Dziugas i… ? Z czym go połączyć, aby podkreślić jego smak?

Produkty wysokiej jakości należy zaserwować w równie znakomitym towarzystwie, aby ich smak miał szansę w pełni się rozwinąć. Wiele mówi się o dodatkach, z którymi powinniśmy łączyć wina lub mięsa. A jak wygląda to w przypadku serów?

Fot. 123RF/Picsel

Ser, który długo dojrzewa to bez wątpienia jego najszlachetniejsza odmiana. Wraz z upływem czasu, ser zyskuje głęboki i intensywny smak, który zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy. W żaden sposób nie da się go porównać z produkowanym pospiesznie serem.. Z pewnością wie o tym każdy, kto próbował kiedykolwiek parmezanu, grana padano, czy też litewskiego Dziugasa, który w niczym nie ustępuje włoskim odpowiednikom. Wiele osób uważa, iż w przypadku serów sprawdza się zasada „im starszy, tym lepszy”. Z pewnością jest w tym wiele racji, jednak warto pamiętać, że to w jakim celu chcemy wykorzystać ser, powinno determinować jaki rodzaj zostanie przez nas użyty. W zależności od tego jak długo dojrzewał ser, jego smak może być delikatny lub znacznie bardziej zdecydowany. Umiejętne połączenie sera i dodatków to wielka sztuka, której tajniki powinien poznać każdy miłośnik dobrego jedzenia. Oto krótki przewodnik, dzięki któremu za każdym razem dobierzecie idealne dodatki do sera, tak aby w pełni cieszyć się jego wyjątkowym smakiem.

Sery dojrzewające 12 miesięcy

Litewskie sery Dziugas, dojrzewające przez 12 miesięcy, charakteryzują się lekko cierpkim i pikantnym aromatem. Idealnie nadaje się do codziennego gotowania, gdyż nadaje potrawom interesujący, głęboki smak. Za jego sprawą dobrze znane wam potrawy zyskają zupełnie nowe, bardziej wyrafinowane oblicze. Ser dojrzewający przez rok idealnie nadaje się jako dodatek do pizzy, makaronów lub gorących kanapek. Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie chipsów z sera dojrzewającego. W tym celu należy zetrzeć spory kawałek sera, a następnie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia usypać nieduże kółka. Piecz w temperaturze 160 stopni, do momentu aż ser całkowicie się roztopi i lekko zarumieni. Po wystudzeniu otrzymasz chipsy, które będą idealnie smakować podane z lampką białego wina.

Przepis na wyborne krążki z cukinii na INTERIA.TV.

Sery dojrzewające 18 miesięcy

Dodatkowe pół roku dojrzewania sprawia, że ser zyskuje nieco głębszy, lekko owocowy smak. Idealnie nadaje się do przygotowania deski serów lub niewielkich przekąsek, które staną się hitem na każdym przyjęciu. Unikalny aromat sera dojrzewającego przez 18 miesięcy najlepiej docenić, degustując go w towarzystwie miodu, orzechów lub owoców. Chcąc zaserwować go w daniach głównych, warto połączyć go np. z jagnięciną lub drobiem. Bardzo ciekawym pomysłem będzie podanie gościom grillowanych połówek gruszek, które nadziejemy pokruszonym serem Dziugas oraz orzechami włoskimi. Całość należy tuż przed podaniem skropić delikatnie płynnym miodem.

Sery dojrzewające 24 miesiące

Po dwóch latach dojrzewania w serze łatwo wyczuwalne stają się owocowe nuty. Jest to już ten etap, w którym ser ma na tyle bogaty smak, iż z powodzeniem możemy zaserwować go jako przekąskę, która będzie odgrywać pierwsze skrzypce. Serwując go, powinniśmy skupić się na wybraniu odpowiednich dodatków, stanowiących idealne tło dla bogatego smaku sera. W tej roli fantastycznie sprawdzą się figi lub dżemy owocowe np. jagodowe, morelowe lub brzoskwiniowe. Interesujący dodatek będzie stanowić także konfitura cebulowa, kontrastująca z innymi, słodkawymi dodatkami. Aby ją przygotować, należy przez długi czas podsmażać na niewielkim ogniu cebulę pokrojoną w piórka. Pod koniec przygotowywania konfitury możesz podlać ją czerwonym winem, co dodatkowo wzbogaci jej smak.

Sery dojrzewające 36 i 48 miesięcy

Gdy ser dojrzewał 3 lub 4 lata, jego smak miał szansę wznieść się na prawdziwe wyżyny. Serwując go powinniśmy pamiętać, iż mamy do czynienia z naprawdę szlachetnym produktem, z którym należy się odpowiednio obchodzić. Nie możemy stłamsić naturalnego smaku sera, dlatego w tym wypadku warto postawić na prostotę. W tym wypadku w zupełności powinny wystarczyć nam świeże owoce (np. melony, figi lub gruszki) oraz orzechy. Możecie również podać je samodzielnie, w towarzystwie zaledwie lampki wina.

Eleganckie święta

Eleganckie święta w formacie pdf

 

Pobierz ebooka Kulinarna przygoda z serem Dziugas w formacie epub. Kliknij!

 

Pobierz ebooka Kulinarna przygoda z serem Dziugas w formacie mobi. Kliknij!

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania grzybek zwyczajny

Śniadaniowa propozycja, która jest baaaardzo syta. Ze wskazanych proporcji wy...

Odsłon: 47

wszystkie
2
15 min
6
15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Jeśli chcesz schudnąć z brzucha, wyrzuć te produkty z kuchni. Znany dietetyk radzi czego unikać na diecie

Wszystkie osoby, które interesują się tematyką zdrowego odżywiania, czy diet odchudzających, z pewnością spotkały się z pojęciem deficytu kaloryczn...

2
Informacje Najlepsza owsianka dla osób po 40-stce. Solidna dawka kwasów omega-3 i pomoc w zrzuceniu oponki

Wiele osób zauważa, że po 40-stym roku życia metabolizm zwalnia. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie, a jednocześnie czujesz, że twoja forma z wiekiem s...

5
Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

1