Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Ponieważ danie nie było wcześniej zaplanowane, musi to być grochówka z szybkowara. Bez namaczania grochu i innych podobnych działań. Smakuje jak z wojskowego kotła, choć jest wegetariańska (a jak pominiesz masło, to nawet wegańska). To się naprawdę uda, nie wierzysz? Wystarczy mieć w domu trochę podstawowych warzyw (włoszczyzna rządzi jak zawsze), aromatyczne przyprawy, groch w połówkach i szybkowar. A także około godziny wolnego czasu, niekiedy potrafię uwinąć się nawet szybciej, bo tylko obieranie i krojenie warzyw zajmuje czas, reszta robi się sama. Zupa jest idealna na rozgrzewkę po powrocie z zimowego spaceru i do poczęstowania niespodziewanych głodnych gości. Dlatego zawsze mam w spiżarni paczkę grochu w połówkach na wielki głód i szczególne wymagania. Jeśli będziesz dodawać składniki według podanej kolejności – ugotujesz zupę według kuchni pięciu przemian.
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 214
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 192
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 214
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 192
Składniki
Zacznij od podsmażenia posiekanej cebuli na łyżce masła (lub oleju). Gdy stopniowo będzie nabierać rumieńców na patelni, zdążysz przygotować resztę warzyw i przypraw.
Obierz i pokrój w niewielką kostkę warzywa: marchew i pietruszkę, a por – w talarki. Obierz, umyj i pokrój w większą kostkę ziemniaki. W tym samym czasie zagotuj w czajniku wodę.
Do szybkowara wlej wrzącą wodę, dodaj kurkumę i kolejno: kosteczki marchewki, pokrojone w kostkę ziemniaki, zrumienioną cebulkę. Groch w połówkach (nie trzeba go namaczać!) i łyżkę mielonego kminku. Następnie – pokrojoną pietruszkę i por, ziele angielskie, roztarty czosnek i bulionetkę (lub kostki bulionowe albo sól). Jeszcze estragon i pokrojone w kosteczkę wędzone tofu albo wędzony boczek, jeśli jadasz mięso (ale nawet jeśli je jadasz – wypróbuj tofu, będzie to lżejsze danie, naprawdę warto!). Teraz majeranek i świeże masło, najlepiej w tej, a nie odwrotnej kolejności. Ewentualnie pieprz i sól do smaku, ale to może później, po spróbowaniu gotowej zupy?
Zamknij garnek i gotuj w szybkowarze grochówkę przez jakieś 8 minut od momentu osiągnięcia stanu gotowania pod ciśnieniem. Wyłącz palnik, a grochówka niech jeszcze dochodzi w garnku.
Gdy ciśnienie spadnie, otwórz szybkowar i spróbuj zupę. Połówki grochu rozpadną się podczas gotowania, to normalne, więc się nie martw zawiesistą konsystencją grochówki. Przypraw ją ewentualnie pieprzem i solą do smaku (koniecznie w tej kolejności), co nie zawsze jest konieczne. I już, gotowe!
Grochówka z szybkowara smakuje równie wspaniale, jak grochówka z wojskowego kotła, za którą wszyscy przepadają. A może nawet lepiej – chwalą ją również moi znajomi, którzy naprawdę nie lubią zupy grochowej! Jest przygotowana w dość podobny do wojskowego kotła sposób – pod ciśnieniem i w szczelnym zamknięciu. To pozwala na zachowanie wszystkich aromatów obecnych w składnikach zupy.
Dodatkowo moja grochówka została przygotowana według kuchni pięciu przemian oraz – nieprzypadkowo – według wszelkich zdrowotnych wskazań Ojców Bonifratrów, czyli bez mięsa, za to z masłem i kminkiem. Weganie z łatwością zastąpią masło dowolnym tłuszczem roślinnym, więc moja grochówka z szybkowara jest wegetariańska lub wegańska, a przy tym bezglutenowa. Czyli idealna niemal dla wszystkich. Smacznego!