Sprawdzone przepisy na Sylwestra

Smażone potrawy kuszą smakiem i aromatem, ale nie da się ukryć, że smażenie to jedna z najtrudniejszych metod przygotowywania dań. Dlaczego? Ponieważ w wyniku oddziaływania temperatury dochodzącej do 200°C z niektórych produktów mogą wydzielać się toksyczne substancje. Jak tego uniknąć?

Jeśli nie potrafimy odmówić sobie smażonych rarytasów, warto poznać kilka sprawdzonych trików, dzięki którym nasze dania zachowają smak i nie będą nam szkodzić.

Patelnia to podstawa

Dobry sprzęt nie tylko ułatwia nam codzienną pracę w kuchni. Dzięki odpowiednio dobranej patelni możemy zredukować ilość szkodliwego tłuszczu do minimum. To z kolei ułatwia nam przygotowywanie bardziej lekkostrawnych dań. Które patelnie zasługują na szczególną uwagę? Do tej pory największą popularnością cieszyły się teflonowe. Jednak ze względu na to, że taką powłokę łatwo uszkodzić (co może powodować wydzielanie się toksycznych substancji), coraz częściej zastępujemy je produktami ceramicznymi.

Patelnie ceramiczne umożliwiają smażenie na znikomej ilości tłuszczu. Zwykle wystarczy posmarować dno cienką warstwą oleju lub, np. w przypadku boczku czy innych tłustych wędlin, całkowicie z niego zrezygnować. Dobrym rozwiązaniem będzie także patelnia grillowa, wyposażona w rowki. Dzięki karbowanej powłoce nasza potrawa w trakcie smażenia nie będzie „pływała" i przesiąkała niezdrowym tłuszczem.

Oszczędzaj czas przeznaczony na smażenie

Im dłużej nasza potrawa będzie zatopiona we wrzącym tłuszczu, tym większe ryzyko, że do jej wnętrza przedostaną się szkodliwe substancje. Aby nieco skrócić czas smażenia, warto na samym początku porządnie rozgrzać patelnię. Po upływie kilkudziesięciu sekund dno możemy posmarować odrobiną tłuszczu (lub po prostu wlać odmierzoną porcję). Jeśli jednak na palniku lub płycie położymy wychłodzone naczynie, olej nie zdąży odpowiednio się nagrzać, a smażenie będzie trwało znacznie dłużej.

Zobacz też: Te sprzęty powinnaś mieć w swojej kuchni.

Wybierz odpowiedni rodzaj tłuszczu

Na czym właściwie powinniśmy smażyć mięso lub inne produkty spożywcze? Dietetycy stanowczo odradzają smalec, polecają za to tłuszcze roślinne (np. olej rzepakowy lub oliwę z oliwek). Jednak sam olej to nie wszystko. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na sposób jego przygotowania. Do smażenia najbardziej nadaje się tłuszcz z przewagą kwasów jednonasyconych, tłoczony na zimno lub rafinowany. Zdarzało ci się sięgać po masło w trakcie smażenia? Jeśli to możliwe, staraj się używać tego klarowanego - ma wyższą temperaturę dymienia i jest pozbawione szkodliwych dla organizmów tłuszczów trans.

Produkty dobieraj rozsądnie

Ludzie, którzy uwielbiają smażone potrawy, prawdopodobne nigdy nie zdecydują się na ograniczenie ich w jadłospisie. Jeśli ty również należysz do tej grupy, podejdź do kwestii menu racjonalnie. Zadbaj o to, by w twoim obiadowym zestawie tylko jeden produkt był poddany procesowi smażenia. Zrezygnuj z przygotowywania gotowych dań z patelni, na której lądują równocześnie mięso, makaron, ryż czy warzywa. Do żeberek przygotuj sałatkę na bazie świeżych, ekologicznych warzyw. Wolisz smażone warzywa? Podaj je z rybą przygotowaną na parze.

O tym nie możesz zapomnieć

Co, poza dobrą patelnią, przyda ci się podczas smażenia? Pamiętaj, by zawsze mieć pod ręką papierowe ręczniki, na które wyłożysz potrawy, by spłynęły z nich resztki tłuszczu. Zmieniaj ręczniki do momentu, w którym liczba tłustych plam będzie znikoma. Frytki lub kotlety mielone (do przygotowania których używamy większej ilości oleju) zawsze wyjmuj za pomocą dużego cedzaka. Za każdym razem odczekaj dłuższą chwilę, tak, by olej przestał z nich kapać. Nie podlewaj mięsa „na oko". Do równomiernego rozprowadzania tłuszczu użyj pędzla.

Zobacz też: Masło, olej, margaryna: Na czym smażyć?

Pobierz bezpłatny e-book ze świątecznymi przepisami. Kliknij!

Eleganckie święta

 

Wielkanoc z Floriną w formacie pdf

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Murzynek

To szybki i łatwy do przygotowania placek – nawet laik kulinarny sobie poradz...

Odsłon: 87

60 min
3
Śniadania Kiełbasa z papryką

Mimo swojej prostoty, jest to naprawdę pyszna propozycja na obiad lub ciepłą...

Odsłon: 49

60 min
3
Desery Pierniczki na święta i nie tylko

Pierniczki których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Pierniczki łatwe...

Odsłon: 111

>60 min
3
Desery Korzenne pierniczki

Moje świąteczne pierniczki robię na różne sposoby i z kilku przepisów. Oto os...

Odsłon: 55

>60 min
2
Desery Trufelki

Małe, słodkie kulki z resztek biszkoptu po pieczeniu ciasta. Odpowiednio przy...

Odsłon: 352

30 min
5
Ciasta Ciasto budyniowe świąteczne

Proste, pyszne ciasto budyniowe na ciasteczkach petit beurre, polane białą cz...

Odsłon: 1285

30 min
9

Polecane artykuły

Informacje Wyśmienite desery w pucharkach. Nikt im się nie oprze

Szukasz pomysłów na słodkie specjały, które przyrządzisz szybciej niż ciasta? Postaw na desery w pucharkach, które są proste w przygotowaniu, a do...

0
Informacje Oryginalne przekąski na imprezę sylwestrową. Zaskocz swoich gości smacznymi daniami

Impreza ze znajomymi to okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych osób. Nie może jednak obyć się ona bez przepysznego jedzenia. Jak wyczarowa...

1
Informacje Deserki w pojemniczkach. 8 przepisów na pyszne mini desery

Szukasz efektownych i pysznych słodkich przysmaków, które zachwycą twoich gości? Mini desery na imieniny, imprezę urodzinową itp. to idealne rozwią...

4