Z tego artykułu dowiesz się:
- Czy banan to naturalne lekarstwo?
- Jakie właściwości ma banan?
- Jak banan działa na żołądek?
- Jak zrobić syrop z banana na kaszel?
- Czy banany działają na infekcje?
- Czy banan łagodzi czkawkę?
- Czy banan łagodzi astmę?
- Czy banany są dobre na anemię?
Jednym z takich prozdrowotnych produktów są banany. Banan jako lekarstwo istnieje w świadomości zbiorowej raczej od niedawna, choć przecież te owoce są niezwykle popularne. Zjadamy je na śniadanie czy w przerwie między posiłkami i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak działają na nasz organizm. Jak prezentuje się lecznicze działanie bananów?
Sprawdź także: Pyszny deser - przepis na smażone banany

Banan jako lekarstwo
Banan to owoc, który może pomóc nam przy wielu przypadłościach. Jednak warto pamiętać, że nie może on zastąpić leków. Chociaż odpowiednia dieta ma właściwości lecznicze i może chronić przed rozwojem wielu chorób, pożywienie nie jest lekiem, a jedynie wsparciem podczas leczenia. To dotyczy choćby diety przy chorobach autoimmunologicznych, nadciśnieniu czy cukrzycy. Odstawianie leków i zastępowanie ich produktami spożywczymi może przynieść opłakane skutki.
Czy banany mogą wspierać nasz organizm przy różnego rodzaju chorobach? Oczywiście. Banany zawierają duże ilości kwasu askorbinowego, magnezu i potasu, który wyrównuje poziom ciśnienia we krwi. Polecane są zatem jako dodatek do diety osób z nadciśnieniem tętniczym.
Ze względu na dużą ilość węglowodanów, banany są idealnym dodatkiem do śniadań, które pomagają nam obudzić mózg i zasilić go niezbędną do działania glukozą. Oprócz minerałów, w bananie znajdziemy także witaminy - A, B, E oraz K. Lecznicze działanie bananów jest zatem niezwykle szerokie.
Zobacz: Zdrowy koktajl z bananów, jabłek i gruszek
Banany - wartości odżywcze
Kiedy warto spożywać banany? Wartości odżywcze jasno pokazują, że najlepszym czasem na jedzenie tych owoców jest poranek oraz przerwy między posiłkami. Wszystko po to, by dostarczyć organizmowi brakującej energii.
W 100 gramach banana znajdują się aż 23 gramy cukru (w tym 12 gramów cukrów prostych) i 88 kcal. To zatem świetna przekąska, gdy czujemy napad głodu. Ze względu na ogromną ilość potasu w bananach - aż 358 miligramów - owoce te można jeść właściwie codziennie.
Poleca się to nie tylko osobom z nadciśnieniem, ale również osobom otyłym czy starszym, które są narażone na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca czy udary. Znajdująca się w bananach pektyna sprawia, że te owoce są doskonałym dodatkiem do diety dla osób borykających się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Banany obniżają cholesterol LDL i oczyszczają krew z toksyn.
Przepisy z bananów na żołądek
Banany są owocami, które powinny znaleźć się w diecie osób cierpiących na wrzody, zgagę czy zaparcia. Jeśli borykacie się z tego typu problemami, przepisy z bananów na żołądek powinny znaleźć się w waszym menu. Dlaczego?
Banany neutralizują kwaśne soki żołądkowe, co sprawia, że podrażnienia błony śluzowej żołądka są znacznie mniej dokuczliwe - to niezwykle istotne w przypadku wrzodów oraz zgagi. Dodatkowo banany zawierają duże ilości błonnika pokarmowego, który doskonale radzi sobie z zaparciami.
Niektórzy wskazują, że banany nie są zalecane w diecie osób z zaparciami. Jeśli jednak wypijacie odpowiednie ilości wody dziennie (od dwóch do dwóch i pół litra), banany z pewnością nie utrudnią wam wypróżniania się. Banany na żołądek można spożywać na surowo. Jeśli jednak chcecie jeszcze bardziej wspomóc układ pokarmowy, zróbcie z nich koktajl na bazie wody z dodatkiem siemienia lnianego.
Przepisy z bananów na kaszel
Z pewnością znacie przepis na syrop z czosnku i cebuli. Na szczęście to nie jedyna mikstura, która pomaga pozbyć się uporczywego kaszlu. Przepisy z bananów na kaszel są znacznie smaczniejsze, a dzięki temu łatwiej przyswajalne przez maluchy. Dzięki obecności miodu syrop będzie miał działanie antybakteryjne.
