Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
To jedna z najbardziej aromatycznych i sycących zup kuchni staropolskiej. Ważnym aspektem przyrządzania zup staropolskich było osiągnięcie celu - musi być smaczna, pożywna, dobrze rozgrzewająca, a dodatkowo trzeba było przyrządzić ją dość szybko. I taka właśnie jest ta zupa! Idealnie sprawdzi się na chłodne, jesienne dni.
Duży gar, patelnia, talerz, deska do krojenia, nóż, chochla
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 116
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 116
Składniki
Przygotuj mięso. Karkówkę pokrój na kostkę ok. 3 cm. Kiełbasę pokrój w plastry ok. 1,5 cm.
Do dużego garnka lub patelni dodaj 2 łyżki smalcu, najlepiej ze skwarkami, domowej roboty. Wrzuć karkówkę i obsmażaj ją z obu stron do lekkiego przysmażenia, ok. 6 minut z każdej strony. Przygotowane mięso odstaw na bok.
Pokrojoną kiełbasę przerzuć na patelnię, na której była smażona karkówka i również podsmaż przez kilka minut. Następnie wyjmij z garnka i odstaw.
Przygotuj warzywa. Pokrój cebulę i opalaj ją delikatnie na ogniu przez kilka minut lub na patelni. Gdy będzie z zewnątrz przypieczona, dodaj ją do większego garnka. Przygotuj również pokrojoną w plastry marchewkę oraz przeciśnij czosnek przez praskę. Posiekaj natkę pietruszki, ale nie za drobno. Część natki pietruszki dodaj do zupy, a garść zostaw do przyozdobienia. Obierz ziemniaki i przekrój je na połowę lub większe w ćwiartkę. Kapustę poszatkuj w większą kostkę.
Warzywa, kiełbasę i karkówkę włóż do garnka. Zalej garnek 2,5 l wodu lub bulionem. Dodaj 3 ziela angielskie i 2 listki laurowe. Gotuj zupę na średnim ogniu przez około 40 minut. Szczególnie ważne jest pilnowanie, aby karkówka nie była twarda, więc jeżeli wymaga tego mięso, to pozostaw na kolejne kilka minut, aby była miękka. Dopraw zupę solą, świeżo mielonym pieprzem. Dodaj łyżkę maggi lub sosu sojowego. Na 15 minut przed końcem gotowania dodaj ziemniaki.
Zupa staropolska idealna w swojej prostocie i bardzo sycąca, genialnie odnajdzie się z pajdą chleba. Wskazówki: jeśli chcesz podbić smak zupy, to dodaj do niej kilka świeżo zebranych grzybów, np. podgrzybków, czy borowików.