Któż nie marzy o długim i zdrowym życiu? W tej materii lepiej nie pozostawiać nic przypadkowi i postarać się jak najbardziej pomóc Matce Naturze. W jaki sposób? Wypracowując odpowiednie nawyki żywieniowe! Są one bowiem równie istotne co geny, którymi obdarzyli nas rodzice. Dzięki nim nasz organizm będzie w stanie sprawniej i dłużej pracować. Z pozoru drobne zmiany mogą mieć kolosalny wpływ na długość i jakość naszego życia. Dlatego nie zwlekajcie i zacznijcie nad nimi pracować już dzisiaj.
1. Jedz jajka
Kiedyś jaja cieszyły się złą sławą, a ich jedzenie wiązano ze sklerozą oraz podniesionym poziomem cholesterolu. Dzisiaj wiemy jednak, że są to jedynie mity, a w rzeczywistości włączenie jaj do codziennej diety może nam tylko pomóc. Jajka zawierają w sobie luteinę oraz cenne proteiny, które rewelacyjnie wpływają na nasz wzrok, chronią przed zawałem serca, oraz wylewem krwi do mózgu. Od kilku lat naukowcy prowadzą badania nad antyrakowymi właściwościami jaj. Ich wstępne wyniki są bardzo obiecujące i wskazują, że jedzenie jednego jajka dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi prawie o połowę.
Wypróbuj nową wersję aplikacji mobilnej Smaker.pl. Kliknij i pobierz za darmo!
Zjadanie zbyt dużych ilości cukru fatalnie wpływa na nasz organizm. Jego wpływ na nasze zdrowie jest wciąż dyskutowany przez naukowców, jednak większość z nich jest zgodna, iż zbyt duża ilość cukru w naszej diecie może prowadzić do otyłości, rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, przedwczesnego starzenia, a nawet wzrostu ryzyka zachorowania na raka. Świata Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzienna dawka tej substancji w diecie kobiety nie przekraczała 25 gramów, natomiast w przypadku mężczyzn porcja ta wynosi 38 gramów. Tych norm nie powinniśmy przekraczać, jednak jeśli nasze dzienne spożycie cukru będzie mniejsze, z pewnością wyjdzie nam to tylko na zdrowie.
Zobacz też: 10 porad, dzięki którym ograniczysz cukier w diecie. Kliknij!
Fasola, ciecierzyca, groszek, soczewica i wiele innych warzyw z rodziny strączkowych - wszystkie mają niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też cieszy fakt, iż warzywa te wracają do łask i znów coraz chętniej po nie sięgamy. Zaleca się, abyśmy spożywali co najmniej pół szklanki ugotowanych warzyw strączkowych dziennie. W ten sposób dostarczymy do naszego organizmu wiele zdrowych węglowodanów, łatwo przyswajalnych białek, a także szereg witamin i minerałów, które wzmocnią nasze zdrowie. Dodatkowo, zawarty w nich błonnik pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy, co również może znacząco wydłużyć nasze życie.
Zobacz też: Zdrowie ukryte w strączku. Kliknij!
Ten napój to najprawdziwszy sekret długowieczności. Zawiera w sobie moc antyoksydantów, które w zaskakujący sposób wpływają na nasz organizm. Hamują proces starzenia się komórek organizmu oraz obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca, a nawet nowotworów. Co ciekawe, zielona herbata jest również uznawana za jeden z naturalnych spalaczy tłuszczu, który pobudza nasz metabolizm i pomaga schudnąć. Specjaliści zalecają pić ją jak najczęściej. Już 3 filiżanki dziennie sprawią, że po kilku tygodniach poczujecie się zdecydowanie lepiej.
Zobacz też: Matcha - sekret buddyjskich mnichów. Kliknij!
Można jedynie ubolewać nad faktem, że Polacy niezbyt często jedzą ryby. Na szczęście w ostatnich latach ich sprzedaż zaczęła wzrastać, co pozwala wnioskować, iż trendy w naszym społeczeństwie zaczynają się odwracać. Informacja ta powinna nas wyjątkowo cieszyć, gdyż świadczy ona o wypracowywaniu pozytywnych nawyków żywieniowych. W rybach znajdziemy mnóstwo substancji odżywczych. Powinniśmy zjadać je co najmniej trzy razy w tygodniu, gdyż w ten sposób obniżamy ryzyko wystąpienia zawału serca nawet o 30%. Nie powinniśmy obawiać się tzw. tłustych ryb (np. makreli i łososi) gdyż to właśnie one są skarbnicą zdrowych kwasów omega-3. Te kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu oraz chronią nas przed nowotworami, depresją oraz demencją starczą.
Zobacz też: 10 faktów o rybach. Kliknij!
Czasem możemy natknąć się na informacje, jakoby powinniśmy unikać orzechów ze względu na zawarty w nich tłuszcz. Trudno o większy błąd. Wieloletnie badania naukowców z Harvardu dowiodły, że wskaźnik śmiertelności wśród osób regularnie spożywających orzechy, był o ok. 20% niższy niż u badanych, którzy ich nie jedli. Orzechy są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe, przez co znacząco obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy. Pamiętajcie jednak, aby unikać smażonych i solonych orzechów, gdyż te mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Zobacz też: Które orzechy są dobre dla naszego zdrowia? Kliknij!
Nie od dziś wiadomo, że białe pieczywo nie najlepiej wpływa na nasze zdrowie. Jest ono bowiem przygotowywane z wysoko przetworzonej mąki, która nie zawiera w sobie zbyt wielu wartości odżywczych. Zdecydowanie zdrowszym wyborem będzie pieczywo pełnoziarniste, które zawiera w sobie pełne ziarna - pszenicę, żyto lub jęczmień. Zawarty w nim błonnik doskonale wpłynie na nasz organizm. Co ciekawe, niedawno przeprowadzone badania wykazały, że chleb wypiekany na zakwasie może uchronić nas przed chorobą nowotworową.
Zobacz też: Jak chleb wpływa na nasze zdrowie? Kliknij!
Jeśli niskotłuszczowy jogurt znajduje się w twoim codziennym jadłospisie, jesteś na dobrej drodze, by dożyć setki. Znajdziesz w nim bardzo dużo probiotyków, których prozdrowotne właściwości zostały potwierdzone przez szereg badań. Dzięki nim wzmocnisz swój układ odpornościowy, a twój organizm będzie skuteczniej zwalczać różnego rodzaju infekcje i choroby.
Zobacz też: Kiszonki: zepsute jedzenie, które jest... zdrowe! Kliknij!