Beszbarmak, lagman, baursak. Przepisy na dania prosto z Kazachstanu

Kuchnia kazachska, mocno związana z historią i kulturą tego azjatyckiego kraju, oferuje wyjątkowe potrawy, które łączą wpływy zarówno wschodnie, jak i zachodnie. Od rustykalnych dań mięsnych po słodkie przysmaki, każde danie opowiada historię o gościnności i bogatym dziedzictwie kulinarnym Kazachstanu. Poznaj przepisy na kilka popularnych potraw, które pozwolą w pełni poczuć smaki Kazachstanu i zaskoczą swoją wyjątkowością.

Baursak to kazachski pączek | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kazachstan, kraj o bogatej kulturze i tradycji kulinarnej, oferuje niezwykłe smaki, które zachwycą każdego miłośnika kuchni. W sercu kazachskiego jedzenia znajdują się takie potrawy jak beszbarmak, baursak i lagman - dania, które nie tylko wypełnią brzuch, ale także opowiedzą historię regionu. 

Sprawdź także: Rolady z mięsa mielonego. Sekretem smaku jest nadzienie i przyprawy

Kuchnia Kazachstanu

Kuchnia Kazachstanu, podobnie jak większości krajów Azji Środkowej, obfituje w mięso, szczególnie tłuste wołowe oraz baranie. Wybierając się tam w podróż, nie liczcie na częste dania z piersią kurczaka. Kultura w Kazachstanie jest niezwykle interesująca, szczególnie ze względu na wpływy religijne, które sprawiają, że ludzie rzadko palą papierosy czy piją alkohol. Jednak często są uzależnieni od słodyczy. Przepyszne słodkości, które można znaleźć niemal wszędzie, kuszą swoim aromatem na kazachskich ulicach, aż trudno się im oprzeć.

Popularne potrawy kazachskie

W Kazachstanie możecie spróbować wielu rodzajów mięsa, których w Polsce nie znajdziecie z łatwością. To prawdziwy raj dla mięsożerców. Jeśli jednak nie lubicie mięsa, również nie pozostaniecie głodni - chociaż będziecie musieli zadowolić się głównie deserami, ponieważ większość popularnych potraw kazachskich zawiera mięso, szczególnie baraninę, wołowinę, a także koninę. Oto popularne potrawy kazachskie, które musicie poznać.

Beszbarmak

Beszbarmak to danie z mięsa, makaronu i cebuli | Fot.123RF/Picsel

Beszbarmak to tradycyjne danie, bardzo popularne na wszelkiego rodzaju uroczystościach, nie tylko w Kazachstanie, ale również w sąsiednich państwach o podobnej kulturze. Nazwa dosłownie oznacza „pięć palców”, ponieważ danie to tradycyjnie spożywa się rękoma. Tradycyjnie robione z baraniny lub koniny, które gotowane są w jednym garnku z makaronem. Danie dostarcza mnóstwa energii, dlatego koczownicy je uwielbiali.

Zacznijcie od przygotowania mięsa. Umyjcie 5 kg baraniny lub wołowiny i włóżcie do dużego garnka. Zalejcie wodą i gotujcie na wolnym ogniu przez 3-3,5 godziny. Po około 2 godzinach dodajcie do garnka 4 liście laurowe, kilka ziaren pieprzu i sól do smaku. W międzyczasie przygotujcie ciasto.

Do dużej miski wbijcie 1-2 jajka, dodajcie 300 ml wywaru mięsnego (lub wody) i sól. Następnie stopniowo wsypujcie około 750 g mąki, mieszając, aż powstanie gładkie ciasto. Gotowe ciasto odłóżcie na 15-20 minut, aby odpoczęło.

