Z czym serwować białe wino?

Mówi się, że wino to słońce zamknięte w butelce. Aby jednak dać mu szansę w pełni zabłysnąć, powinniśmy poznać parę zasad jego serwowania. W jaki sposób i do czego podawać białe wino?

Fot. 123RF/Picsel

Wino to wymagający trunek: potrzebuje odpowiedniej temperatury, atmosfery i towarzystwa. To ostatnie jest dzisiaj naszym głównym tematem, ale najpierw pokrótce omówmy dwie pierwsze kwestie.

Nie za ciepło, nie za zimno

Podając wino sprawdźmy, czy ma odpowiednią temperaturę. Nie musimy w tym celu używać termometru. Wystarczy pamiętać, aby wina białe i różowe serwować z lodówki. Lepiej podać je za zimne, niż zbyt ciepłe. Dla osób ceniących precyzyjność, informacja: średnia temperatura sugerowana przez sommelierów dla win białych to około 8-10 stopni.

Detale mają znaczenie

Wino, podobnie jak potrawy, spożywa się także oczami: dlatego pozwólmy mu się zaprezentować i dbajmy o to, aby kieliszki były przejrzyste i dobrane do rodzaju trunku. Zatroszczmy się także o to, aby pomieszczenie było wolne od dymu tytoniowego - tylko tak poznamy pełen smak naszego trunku i potraw.

Zaufaj tradycji

Jedna z najstarszych zasad komponowania wina z potrawami mówi, że do białych mięs i ryb podaje się wina białe, a do mięs ciemnych - czerwone. Kłóci się to jednak z tradycyjnym podejściem do kuchni. Bezwarunkowo do lokalnych potraw powinno się podawać takie same wina. I tak w wielu krajach z basenu Morza Śródziemnego tradycyjnie do owoców morza serwuje się wino czerwone, ponieważ takie jest produkowane w tym rejonie. Z kolei niemieckie białe wina często podawane są do ciężkich potraw z wieprzowiny. Jeśli planujemy kulinarną podróż i przygotowujemy potrawę ściśle związaną z jakimś rejonem geograficznym - sprawdźmy, jakie wino produkuje się w tym miejscu.

Odpowiedz na pytanie i wygraj fantastyczne nagrody. Kliknij >>

Podstawowe wskazówki

Istnieje kilka reguł, które warto mieć na uwadze nawigując w kulinarno-winiarskim świecie. Przede wszystkim, wina białe i musujace mają za zadanie pobudzić nasz apetyt i powinny być serwowane przed obiadem lub kolacją. Delikatniejsze białe słodkie i półsłodkie serwuje się do ryb, subtelnych mięs oraz np. owczego sera.. Ważna uwaga: sery, które pasują do białego wina, to przeważnie sery leżakujące, maziowe i pleśniowe typu brie i camembert.Sery typu roquefort, o intensywnym zapachu i smaku, mogą zdominować trunek i wydać się wręcz gorzkie. Warto serwować je więc z winami biał ymi - słodkimi.

Natomiast do makaronów, cielęciny, pasztetów i grzybów, które podawane są jako główne danie, serwuje się wina białe półwytrawne. Wyjątek stanowią tutaj prawdziwki i ekskluzywne trufle, które chociaż są grzybami, wymagają czerwonego wina - podobnie jak ostre pleśniowe sery. Na uwagę zasługuje fakt, że z białym winem szczególnie „lubią się" wyszukane potrawy z drobiu - wątróbka, gęsina, pieczony indyk czy kaczka.

Ważną kwestią jest fakt, że białe wino tworzy idealnie połączenie z daniami wegetariańskimi: nie tylko makaronami, ale także sałatami. Warzywa strączkowe, takie jak soja, ciecierzyca czy soczewica, z których w kuchni opartej na warzywach przygotowuje się kotleciki, pasztety i klopsy nie dość, że wybitnie smakują z dodatkiem białego wina, ale także są łatwiej trawione.

Jako dodatek do deseru warto wybrać białe słodkie wino. Jeżeli deser przygotowaliśmy wyjątkowo pełen słodyczy, wino może być półsłodkie - w przeciwnym wypadku możemy popsuć wrażenie naszych gości. Białe wino to także doskonały kompan owoców - zwłaszcza cytrusów i winogron, serwowanych w sezonie letnim.

Białe wino na każdą okazję

Niektórzy są zdania, że wina białe są bardziej uniwersalne, niż czerwone. Zdecydowanie prawdą jest, że doskonale potrafią wydobyć subtelne smaki potraw i ich nie zdominują. Dlatego jeśli poszukujemy trunku, który uzupełni podawane przez nas danie, nie przytłaczając go - możemy poszukiwać kandydata właśnie wśród białych, a nie czerwonych win.

Tego nigdy nie rób!

Wino nie będzie dobrze komponowało się z potrawami, w których dominuje octowy smak. Wyjątkiem jest jednak ocet balsamiczny, którym często doprawia się sałaty. Białe wino zawsze serwuje się przed czerwonym - warto mieć to na uwadze przy komponowaniu całego posiłku i kolejności podawanych potraw.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Smalec domowy z boczkiem wędzonym

Mój domowy smalec to prosty przepis na pyszne smarowanie, jest to słonina pok...

Odsłon: 656

60 min
8
30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2