Andrzejkowe menu

O zwyczajach, tradycjach i różnych andrzejkowych zabawach przeczytacie w innych serwisach. My dziś skupiamy się wyłącznie na sprawach ciała.

Skoro już zapraszamy gości, szykujemy wosk i chłodzimy alkohol to pojawia się odwieczne pytanie - co podać na stół? Postanowiliśmy przyjść z pomocą i przygotować gotowe menu, z którego każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

 

O zwyczajach, tradycji i różnych andrzejkowych zabawach przeczytacie w innych serwisach. My dziś skupiamy się wyłącznie na sprawach ciała. Co podać na andrzejkową imprezę? Postanowiliśmy przygotować gotowe menu, z którego każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

Smaker poleca
Andrzejkowe menu
Na przystawkę
Tzatziki i krakersy z cheddarem
Sałatki
Grecka
Nicejska
Konkretnie
Pałeczki z kurczaka na ostro
Wykwintnie
Pomodoro ripieno
Na zakąskę
Tartaletki z ogórka i krewetek
Śliwki pieczone w boczku
Na zdrowie Andrzeja!
Szarlotka
Aboslutna gruszka
Cytrynowe martini

 

Tzatziki



Składniki:

-> 1 świeży ogórek
-> 2 duże ząbki czosnku
-> łyżka oliwy z oliwek
-> świeży zmielony pieprz
-> 0,5 l gęstego jogurtu
-> sól



Operacje tzatziki przeprowadzamy szybko i sprawnie. Ogórki myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach, a następnie solimy. Odstawiamy na 10 minut, po czym zlewamy sok, jaki warzywa powinny puścić. Uzupełniamy smak o drobno siekany czosnek i doprawiamy całość solą oraz grubo mielonym pieprzem. Baza gotowa.

Teraz wystarczy bazę połączyć z gęstym jogurtem greckim, dokładnie wymieszać, dodać łyżkę oliwy, doprawić w razie potrzeby i udekorować koperkiem. Po godzinie spędzonej w lodówce sos stworzy doskonały dodatek do różnych przekąsek i zakąsek.

 

Krakersy z cheddarem

Składniki:

-> 120g ostrego sera cheddar
-> 150g mąki pszennej
-> 100g masła
-> pół łyżeczki sody
-> 1 jajko
-> szczypta soli
-> szczypta pieprzu


Jako przekąskę proponujemy krakersy z cheddarem domowej roboty. Żeby takim krakersem otworzyć imprezę andrzejkową, trzeba go najpierw upiec. Na szczęście to nic trudnego.

Zimne masło siekamy drobno, dosypujemy mąkę, jajko i zagniatamy. Dodajemy szczyptę soli, szczyptę pieprzu oraz szczyptę sody. A cheddar? Tarty na drobnych oczkach wędruje prosto do ciasta, z ciasta zaś formujemy zgrabną kulę i wysyłamy ją do lodówki na pół godziny.

Tuż przed imprezą kulę rozwałkowujemy, wycinamy zgrabne, prostokątne krakersy, układamy na blasze, nakłuwamy widelcem i zamykamy w piekarniku. W temperaturze 220 stopni wypiekamy do pełnego zrumienienia i podajemy jeszcze ciepłe, w sam raz do zimnych tzatzików.

 

Sałatka nicejska



Składniki:

-> 1 główka sałaty
-> 1 ogórek
-> 2 pomidory
-> 1 papryka
-> 1 mała cebula
-> garść czarnych oliwek
-> 1 puszka tuńczyka
-> 4-5 filecików anchois
-> 2 jaja na twardo
-> oliwa z oliwek
-> ocet winny
-> świeże zioła do wyboru
-> sól, pieprz


Sałatkę podajemy wykwintną, rodem z Nicei. A w Nicei do sałatki dodaje się i tuńczyka, i anchois. Reszty czaru dopełniają liście sałaty, pomidory, ogórki, czerwona papryka oraz czarne oliwki.

Tuńczyka odsączamy z zalewy, warzywa myjemy, kroimy i łączymy ze sobą. Dorzucamy kilka anchois, mieszamy i zabieramy się za doprawianie.

Szczypta soli i pieprzu na dobry początek, a następnie winegret. W moździerzu rozcieramy ząbek czosnku, łączymy z oliwą z oliwek, octem balsamicznym i świeżymi ziołami, czyli tymiankiem, rozmarynem i odrobiną bazylii. Rozcieramy dokładnie i zalewamy sałatę. Mieszamy raz jeszcze, dekorujemy ćwiartkami jaja na twardo i wstawiamy do lodówki, by się przegryzło.

Sałatka grecka na ciepło


Składniki:

-> sałata liściasta
-> 1 ogórek
-> 2 pomidory
-> czerwona cebula
-> czarne oliwki
-> zielona i czerwona papryka
-> 20 dag sera typu feta
-> oliwa z oliwek
-> ocet winny
-> oregano, pieprz, sól



Sałatka Grecka to w naszym kraju pozycja niemal klasyczna. Prosta w wykonaniu, zawsze smaczna, no i chyba każdy kiedyś ją zrobił. Podpowiadamy od razu jak urozmaicić jej smak.

Sałatkę sporządzamy z siekanych warzyw oraz porwanej fantazyjnie sałaty lodowej. W osobnej salaterce robimy winegret: czyli łączymy ze sobą oliwę z oliwek, ocet winny, ząbek czosnku roztarty z solą, czarny grubo mielony pieprz oraz świeże oregano. Mieszamy dokładnie i do sosu dodajemy warzywa. Mieszamy i...

I sałatkę podajemy na ciepło! Przesypujemy ją do żaroodpornego naczynia, fetę kroimy w kostkę, obsypujemy serem sałatkę po wierzchu i wstawiamy do piekarnika pod mocno rozgrzany grill. Zapiekamy, aż feta nabierze złotej barwy. Sałatkę można już na talerzach polać tzatzikami.

 

Drumsticki na ostro



Składniki:

-> 6 nóżek kurczaka
-> 2 jaja
-> mleko i mąka
-> 1 szklanka bułki tartej
-> chili, czosnek, rozmaryn, sól
->olej


Krakersy, sałatki - wszystko fajnie, ale co podać, gdy w trakcie imprezy towarzystwo zacznie się rozglądać za czymś konkretnym? Nie będziemy serwować dań obiadowych, pozostajemy w kręgu przekąsek - zatem kurczak!

Kurczak, a konkretnie nóżki, a jeszcze konkretniej to pałeczki. Najlepiej poprosić w mięsnym o gotowy pakiet takich nóżek, które później należy obgotować 10 minut w osolonej wodzie. To radzimy zrobić przed imprezą. Przed imprezą warto też zrobić ciasto - a to jest jeszcze prostsze niż kruche na krakersy.

Podane składniki, poza tartą bułką, należy zmiksować tak, by uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Ciasto doprawiamy na ostro chili w proszku, i na ziołowo świeżym, bądź suszonym rozmarynem. Pałeczki kurczakowe nurzamy w cieście, oprószamy tartą bułką, a następnie smażymy w głębokim oleju na złocisto. Podajemy jeszcze gorące!

 

Pomodoro Ripieno

Składniki:

-> 5 pomidorów
-> 3-4 jajka
-> 1 puszka tuńczyka w sosie własnym w kawałkach
-> majonez
-> jogurt naturalny lub śmietana 18%
-> natka pietruszki
-> szczypiorek
-> sól
-> pieprz


By podać tę wykwintną przekąskę musimy zaopatrzyć się w ładne, dojrzałe pomidory i tuńczyka. Dogotowujemy jajka na twardo i zabieramy się za faszerowanie pomidorów. Rybę odsączamy z zalewy, rozdrabniamy widelcem i dodajemy siekane drobno jaja. Zagęszczamy atmosferę majonezem i doprawiamy solą, pieprzem oraz siekanym szczypiorkiem i natką pietruszki. Masa powinna być gęsta, więc nie należy przesadzić z majonezem.

Gdy konsystencja i smak będą nas zadowalać, wydrążamy pomidory i nakładamy farsz. Aby było bardziej po włosku, ułożone na półmisku pomidory skrapiamy oliwą z oliwek oraz octem balsamicznym i gotowe.