Po tym czasie podzielcie ciasto na 3-4 części i rozwałkujcie każdą z nich na cienki płat. Pokrójcie na prostokąty o wymiarach około 10x15 cm lub kwadraty 10x10 cm. Rozwałkowane kawałki ciasta odłóżcie na deskę dobrze posypaną mąką, aby się podsuszyły. Kiedy mięso jest już miękkie, wyjmijcie je z wywaru i pokrójcie na małe kawałki. 700 g obranej cebuli posiekajcie w piórka. W osobnym garnku podgrzejcie trochę tłuszczu z bulionu, wrzućcie cebulę i posypcie mielonym pieprzem. Parzcie cebulę przez 1-2 minuty na średnim ogniu pod przykryciem.

Następnie do wrzącego wywaru mięsnego wrzućcie kawałki przygotowanego wcześniej ciasta i gotujcie je przez 2–3 minuty, aż będą miękkie. Ugotowane ciasto wyłóżcie na duży talerz. Na wierzch połóżcie pokrojone mięso, a na nie zaparzoną cebulę. Osobno nalejcie wywar do małych miseczek, posypcie go świeżo mielonym pieprzem i koperkiem lub inną zieleniną.

Lagman 

Lagman to sycąca zupa warzywno-mięsna z makaronem | Fot.123RF/Picsel

Lagman to bardzo tłusta, ale niezwykle smaczna zupa mięsno-warzywna. W niektórych restauracjach w Kazachstanie można spotkać wersję z koniną, jednak my użyjemy wołowiny, która jest łatwiej dostępna w Polsce. 

Zacznijcie od przygotowania składników. Pokrójcie 500 g wołowiny w kostkę o boku 3 cm. Marchewki (3 sztuki) pokrójcie w słupki o długości około 5 cm. Cebule (2 sztuki) posiekajcie w piórka. Ziemniaki (3 sztuki) pokrójcie w drobną kostkę. Drobno posiekajcie 10 cm zielonej części pora, 1/2 główki czosnku, 5 łyżek natki pietruszki oraz papryczkę chili. Papryki (3 sztuki - czerwoną i zieloną) pokrójcie w kostkę. Przygotujcie także puszkę pomidorów do dodania. 

Do dużego garnka wlejcie 2 łyżki oleju rzepakowego i podsmażcie mięso przez około minutę. Dodajcie posiekany czosnek, chili, por i cebulę. Smażcie, aż cebula się zeszkli. Następnie dodajcie marchewkę oraz przyprawy: 3 ziela angielskie, 2 liście laurowe, 5 ziaren pieprzu, łyżeczkę słodkiej papryki, łyżeczkę chili, 1/2 łyżeczki kurkumy, łyżeczkę kminu rzymskiego, łyżeczkę mielonej kolendry i 1/2 łyżeczki anyżu (możecie również dodać 3 łyżki gotowej mieszanki przypraw do lagmana). Wymieszajcie wszystko i podlejcie 2 szklankami wody. Przykryjcie garnek i gotujcie przez około 20 minut. 

Po tym czasie dodajcie pokrojoną paprykę i gotujcie kolejne 20 minut. Następnie dodajcie puszkę pomidorów oraz pokrojone ziemniaki. Posólcie do smaku, a jeśli lubicie ostrzejsze potrawy, dodajcie więcej chili lub kuminu. Gotujcie, aż mięso i ziemniaki będą bardzo miękkie. Na koniec gotowania dodajcie posiekaną natkę pietruszki. 

W trakcie gotowania możecie dolewać wodę, ale pamiętajcie, aby lagman nie był zbyt wodnisty. Przy serwowaniu na dno głębokiej miski wyłóżcie makaron (gruby i długi, np. kluski szpecle), a na wierzch nałóżcie warzywa i mięso, lekko podlane wywarem. Udekorujcie świeżą kolendrą i podawajcie.

Baursak

Jedną z ulubionych przekąsek w Kazachstanie są słodycze | Fot. 123RF/Picsel

Baursak to kazachski pączek, często podawany do herbaty jako przekąska. Tak samo jak shek-shek, zajmuje specjalne miejsce na liście kazachskich słodyczy, które każdy uwielbia. 