Z kolei gotowany banan znany był już w medycynie ajurwedyjskiej jako sposób na łagodzenie objawów przeziębień, kaszlu i zapalenia oskrzeli. Aby przygotować miksturę z banana na kaszel, potrzebujecie dwóch dojrzałych bananów, dwóch łyżek miodu i dwóch szklanek wody. Banany rozgniećcie, a następnie zalejcie dwiema szklankami wrzątku. Odstawcie na pół godziny pod przykryciem. Do mikstury dodajcie miód i wymieszajcie.
Pamiętajcie jednak, że banan jest popularnym alergenem. Nie zaleca się zatem podawania tej mieszanki dzieciom poniżej pierwszego roku życia.
Przepisy z bananów na infekcję
Naukowcy podają, że dojrzałe banany zawierają dużo więcej cytokiny, niż banany surowe. Dlatego przepisy z bananów na infekcję zawsze zawierają dojrzałe lub przejrzałe owoce. Cytokiny to białka, które biorą udział w odpowiedzi odpornościowej. Ich obecność w organizmie wpływa zatem pozytywnie na ochronę organizmu przed wirusami. Jeśli czujecie się osłabieni z powodu zbliżającego się przeziębienia, koniecznie przyrządźcie gorący napój na bazie dojrzałych bananów, mleka (lub mleka roślinnego), kurkumy i miodu.
Przepisy z bananów - czkawka
Co ciekawe, banany pomagają nie tylko przy przeziębieniach lub nadciśnieniu. Kiedy jeszcze warto zaopatrzyć się w przepisy z bananów? Czkawka jest jedną z tego typu sytuacji. Chociaż działanie bananów na czkawkę nie jest sprawdzone, wiele źródeł internetowych wskazuje, że w połączenie z masłem ghee, imbirem i miodem, banan jest niezwykle pomocny podczas nagłych skurczów przepony i mięśni międzyżebrowych, które powodują czkawkę.
Czy tak jest rzeczywiście? Warto przekonać się podczas następnego ataku czkawki. Z całą pewnością taka mikstura nie zaszkodzi - zarówno miód, jak i imbir, charakteryzują się prozdrowotnymi właściwościami.
Sprawdź także: Czy banany mogą wyleczyć raka?
Przepisy z bananów - astma
Kiedy jeszcze przydadzą się wam przepisy z bananów? Astma to jeden z tych przykładów, który z pewnością warto wziąć sobie do serca. Dlaczego? Ponieważ banany zawierają spore ilości pirydoksyny, która działa rozluźniająco na mięśnie oskrzeli, a co za tym idzie - łagodzi wszelkie podrażnienia układu oddechowego.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dojrzałe banany wspierają również tempo odpowiedzi immunologicznej, a zatem wzmacniają mechanizmy obronne. Pomagają w walce z wirusami i bakteriami. Nie wpłynie to na samą astmę, jednak z pewnością pomoże podczas infekcji układu oddechowego.
Przepisy z bananów na anemię
Niektóre źródła wskazują, że banany to doskonałe remedium na anemię. Niestety nie jest to prawdą. 100 gramów banana zawiera jedynie 0,3 miligrama żelaza, gdy dorosła, miesiączkująca kobieta potrzebuje aż 18 miligramów żelaza dziennie. Takiej ilości bananów nie zjada nikt.
Dlatego przepisy z bananów na anemię powinny zawierać nie tylko banany, ale też inne warzywa - na przykład natkę pietruszki, buraki, czosnek czy szpinak. Nadal jednak nie jest to wystarczająca ilość, by wyleczyć anemię.
Banan nie jest lekarstwem, jednak w połączeniu z innymi składnikami może bardzo mocno wesprzeć nasz organizm. Warto mieć go przy sobie podczas przeziębień czy problemów żołądkowych.
1. Syrop z miodu i banana na przeziębienie i kaszel

Syrop z miodu i banana na przeziębienie i kaszel/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Koktajl bananowy ze szpinakiem

Koktajl bananowy ze szpinakiem/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Koktajl pietruszkowo - bananowy

Koktajl pietruszkowo - bananowy/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Koktajl kokosowo bananowy

Koktajl kokosowo bananowy/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy »
Raport: "Obudziły mnie strzały". Wojna w Ukrainie »
Zespół stresu pourazowego - choroba nie tylko z pola walki »