Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Zupa ogórkowa zdecydowanie nie jest daniem uroczystym, ale jeśli zrobi ją babcia – taki dzień staje się prawdziwym świętem. Poniżej znajdziesz przepis, który przywoła w tobie dobre wspomnienia i podzielisz się z nimi ze swoją rodziną. Zupa jest prosta w przygotowaniu, treściwa, a do tego aromatyczna i zawsze sycąca. W dodatku ma lekko kwaśny i pikantny smak z wyraźnym aromatem kiszonych ogórków oraz koperku. Gotuje się ją na mięsnym wywarze, czyli dokładnie tak jak przed laty.
Zupa ogórkowa według przepisu babci jest niezwykle uniwersalna. Doskonale smakuje zarówno tuż po przygotowaniu, jak i odgrzaniu następnego dnia. Możesz ją przygotować właściwie o każdej porze roku. W ciepłe dni jest orzeźwiająca ze względu na kwaskowaty smak. Warto wtedy ją podawać letnią, a nie gorącą. Możesz też wypróbować przepis na chłodnik z ogórków gruntowych, który nawadnia i jest łatwy do zrobienia, nawet przy dużych upałach. Z kolei jesienią oraz zimą zupa ogórkowa potrafi rozgrzać i nasycić.
Przepis podzielony jest na kilka etapów. Pierwszy z nich to przygotowanie wywaru z mięsa. Najlepiej przygotować go samodzielnie, a następnie dodać włoszczyznę (pietruszki, por, marchewki i seler). Zupa ogórkowa z przepisu babci nie smakowałaby tak dobrze gdyby nie ziemniaki pokrojone w kostkę. Dzięki temu jest też treściwa i nie trzeba do niej więcej dodatków. W ostatnim etapie możesz zagęścić zupę mąką i śmietaną kwaśną. To jeszcze bardziej podkreśli smak ogórków kiszonych. Dla dodania słodkiej nuty, możesz wybrać śmietankę w kartoniku albo w kubku – 30 albo 36%.
Bazą dobrej ogórkowej jest wywar. Najlepiej przygotować go na mieście z kością, np. żeberkach wieprzowych albo skrzydełkach. Dzięki temu zupa będzie miała głęboki smak. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz użyć domowego bulionu z poprzedniego dnia lub ewentualnie kostki, ale zdecydowanie najlepszy efekt daje powolne gotowanie mięsa przez co najmniej 40–50 minut.
Kiedy dodajesz warzywa, warto je pokroić w drobną kostkę lub cienkie plasterki – dzięki temu szybciej się ugotują i będą równomiernie rozłożone w zupie. Pora możesz lekko podpiec na suchej patelni przed wrzuceniem do wywaru – podkreśli to jego słodycz i doda głębszego aromatu.
Ogórki kiszone najlepiej zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Zdecydowanie nie warto ich gotować zbyt długo, bo mogą stracić smak i jędrność. Świetnym trikiem jest ich podsmażenie razem z cebulką i czosnkiem na maśle.
Jeśli zależy Ci na idealnie gęstej zupie ogórkowej, pamiętaj, aby zahartować śmietanę. Dodaj do niej łyżkę mąki i kilka łyżek gorącej zupy, zanim wlejesz ją do garnka. W ten sposób unikniesz zwarzenia.
W naszym przepisie na zupę ogórkową nie używamy wielu przypraw. Wystarczą ziele angielskie i liście laurowe do przygotowania mięsnego wywaru. Później trzeba dobrze doprawić zupę solą i pieprzem, najlepiej stopniowo, aby nie zdominować kwaśnej nuty ogórków. Tuż przed końcem gotowania możesz dodać tradycyjne polskie zioła, np. odrobinę majeranku albo lubczyku. Na koniec nie zapomnij o świeżym koperku – dodaj go dopiero na samym końcu, już po zdjęciu garnka z ognia.
Jeśli zupa wydaje się zbyt kwaśna, można złagodzić smak odrobiną cukru, wystarczy tylko szczypta. Natomiast jeśli wyszła zbyt łagodna, dobrze sprawdzi się odrobina soku z ogórków kiszonych.
Do tradycyjnej zupy ogórkowej według przepisu babci najlepsze będą klasyczne domowe ogórki kiszone, przygotowane samodzielnie. Jeśli stawiasz na kupione w sklepie, zwróć uwagę na dodatki, takie jak chrzan, czosnek i koperek. To one dodają wyjątkowego smaku ogórkom. Dokładnie zapoznaj się ze składem, powinny być naturalne. Obecność octu oznacza, że są to ogórki konserwowe albo kwaszone, a nie kiszone, więc nie będą dobrze smakować w zupie. Latem możesz wybrać zamiast ogórków kiszonych – małosolne. Będą smakować orzeźwiająco.
Polecam. Mrożone warzywa sprawdzają się w sałatkach.
Odsłon: 310
Polecam. Mrożone warzywa sprawdzają się w sałatkach.
Odsłon: 310
Składniki
Umyj mięso i włóż do garnka. Zalej około 3 litrami wody i wrzuć liść laurowy i ziele angielskie. Doprowadź bulion do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem ok.40 minut. Jeśli chcesz przygotować ekspresową zupę ogórkową, użyj bulionu z kostki.
W międzyczasie umyj i obierz pietruszki, marchewki, ziemniaki i seler. Pokrój w kostkę lub plasterki i włóż je do bulionu (pora możesz tylko przekroić na pół). Dopraw solą oraz pieprzem i gotuj, aż warzywa zmiękną.
Rozpuść masło na patelni i usmaż poszatkowaną cebulę, a gdy zacznie się rumienić dodaj posiekany lub zmiażdżony czosnek i smaż na małym ogniu przez około 10 minut. Opłucz ogórki i zetrzyj na tarce jarzynowej, a następnie dołóż na patelnię do cebuli i czosnku. Przesmażaj przez kilka minut, aby smaki się połączyły i przełóż zawartość patelni do zupy.
Do śmietany wsyp mąkę i dokładnie wymieszaj. Dolej chochlę gorącej zupy do śmietany, ponownie wymieszaj i powoli wlewaj śmietanę do wywaru stale mieszając. Gotuj zupę jeszcze kilka minut, a w razie potrzeby dopraw solą i pieprzem. Zupę od razu podawaj, dekorując talerze dużą ilością posiekanego, świeżego koperku.