Jeśli gotuję zupę, przygotowuję sałatkę albo mieszam pastę na chleb, to zazwyczaj dodaję składniki według określonej kolejności. Bo w przypadku tych potraw to jest bardzo łatwe. Wystarczy odrobina treningu, a na początku przygody z kuchnią pięciu przemian przydaje się pomoc specjalnej tabelki. Pasta jajeczna przygotowana tym sposobem jest pyszna, a przy tym wydaje się szczególnie harmonijna w smaku. Jedni w to wierzą, inni nie, ale co szkodzi zabawić się i spróbować?
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1574
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 314
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1574
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 314
Składniki
Szczypiorek i ząbki czosnku wiosną można zastąpić pokrojonymi drobno listkami czosnku niedźwiedziego lub czosnaczka.
Ugotowane na twardo jajka obierz ze skorupek i posiekaj, rozgnieć widelcem lub zetrzyj na dużych oczkach tarki. Włóż do sporej miski.
W kolejnym etapie dodaj pokrojony drobno szczypior lub szczypiorek i posiekany czosnek (lub zamiennie czosnek niedźwiedzi, czosnaczek).
Fetę posiekaj drobno, rozkrusz, rozgnieć widelcem lub zetrzyj na tarce i dodaj do miski.
Kolejno dodawaj pozostałe składniki, zachowując kolejność pięciu przemian. Czyli najpierw jogurt
i koperek (mój był suszony),
a potem majonez,
musztardę, pieprz, sól i ewentualnie cytrynę, jeśli jej dodatek jest konieczny dla uzyskania harmonii smaku.
Dla przypomnienia dodam, że oznaczenia w nawiasach to smaki (przemiany): Sł-słodki, O-ostry, Sn-słony, K-kwaśny, G-gorzki.
Jak podawać gotową pastę? Bez zbędnych komplikacji, czyli po prostu na chlebie, podpłomyku, bułce, a nawet naleśniku. Można też składniki pokroić grubiej i podać jako pyszną sałatkę. A taka sałatka nada się na Wielkanoc, na imprezę, do lunch-boxu albo na zwyczajne śniadanie lub kolację.