Dania jednogarnkowe

Jak gotować groch bez namaczania? Zrób z niego brownie, nikt się nie zorientuje

Groch to bardzo wartościowy i sycący składnik, który sprawdza się w wielu różnych daniach. Aby dobrze smakował, należy go odpowiednio ugotować. W jaki sposób najlepiej to zrobić i jak wykorzystać groch w kuchni? Poznaj sprawdzone sposoby i ciesz się pysznymi potrawami z jego zastosowaniem.

Jak wykorzystać groch w kuchni? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Groch to roślina strączkowa ceniona nie tylko za atrakcyjny smak, ale również ogromną uniwersalność i wysoką zawartość substancji odżywczych. Od lat przypisuje mu się mnóstwo cudownych właściwości - według specjalistów w dziedzinie żywienia jego spożywanie usprawnia trawienie, wspomaga leczenie niektórych schorzeń, łagodzi skutki stresu, pomaga w odchudzaniu i, dzięki dużej ilości białka, daje długotrwałe uczucie sytości. Aby jednak dobrze spełniał swoją funkcję, należy go prawidłowo przyrządzić. Jak gotować groch z grochu łuskanego, suszony lub moczony? Poznaj sprawdzone sposoby i wyczaruj smaczne danie z jego zastosowaniem.  

Sprawdź także: Czy powinno się myć mięso mielone? Wiele osób popełnia ten błąd

Groch - wartości odżywcze 

Jeśli chodzi o groch, wartości odżywcze w 100 g ugotowanego produktu kształtują się następująco:  

  • Kalorie: 118 kcal; 
  • Białko: 8,34 g; 
  • Węglowodany: 21,10 g; 
  • Tłuszcze: 0,39 g; 
  • Błonnik: 8,3 g. 

Zawartość witamin: 

  • Tiamina: 0,190 mg; 
  • Niacyna: 0,890 mg; 
  • Ryboflawina: 0,056 mg; 
  • Kwas foliowy: 65 μg; 
  • Witamina B6: 0,048 mg; 
  • Witamina C: 0,4 mg; 
  • Witamina A: 7 IU; 
  • Witamina K: 5,0 μg; 
  • Witamina E: 0,03 mg. 

Zawartość minerałów:  

  • Żelazo: 1,29 mg;  
  • Wapń: 14 mg; 
  • Fosfor: 99 mg; 
  • Magnez 36 mg; 
  • Cynk: 1,00 mg; 
  • Sód: 2 mg; 
  • Potas: 362 mg. 

Jak gotować groch z grochu łuskanego?

Groch łuskany dostępny jest na rynku w dwóch wariantach - w całości oraz w połówkach - i to właśnie od konkretnego rodzaju zależy długość jego przyrządzania. Ten pierwszy gotuje się znacznie krócej i nie wymaga wcześniejszego namaczania, a jedynie opłukania pod chłodną, bieżącą wodą. Drugi natomiast należy namoczyć, aby skrócić czas jego obróbki termicznej - powinien on spędzić co najmniej trzy godziny w wodzie, choć zaleca się, aby pozostawić go w garnku nawet na całą noc. 

Jak gotować groch moczony? Całe ziarna potrzebują zazwyczaj ok. 60-90 minut, żeby osiągnąć pożądaną miękkość. Wcześniej warto je ponownie opłukać i zalać dużą ilością wody - proporcje powinny wynosić mniej więcej jeden do trzech. Pamiętaj, aby posolić je dopiero pod koniec obróbki - jeśli dodasz sól na początku, groch będzie zbyt twardy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dorzucić do niego niektóre zioła i przyprawy, np. liść laurowy, szałwię czy rozmaryn. W trakcie gotowania staraj się na bieżąco usuwać z garnka zbierającą się pianę.

Jak gotować groch bez namaczania?

Skoro już wiesz, jak gotować groch moczony, czas dowiedzieć się, jak gotować groch bez namaczania. Jeśli zdecydujesz się na połówki, wystarczy trzymać je na palniku przez ok. 45-60 minut. Do dyspozycji masz jedynie całe ziarna, ale nie możesz pozwolić sobie na ich długotrwałe moczenie? Możesz po prostu zalać je wrzątkiem, a następnie rozdrobnić, np. za pomocą blendera. Inna opcja to wrzucenie suchych ziaren do młynka do kawy i ich zmielenie - na koniec wymieszaj je z wrzątkiem, aby pozbyć się grudek.

Jak wykorzystać groch w kuchni? 

Zastanawiasz się, jak wykorzystać groch w kuchni? Opcji jest naprawdę wiele. Możesz dodawać go do zup i głównych dań obiadowych, a nawet przyrządzać z niego desery. Poznaj receptury na słodkie oraz wytrawne przysmaki i wyczaruj je w zaciszu własnej kuchni.