Zacznijcie od przygotowania zaczynu. W kubku rozpuśćcie 10 g świeżych drożdży i łyżeczkę cukru w 80 ml ciepłej wody. Odstawcie mieszankę w ciepłe miejsce, aby drożdże mogły zacząć pracować Gdy drożdże zaczną się pienić, przystąpcie do wyrabiania ciasta. W misce połączcie 500 ml mleka, 2 łyżki śmietany 36%, 30 g masła, 200 ml oleju, 2 łyżki cukru i łyżeczkę soli.

Dodajcie zaczyn drożdżowy i stopniowo mieszajcie z kilogramem mąki. Wyrabiajcie ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne Przykryjcie ciasto ściereczką kuchenną i odstawcie w ciepłe miejsce na około godzinę, aż podwoi swoją objętość. Po tym czasie wbijcie w ciasto palce, aby je odgazować i pozostawcie je do ponownego wyrośnięcia. Powtórzcie tę czynność jeszcze 2 razy, co w sumie zajmie około 2 godzin. 

Po wyrośnięciu ciasta rozwałkujcie je na grubość 1-1,5 cm, podsypując delikatnie mąką, aby się nie kleiło. Pokrójcie placek na romby lub kwadraty. Wycięte kawałki układajcie na ściereczce kuchennej i odstawcie na 20 minut.

W międzyczasie przygotujcie olej do smażenia. Rozgrzejcie go w głębokim garnku lub na patelni. Gdy olej będzie odpowiednio gorący, smażcie romby na głębokim tłuszczu, aż uzyskają złotobrązowy kolor. Po usmażeniu odsączcie je na papierowych ręcznikach.

Każde danie, od pikantnych zup po słodkie desery, odzwierciedla bogatą historię i kulturę Kazachstanu, łącząc tradycję z nowoczesnością. Przygotowanie tych potraw w domu to nie tylko kulinarna przygoda, ale również doskonała okazja do poznania i docenienia wyjątkowych smaków tego regionu. Zachęcamy do eksperymentowania w kuchni i dzielenia się swoimi kulinarnymi odkryciami. 

Źródło: smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Takie pulpety to zupełna nowość. Coraz więcej osób docenia ten składnik »

Mało kto wie, że ten miód wspomaga krążenie i serce. Do tego wzmacnia i chroni wątrobę »

Rozgrzeje i doda energii w najbardziej ponury dzień. Ta zupa to będzie jesienny przebój »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka śledziowa

Pyszna i prosta do przygotowania sałatka śledziowa, która idealnie sprawdzi s...

Odsłon: 159

>60 min
6
Ciasta Śliwkowa tarta Tatin

Tarta Tatin, czyli odwrócone ciasto z owocami, tym razem nie z jabłkami jak o...

Odsłon: 38

15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Dieta na mocne kości. Co jeść, a czego unikać?

Mocne kości to bardzo ważny wyznacznik ludzkiego zdrowia. Aby utrzymać je w dobrej kondycji przez całe nasze życie, powinniśmy zadbać o kilka kwest...

3
Informacje Dieta bezglutenowa – jak zacząć i jakie przepisy warto wypróbować?

Dieta bezglutenowa zyskuje na popularności, nie tylko wśród osób cierpiących na celiakię, ale także u tych, którzy chcą poprawić swoje samopoczucie...

0
Informacje Jak czyścić rydze? Przygotuj najlepsze potrawy z rydzami

Rydz to jeden z najpopularniejszych grzybów, znany nie tylko ze swojego atrakcyjnego smaku, ale również prozdrowotnych właściwości. Ponadto wyróżni...

6
Ewa gotuje Lokalne produkty w kuchni Ewy Wachowicz. Zawojski pstrąg i oscypek w roli głównej

Ewa Wachowicz w swoim programie z chęcią korzysta z sezonowych warzyw i owoców oraz produktów od lokalnych dostawców. W 520. odcinku swojego progra...

7