Jeśli chcesz szybko przygotować dania na grilla, warto skorzystać z systemu pojemników do próżniowego pakowania FoodSaver, które jednocześnie sprawdzają się do marynowania potraw.
Spodziewasz się gości i chcesz ich zaskoczyć wyjątkowym smakiem potraw? Zaprosiliście z dnia na dzień znajomych i nie masz jeszcze pomysłu na menu? Latem w obu przypadkach strzałem w dziesiątkę będzie danie z grilla. Kiedy już masz wybrane mięso lub warzywa, przygotuj marynatę. Nie musisz tego robić dzień wcześniej, bo w pojemnikach do próżniowego pakowania Foodsaver proces marynowania skraca się do kilkunastu minut.
Szybko i skutecznie
Do pojemnika FoodSaver wkładamy kawałek mięsa, ryby lub plasterki cukinii obtoczone marynatą, przekręcamy pokrętło i umieszczamy w otworze wężyk. Następnie wciskamy włącznik marynowania. Po 12 minutach otwieramy pojemnik i wyjmujemy wężyk. W ten sposób potrawa zyskuje wyjątkowy smak i aromat. Dzięki zgrzewarce próżniowej powietrze z wnętrza pojemnika zostaje odessane, a w międzyczasie przyprawy przenikają w strukturę np. mięsa. W odróżnieniu od tradycyjnego wielogodzinnego marynowania smak marynaty zostaje dodatkowo wzbogacony, ponieważ aromaty się nie utleniają. Pojemniki FoodSaver do pakowania próżniowego zostały zaprojektowane z wysokiej jakości materiału Tritan™, który odznacza się wyjątkową trwałością i nie zawiera BPA. I co ważne pojemniki te są odporne na pęknięcia, nie przebarwiają się i można je myć w zmywarce.
Korzyści z marynowania potraw
Kwasy (cytrynowy, octowy) czy jogurt zawarte w marynatach mają właściwości zmiękczające mięso, ale pod warunkiem, że jest ono pokrojone na małe kawałki. Dodanie do marynaty octu, soli, alkoholu i oleju zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Z kolei marynowanie dziczyzny (np. mięsa z dzika) pozwala pozbyć się charakterystycznego zapachu. Chociaż grillowanie jest uznawane za zdrowy sposób przygotowywania jedzenia, to niekiedy powoduje wydzielanie się substancji rakotwórczych. By do tego nie dopuścić, należy zamarynować mięso.
Jak zrobić marynatę?
Marynaty do grilla często zawierają miód. Nadaje im on pożądaną lekko "lepką" konsystencję. Jeśli nie lubisz miodu, wybierz na przykład syrop z agawy. Jak obliczyć ilość marynaty? Na 1 kg np. mięsa czy warzyw należy użyć co najmniej szklankę marynaty. Jeśli zostanie ci jej trochę na koniec, przecedź ją przez sito i użyj jako bazy do sosu.
Poniżej znajdziesz inspirujące przepisy na marynaty do grillowanych potraw
Marynata miodowo-cytrynowa (np. do szaszłyków z kurczaka)
Składniki:
3 łyżki brązowego cukru
1 łyżka płynnego miodu
15 ml soku z cytryny
1/2 łyżeczki imbiru w proszku
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka przyprawy do białego mięsa
Marynata ananasowa (do wieprzowiny, kurczaka, indyka)
Składniki:
4 łyżki ketchupu
1 mała szklanka soku ananasowego
1 łyżka sosu sojowego
2 łyżki słodkiego sosu chili
4 łyżki oliwy z oliwek
1 ząbek czosnku
pieprz
Marynata do steków z czosnkiem i bazylią
Składniki:
1/3 szklanki sosu sojowego
1/3 szklanki soku z cytryny
1/3 szklanki sosu Worcestershire
1/2 szklanki oliwy z oliwek
3 łyżki suszonej lub świeżej bazylii
3 ząbki zgniecionego czosnku
1 łyżka pietruszki
1 łyżeczka pieprzu
Marynata do cukinii, papryki i bakłażana
Składniki:
1 ząbek czosnku
4 łyżki oliwy z oliwek
4 łyżki soku z cytryny
2 łyżki posiekanej bazylii
Źródło: materiały prasowe
Zobacz także:
Potrawy z grilla węglowego - 5 wegetariańskich przepisów >>