Grochówka 

Wśród przepisów na dania z grochem nie może zabraknąć oczywiście tradycyjnej grochówki. Poza tytułowym produktem do jej przygotowania potrzebujesz mięsa (np. łopatki, schabu, wędzonego boczku, żeberek bez kości), ziemniaków, cebuli, pietruszki, czosnku, marchewki, oliwy z oliwek, soli, mąki oraz przypraw i ziół - idealnym wyborem będzie liść laurowy, suszony majeranek, ziele angielskie oraz natka pietruszki.  

Włóż do garnka mięso, zalej wodą i zagotuj. Usuń szumowiny i wsyp groch - gotuj całość pod przykryciem przez ok. 50 minut. Pod koniec obróbki termicznej wsyp łyżeczkę soli. W międzyczasie obierz i pokrój warzywa - ziemniaki w kostkę, a marchewkę i pietruszkę w plasterki. Dorzuć je wraz z czosnkiem do wywaru i kontynuuj gotowanie przez ok. 25 minut.  

Podsmaż na oliwie z oliwek pokrojoną w kostkę cebulę, wymieszaj ją z mąką i dodaj do gotującej się zupy. W kolejnym kroku dopraw ją wybranymi ziołami i przyprawami. Gdy wszystkie składniki nabiorą miękkości, możesz wyjąć mięso z garnka, podzielić na mniejsze kawałki i wrzucić z powrotem do grochówki. Gotowe danie oprósz natką pietruszki.  

Grochówka

 Grochówka Zobacz przepis

Grochówka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Brownie

Jak wykorzystać groch w kuchni, jeśli nie do grochówki? Zrób z niego pyszne brownie. Ciasto w tym wydaniu powstaje z takich produktów jak daktyle, dojrzały banan, jajka, mleko, biała, gorzka i mleczna czekolada, zmielony groch, cukier lub słodzik, pasta waniliowa, cynamon, sól, soda oczyszczona oraz czarne porzeczki.  

Pierwszym krokiem w realizacji przepisu jest namoczenie daktyli w ciepłej wodzie. Następnie podgrzej w rondelku mleko i wrzuć do niego kawałki czekolady - całość dokładnie wymieszaj i odstaw do wystygnięcia. Wbij do miski jajka i dodaj do nich daktyle, banana oraz czekoladową masę - połącz wszystkie komponenty za pomocą blendera lub miksera.  

Wymieszaj w drugiej misce suche składniki i zmiksuj je z tymi mokrymi. Przełóż ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia i umieść w nim porzeczki. Piecz je przez ok. 20-25 minut w 170 stopniach. Po obróbce termicznej wyjmij je z piekarnika i pozostaw do wystygnięcia. Przed podaniem możesz udekorować je polewą z białej czekolady oraz kawałkami owoców.



Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także: 

Włącz do diety niepozorny produkt. Mózg będzie pracować na pełnych obrotach »

Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »

Indeks glikemiczny makaronu. Wybierz dobrze i gotuj krótko, a obniżysz cukier i zaczniesz chudnąć »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Leniwe z musem truskawkowym

Przepis na proste i szybkie w przygotowaniu kluseczki z twarogu, mąki i jajek...

Odsłon: 483

30 min
7
Desery Szybki i smaczny deserek

Dla zapracowanych polecam prosty , szybki i smaczny deserek, mało pracy dużo...

Odsłon: 131

15 min
4
Dania główne placki z cebulą

Są tu jacyś fani cebuli? :) Jeżeli tak to te placki są dla Ciebie! ;) Bardzo...

Odsłon: 63

30 min
5
Przekąski kanapki z kawiorem

Moja siostra przywiozła nam z wycieczki na Litwę kilka smakołyków. Jednym z n...

Odsłon: 27

15 min
4
Pieczywo Chlebek jogurtowy

Dzisiaj u mnie chlebek jogurtowy. Przepis prosty a chlebek pyszny. Przepis za...

Odsłon: 243

30 min
6
Zupy Barszcz czerwony zabielany z ziemniakami

Tak się kiedyś jadało, prosto i smacznie. Ten barszcz zabielony kwaśną śmieta...

Odsłon: 11539

30 min
30

Polecane artykuły

Informacje Sałatki z selerem konserwowym. 5 nieoczywistych sałatek na każdą okazję

Choć wielu z nas kojarzy go przede wszystkim z klasycznymi przepisami, warto otworzyć się na nowe, nieoczywiste połączenia. Seler konserwowy, bo o...

5
Informacje Nieoceniane źródło dobrego białka. Indyk mielony w 7 wersjach

Indyk mielony to mięso, które powinno zagościć w twoim menu. Jest niskokaloryczne, to doskonałe źródłem zdrowego białka, pełne witamin i minerałów....

7
Informacje Marynowany dereń à la oliwki. Co jeszcze można zrobić z derenia?

Czym wyróżnia się dereń i dlaczego warto go wykorzystać w domowych przetworach? Jakie właściwości kryją jego owoce? I co to właściwie jest słynna d...

30
Informacje MC Smart pod choinkę? Sprawdź, dlaczego to dobry pomysł!

Zastanawiasz się nad idealnym prezentem na święta? Chcesz zaskoczyć bliskich czymś nowoczesnym i funkcjonalnym? MC Smart to odpowiedź na Twoje potr...

0