3 proste sposoby na tanie i dobrze zaprojektowane oświetlenie kuchni

Kuchnia to nie miejsce, gdzie powinniśmy wytężać wzrok. Gotowanie to spektakl dla zmysłów wymagający dobrego oświetlenia.

Fot. 123RF/Picsel
Dobre światło pozwala na rozpoznanie, czy jedzenie się nie przypala, czy jakiegoś składnika brakuje, czy wszystko jest świeże, nieuszkodzone, dobrze pokrojone i dokładnie zmieszane. Jednym słowem - umożliwia kontrolowanie procesu przyrządzania posiłków. Udzielamy kilku praktycznych rad, jak rozmieścić punkty świetlne, aby gotowało się wygodnie, a kuchnia zyskała dodatkowe walory estetyczne.

Światło w centrum

Mówi się, że kuchnia to serce domu. W jej sercu należy natomiast umieścić odpowiednie sufitowe oświetlenie centralne. Lokuje się je pośrodku kuchni, w suficie. Powinno być ono na tyle silne, aby objąć swym zakresem całość pomieszczenia. W przypadku kuchni połączonej z jadalnią, lampa powinna być zawieszona również nad stołem.

Często kuszą nas lampy dekoracyjne, o wyrafinowanym designie. Ich konstrukcja może jednak blokować swobodne rozchodzenie się światła. Długie klosze silnie ograniczają emisję światła, dając częściowo wchłonięte światło punktowe. Hamująco na rozchodzenie się światła działają również abażury z ciemnym wykończeniem.

Aby uzyskać równomiernie, daleko sięgające światło należy wybrać lampy niezasłaniające żarówki, z jasnym lub metalicznym środkiem. Lampę centralną powinno się również zaplanować tak, aby w pierwszej kolejności światło odbijało się od sufitu. Pozwala to uniknąć efektu tworzenia się cieni. Duże oszczędności w rachunkach zapewnia energooszczędne oświetlenie - np. świetlówki kompaktowe lub lampy LED.

Pamiętaj, aby wybrać:

 

  • żarówki energooszczędne o dużej mocy
  • lampy bez zaciemniających światło abażurów

Prosto w punkt

Prawidłowo zaaranżowana kuchnia potrzebuje kilku punktów świetlnych. Zapewniają one dobrze ukierunkowane światło o różnym natężeniu i średnicy. Przygotowywanie posiłków to czynność wymagająca staranności i precyzji. Pomocne w tym jest umieszczenie źródeł oświetlenia dokładnie nad miejscami najintensywniejszych prac kuchennych: nad blatami w szafkach, nad kuchenką, nad zlewozmywakiem. Dopełniają one światło centralne, wzmacniając je punktowo. Światło punktowe buduje również klimat i optyczną perspektywę wnętrza. Umieszczenie dodatkowych źródeł światła w suficie podwieszanym powoduje, że wnętrze wydaje się wyższe, bardziej przestronne i klimatyczne. Ciekawy efekt oświetleniowy daje również system lampek zamocowanych na linkach.

Warto wiedzieć:

  • od spodu szafek montujemy oprawy z żarówkami halogenowymi o mocy 20 W lub świetlówki
  • światło powinno być ukierunkowane na blat, nie może oślepiać siedzących wokół osób

Jasno i bez oparów

Ważnym, dodatkowym źródłem światła jest okap kuchenny. Zamontowany bezpośrednio nad płytą grzewczą nie tylko skutecznie eliminuje przykre zapachy oraz tłuste i wilgotne opary, ale też dobrze doświetla. To wielofunkcyjne urządzenie pomaga w zachowaniu czystości w kuchni i służy jako lampa.

Część modeli nawet ją wizualnie przypomina. Dzięki włączonemu światłu w okapie dokładnie widzimy, to co gotujemy. Wiele modeli wyposażonych jest w ekologiczne, energooszczędne światło LED. Efektowna forma okapów i rzucane przez nie klimatyczne światło powodują, że urządzenia te nie tylko pełnią zadania praktyczne, ale stanowią też główną dekorację kuchni.

Pamiętaj, aby:

  • wybierać okapy z energooszczędnym oświetleniem (np. LED)
  • montować je bezpośrednio nad płytą grzewczą na odpowiedniej wysokości

Prawidłowe oświetlenie jest kluczowe dla wygody gotowania. Ułatwia i przyspiesza przygotowywanie posiłków. Stanowi też element dekoracyjny, budujący klimat i nastrój.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 121

wszystkie
10
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 51

15 min
4
30 min
34

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2