Do góry

Newsy

Co się dzieje ze spalanym tłuszczem?

Kiedy w czasie ćwiczeń spalamy niepotrzebny tłuszczyk, to czy zamienia się on w energię lub ciepło? A może przekształca się w mięśnie? Okazuje się, że wiele osób, nawet zawodowo związanych ze zdrowiem, nie potrafi odpowiedzieć na te pytania.

Co się dzieje z tłuszczem, który udaje nam się spalić? Fot. 123RF.COM/PICSEL


Nadwaga i otyłość to problemy obecne w wielu krajach. Liczba osób otyłych w Europie od lat 80-tych się potroiła. W Polsce statystyki nie napawają optymizmem. W 2009 61 proc. mężczyzn miało nadwagę (BMI między 25 a 30) lub cierpiało na otyłość (BMI powyżej 30). Wśród kobiet odsetek ten wynosił 45 proc.


Tutaj przeczytasz, jak obliczyć swoje BMI. Kliknij >>


Tłuszcz = energia? Raczej nie

Dużo mówi się o problemie nadwagi i otyłości, prowadzone są akcje profilaktyczne wśród młodzieży szkolnej, popularność zdobywają orędownicy zdrowego, aktywnego trybu życia. Odchudzanie to modny temat. Okazuje się, że w wielu przypadkach nie wiemy, na czym to odchudzanie polega.

Na University of New South Wales w Australii przeprowadzono badania na grupie lekarzy rodzinnych, dietetyków i trenerów osobistych, których zapytano o to, co się dzieje ze spalanym w procesie odchudzania tłuszczem. Wyniki są zaskakujące.

Najczęściej osoby związane z odżywianiem i zdrowiem twierdzili, że tłuszcz zamienia się w energię lub ciepło (ponad 50 proc. odpowiedzi). Część uważała, że tłuszcz zamienia się w mięśnie. Na ankietę odpowiedziało 150 osób.


Tłuszcz, który ulatuje w powietrze

Tymczasem prawidłowa odpowiedź brzmi: Spalany w organizmie tłuszcz wydychamy wraz z dwutlenkiem węgla. Innymi słowy, tłuszcz po prostu „ulatuje w powietrze”, jak to określił fizyk Ruben Meerman, główny autor eksperymentu. Okazuje się, że płuca pełnią ważną rolę w traceniu na wadze - za ich pomocą wydychamy spalony tłuszczyk.

Jeśli pójdziemy tropem poszczególnych atomów, część spalonego tłuszczu zostanie usunięta z organizmu podczas wydechu w postaci dwutlenku węgla. Przy spaleniu 10 kg tłuszczu, w ten sposób zostanie wydalone 8,4 kg. Co stanie się z resztą? 1,6 kg stanie się wodą, która zniknie z organizmu np. razem ze łzami czy potem.

Oczywiście, abyśmy mogli odetchnąć z ulgą i pozbyć się nadprogramowych kilogramów musimy je najpierw spalić. Od samego oddychania nie schudniemy, grozi nam najwyżej hiperwentylacja.


Temat specjalny: Odchudzanie bez głodzenia. Kliknij!

Temat specjalny: Odchudzanie bez głodzenia. Kliknij!

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła:
R. Meerman, A. J. Brown. When somebody loses weight, where does the fat go? [w:] „British Medical Journal” 2014.
„Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” pod red. B. Wojtyniaka P. Goryńskiego, B. Moskalewicz, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego -Państwowy Zakład Higieny, 2012.

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

tombeczka 27 lutego 2015 Tekst jest tak przesycony głupotą i niekompetencją, że trudno podjąć decyzję: śmiać się, czy płakać. Na kolejnym etapie proponuję, abyście zatrzymali ziemię, a ruszyli słońce...

137 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

natanael 27 lutego 2015 Dawno już, nie czytałem tak niekompetentnego artykułu. Co się dzieje ze spalanym tłuszczem. Tłuszcz rozkładany jest na kwasy tłuszczowe i glicerol. Kwasy tłuszczowe są utleniane w procesie beta-oksydacji do acetylokoenzymu-A, powstaje przy tym NADH. Glicerol wchodzi w łańcuch glikolizy i także powstaje przy tym acetyloCo-A. Acetylokoenzym A jest spalany w cyklu Krebsa do dwutlenku węgla i wody, powstaje przy tym ATP i NADH oraz oczywiście wydziela się ciepło. NADH w łańcuchu oddechowym służy wytworzeniu ATP. ATP jak wiadomo (wiedza na poziomie biologii w gimnazjum)jest głównym nośnikiem energii w komórkach. Beta-oksydacja, glikoliza, cykl Krebsa, łańcuch oddechowy w formie jak opisałem ją tutaj to poziom wiedzy biologicznej z liceum. Oczywiście, że tłuszcze są źródłem energii (konkretnie 1 g tłuszczu to 9 kcal) i przy ich spakaniu wydzieka się ciepło. Konkretne atomy węgla i wodoru faktycznie trafiają do cząstek wody i CO2, ale jedno nie wyklucza drugiego - jest to nierozłączne.Wiedza dostępna w każdej książce poświęconej biologii i chociażby na Wikipedii. Odpowiedzi: 1 ▼

192 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń