Babka ziemniaczana: wraca moda na tradycyjne danie

Domowe danie, którym do syta naje się cała rodzina? Nawiązujące do najbardziej popularnych potraw kuchni polskiej i przywołujące wspomnienia z czasami PRL-u? Oczywiście babka ziemniaczana, której smaku nie sposób podrobić.

W czasach PRL-u babka ziemniaczana królowała na stołach / fot. Martyna Taras FILMSEE

Prezentacja partnera

Babka ziemniaczana w naszym kraju jest nie tylko doskonale znana, ale również niezwykle popularna – zwłaszcza w północno-wschodnich krańcach Polski. Co więcej, każdego roku w Supraślu odbywają się nawet Mistrzostwa w pieczeniu babki ziemniaczanej, gdzie swoje wyroby prezentują lokalni producenci oraz Koła Gospodyń Wiejskich. W zależności od regionu można spotkać się z różnymi nazwami: kartoflak, kartoflarz, pyrczok, blacharzczy tarciuch. Wciąż mówimy jednak o tym samym – jednym z najpopularniejszych dań kuchni polskiej, które zyskuje obecnie drugie życie. Dlaczego wraca moda właśnie na tę potrawę?

Babka ziemniaczana: danie, które znów jest popularne

Sekret rosnącego zainteresowania babką ziemniaczaną tkwi w kilku aspektach. Po pierwsze – to danie bardzo proste do przyrządzenia (wystarczy dosłownie kilka składników!) i poradzi sobie z nim każdy. Po drugie – babka ziemniaczana jest sycąca, co oznacza, że to świetny pomysł na obiad dla całej, nawet wyjątkowo licznej, rodziny.

Wreszcie być może kluczowa kwestia: nostalgia. Czyli po prostu smak, który wielu osobom kojarzy się z czasami PRL-u i dzieciństwa oraz przywołuje wspomnienia domowego ciepła, rodzinnej atmosfery oraz pielęgnowania tradycji. A warto wiedzieć, iż przed laty babkę ziemniaczaną jadło się nie tylko w weekendy czy od święta, ale także na co dzień. Skoro apetyt rozpalony, nie pozostaje nam nic innego, jak zabrać się do roboty.

Kluczem do sukcesu są wysokiej jakości składniki / fot. Martyna Taras FILMSEE

Mimo że do przygotowania babki ziemniaczanej nie potrzeba żadnych wyrafinowanych i kosztownych składników, nie oznacza to, iż warto oszczędzać na produktach. A zwłaszcza na dwóch z nich, czyli ziemniakach i boczku. Jeśli chodzi o ziemniaki, najlepszym pomysłem będzie zakup w lokalnym bazarku bądź warzywniaku. Z kolei w przypadku drugiego produktu, polecić można boczek wędzony Sokołów, ponieważ powstaje on z mięsa wysokiej jakości.

Składniki

  • Dwa kilogramy średniej wielkości ziemniaków
  • 30 dag wędzonego boczku Sokołów
  • Dwa jajka
  • Dwie łyżki mąki pszennej
  • Szczypta pieprzu i soli do smaku
  • Tłuszcz do posmarowania formy do pieczenia

Sposób przygotowania – to prostsze niż myślisz!

Choć babkę ziemniaczaną można przyrządzić z surowych ziemniaków (i w niektórych rejonach kraju tak właśnie się robi), tradycyjny przypis wymaga jednak ich ugotowania. Przygotowania zaczynamy więc od obrania i ugotowania ziemniaków w posolonej wodzie (gotujemy do momentu, aż staną się miękkie). Następie odcedzamy i ścieramy na tarce, wybierając możliwie największe „oczka”. Wędzony boczek kroimy w drobne kosteczki, podsmażamy na patelni i dodajemy do ziemniaków.

Następnie do ziemniaków i boczku dodajemy jajka, mąkę, sól oraz pieprz. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, aż w efekcie otrzymamy jednolite ciasto. W dalszej kolejności formę do pieczenia smarujemy tłuszczem i posypujemy bułką tartą.

Nakładamy ciasto i pieczemy w nagrzanym do ok. 150 stopni Celsjusza piekarniku do momentu, aż babka nabierze rumianego koloru (powinno to potrwać nie więcej niż ok. 1,5 godziny). I... Gotowe! Babkę ziemniaczaną najlepiej podawać na ciepło. Smacznego!

Prezentacja partnera

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Najprostszy przepis na biszkopt

Biszkopt przygotowany z idealnego ciasta na biszkopt. Przepis prosty, a biszk...

Odsłon: 76

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

20
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

306
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

7
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25