 

Tartaletki z ogórka i krewetek

Składniki:

-> krewetki królewskie lub black tiger
-> 0,5 szklanki majonezu
-> pęczek zielonej cebuli
-> seler naciowy
-> pieprz cayenne
-> 1 mały surowy ogórek
-> oliwa z oliwek


Krewetki jako przekąska sprawdzają się doskonale, niemal w każdej formie. My ułożymy je na kanapkach z ogórka. Tak, z ogórka, a nie z ogórkiem. W tym przypadku bowiem rezygnujemy całkowicie z pieczywa.

Rozmrożone krewetki smażymy na mocno rozgrzanym maśle z kroplą oliwy z oliwek. Na patelni doprawiamy solą, pieprzem cayenne, zieloną pietruszką i roztartym ząbkiem czosnku. Gdy się zrumienią, ściągamy je z patelni. Lekko studzimy, a następnie łączymy z majonezem, siekaną cebulą i krojonym selerem naciowym. Taką krewetkową masą okładamy grube, szerokie, surowe plastry ogórka, posypujemy szczypiorkiem i podajemy na stół.

Śliwki pieczone w boczku



Składniki:

-> boczek
-> suszone śliwki
-> ew. przyprawy


To tradycyjna, staropolska przekąska, która oby jak najszybciej powróciła na nasze stoły.

Jak to się robi? Ano bierze się śliwkę wędzoną, kalifornijską i zawija w plasterek boczku. Taki plasterek ze śliwką nabija się na wykałaczkę i układa na blasze. A blachę wsuwa do piekarnika, piekarnik ustawia na 180 stopni. Stara mądrość ludowa powiada, że sami poczujemy, kiedy nasze śliwki będą gotowe. Zakatarzonym podpowiadamy - 20-30 minut i na stół. Ta przekąska jest tak dobra, ze nie wymaga żadnych przypraw, więc jeśli ktokolwiek chce coś dodać, to wyłącznie na własną odpowiedzialność.

 

Szarlotka

-> 1 część żubrówki
-> 2 części soku jabłkowego
-> lód
-> szklanka do whisky


Czystej wódki psuć sensu nie ma, ale żubrówka jest wręcz stworzona do łączenia z różnymi dodatkami. Szarlotka, bo to ją chcemy zaproponować za zdrowie Andrzeja po raz pierwszy, powstaje z jednej części żubrówki i dwóch części soku jabłkowego, które wylewamy do niskiej szklanki na lód. Sok jabłkowy podkreśla zarówno aromat, jak i kolor alkoholu, i tak o to mamy w ręku polską dumę narodową.

Absolutna gruszka

-> 1 część wódki gruszkowej
-> 1 część soku jabłkowego
-> sok z limonki
-> lód
-> wysoka szklanka


Drugie zdrowie Andrzeja gwarantuje spotkanie z Absolutem. Przeróżne łączenia smakowe na bazie 40% mogą nie przypaść do gustu amatorom mocnych wrażeń, ale do drinków nadają się wprost idealnie. Proponujemy połączyć moc gruszek i sok jabłkowy. Jedną cześć gruszkowego absolutu i jedna część soku jabłkowego wylewamy na lód do shakera. Dodajemy kilka kropel soku z limonki, porządnie mieszamy i przelewamy do wysokich szklanek.

Cytrynowe martini

-> 3 części cytrynówki
-> 1 część likieru cytrynowego
-> 1 cześć soku z cytryny
-> lód
-> kieliszek koktajlowy


A trzecie zdrowie Andrzeja to pełne orzeźwienie! Likier cytrynowy, z cytrynówką i sokiem cytrynowym? To wcale nie przesada. Skoro martini, to musimy sięgnąć i po kieliszek koktajlowy i po shaker. Na lód wylewamy 3 części cytrynówki, jedną część likieru cytrynowego i jedną część świeżo wyciskanego soku cytrynowego. Wstrząsamy dokładnie, by całość i wymieszać i schłodzić, a następnie przelewamy do kieliszka koktajlowego. Kieliszek możemy także udekorować cukrem. W tym celu przecieramy brzeg kieliszka plasterkiem cytryny, a następnie zanurzamy go w cukrze.
BR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Sałatki Powiew wiosny

Aromatyczna i apetyczna sałatka, chrupiące ogórek, rzodkiewka, kremowe awokad...

Odsłon: 59

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

311
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25